1. nsan inki afı Orqanizmin qurulu u 3



Yüklə 2.08 Mb.
Pdf просмотр
səhifə39/39
tarix19.12.2016
ölçüsü2.08 Mb.
1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39

lav  10 
Minn tdarlıq
FBT-nin yaranması dünyanın müxt lif hiss l rind n olan çox sayda insanların s rf etdikl ri 
qüvv  v  enerjil rin sasında beyn lxalq m kda lı ı v  geni  d st yi say sind  mümkün 
olmu dur. Burada hamıya ayrı-ayrılıqda t
kkür etm yin ç tin oldu unu n z r  alaraq, a a ıda
aparıcı m rk zl r, t kilatlar v  bir sıra i tirakçılar göst rilib.
FBT-nin hazırlanmasında ÜST il
m kda lıq etmi  m rk zl r
Avstraliya 
Australian Institute of Health and Welfare, GPO Box 570, Canberra 
ACT 2601, Australia. Contact: Ros Madden. 
Böyük Britaniya 
National Health System Information Authority, Coding and 
Classification, Woodgate, Loughborough, Leics LE112TG, United 
Kingdom. Contacts: Ann Harding, Jane Millar.
Kanada 
Canadian Institute for Health Information, 377 Dalhousie Street, Suite 
200, Ottawa, Ontario KIN9N8, Canada. Contact: Helen Whittome. 
Hollandiya 
National Institute for Public Health and the Environment, Department 
of Public Health Forecasting, Antonie van Leeuwenhoeklaan 9, P.O. 
Box 1, 3720 BA Bilthoven, The Netherlands. Contacts: Willem M. 
Hirs, Marijke W. de Kleijn-de Vrankrijker.  
imal dövl tl ri 
Department of Public Health and Caring Sciences, Uppsala Science 
Park, SE 75185 Uppsala, Sweden. Contact: Björn Smedby.
AB  
National Center for Health Statistics, Room 1100, 6525 Belcrest 
Road, Hyattsville MD 20782, USA. Contact: Paul J. Placek. 
Fransa 
Centre Technique National d’Etudes et de Recherches sur les 
Handicaps et les Inadaptations (CTNERHI), 236 bis, rue de Tolbiac, 
75013 Paris, France. Contact: Marc Maudinet. 
Yaponiya 
Japan College of Social Work, 3-1-30 Takeoka, Kiyose-city, Tokyo 
204-8555, Japan. Contact: Hisao Sato. 
çi qruplar 
International Task Force on Mental Health and Addictive, Behavioural, Cognitive, and 
Developmental Aspects of ICIDH, Chair: Cille Kennedy, Office of Disability, Aging and Long-
Term Care Policy, Office of the Assistant Secretary for Planning and Evaluation, Department of 
Health and Human Services, 200 Independence Avenue, SW, Room 424E, Washington, DC 
20201, USA. Co-Chair: Karen Ritchie. 
Children and Youth Task Force, Chair: Rune J. Simeonsson, Professor of Education, Frank Porter 
Graham Child Development Center, CB # 8185, University of North Carolina, Chapel Hill, NC 
27599-8185, USA. Co-Chair: Matilde Leonardi. 
Environmental Factors Task Force, Chair: Rachel Hurst, 11 Belgrave Road, London SW1V 1RB, 
England. Co-Chair: Janice Miller. 

FBT
lav l r
177
Birg  i tirakçılar
La Red de Habla Hispana en Discapacidades (The Spanish Network). Coordinator : José Luis 
Vázquez-Barquero, Unidad de Investigacion en Psiquiatria Clinical y Social Hospital 
Universitario “Marques de Valdecilla”, Avda. Valdecilla s/n, Santander 39008, Spain. 
Council of Europe Committee of Experts for the Application of ICIDH, Council of Europe, F-
67075, Strasbourg, France. Contact: Lauri Sivonen.
Qeyri-hökum t t kilatları
American Psychological Association, 750 First Street, N.E., Washington, DC 20002-4242, USA. 
Contacts: Geoffrey M. Reed, Jane B. Lux. 
Disabled Peoples International, 11 Belgrave Road, London SW1V 1RB, England. Contact: 
Rachel Hurst. 
European Disability Forum, Square Ambiorix, 32 Bte 2/A, B-1000, Bruxelles, Belgium. Contact: 
Frank Mulcahy. 
European Regional Council for the World Federation of Mental Health (ERCWFM), Blvd Clovis 
N.7, 1000 Brussels, Belgium. Contact: John Henderson. 
Inclusion International, 13D Chemin de Levant, F-01210, Ferney-Voltaire, France. Contact: 
Nancy Breitenbach. 
Rehabilitation International, 25E. 21st Street, New York, NY 10010, USA. Contact: Judith 
Hollenweger, Chairman, RI Education Commission, Institute of Special Education, University of 
Zurich, Hirschengraben 48, 8001 Zurich, Switzerland. 
M sl h tçil r
ÜST-na d v t edilmi  v  yenid n baxı  prosesind
v zsiz xidm t göst rmi  m sl h tçil r
a a ıda t qdim edilib.  
Elizabeth Badley 
Jerome Bickenbach 
Nick Glozier 
Judith Hollenweger 
Cille Kennedy 
Jane Millar 
Janice Miller 
Jürgen Rehm 
Robin Room 

lav l r
FBT
178
Angela Roberts 
Michael F. Schuntermann 
Robert Trotter II 
David Thompson (editorial consultant) 
ÜST-nin r smi dill rin  t rcüm
FBT-na baxı  prosesi bir çox dill rd  aparılıb, i çi dil ingilis dili olub. Baxı ın ayrılmaz hiss si 
t rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm dir. A a ıda ÜST-nın r smi dill rin  t rcüm ni, onun 
linqvistik qiym tl ndirilm si v  redakt sini h yata keçir n
xsl rin siyahısı t qdim olunub. 
Dig r dill r  olan t rcum l ri ÜST-nin r smi saytında
http://www.who.int/classification/icf
tapmaq olar. 
r b
T rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm :
Adel Chaker, Ridha Limem, Najeh Daly, Hayet Baachaoui, Amor Haji, Mohamed Daly, Jamil      
Taktak, Saïda Douki
Redakt  WHO/EMRO: 
Kassem sara, M. Haytham Al Khayat, Abdel Aziz Saleh 
spaniya
T rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm  v  redakt :
J.L. Vázquez-Barquero (Co-ordinator), Ana Díez Ruiz, Luis Gaite Pindado, Ana Gómez Silió, 
Sara Herrera Castanedo, Marta Uriarte Ituiño, Elena Vázquez Bourgon Armando Vázquez, M
a
del Consuelo Crespo, Ana M
a
 Fossatti Pons, Benjamin Vicente, Pedro Rioseco, Sergio Aguilar 
Gaxiola, Carmen Lara Muñoz, M
a
 Elena Medina Mora, M
a
 Esther Araujo Bazán, Carlos Castillo-
Salgado, Roberto Becker, Margaret Hazlewood (
,
 La Red de Habla Hispana en Discapacidades   WHO/
)
Çin
T rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm :
Qiu Zhuoying (koordinator), Hong Dong, Zhao Shuying, Li Jing, Zhang Aimin, Wu Xianguang 
Redakt :
Dong Jingwu, Zhou Xianon   Y.C. Chong (
,
WHO/WPRO) 
Rusiya
T rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm :
.
 (koordinator), 
.
,
.
,
.
,
.
,
.

FBT
lav l r
179
Redakt :
.
,
.
 (
,
-
,
.
)
Fransa
T rcüm  v  linqvistik qiym tl ndirm :
Pierre Lewalle (WHO Geneva) 
Redakt :
Catherine Barral, Janice Miller (
,
)

lav l r
FBT
180
Baxı  prosesinin dig r i tirakçılarının siyahısı
Avstraliya 
Gavin Andrews 
Robyne Burridge 
Ching Choi 
Prem K. Chopra 
Jeremy Couper 
Elisabeth Davis 
Maree Dyson 
Rhonda Galbally 
Louise Golley 
Tim Griffin 
Simon Haskell 
Angela Hewson 
Tracie Hogan 
Richard Madden 
Helen McAuley 
Trevor Parmenter 
Mark Pattison 
Tony M. Pinzone 
Kate Senior 
Catherine Sykes 
John Taplin 
John Walsh 
Avstriya 
Gerhard S. Barolin 
Klemens Fheodoroff 
Christiane Meyer-Bornsen 
Argentina 
Liliana Lissi 
Martha Adela Mazas 
Miguela Pico 
Ignacio Saenz 
Erm nistan
Armen Sargsyan 
Belçika 
Françoise Jan 
Catherine Mollman 
J. Stevens 
A. Tricot 
Braziliya 
Cassia Maria Buchalla 
E. d’Arrigo Busnello 
Ricardo Halpern  
Fabio Gomes 
Ruy Laurenti 
Macarıstan
Lajos Kullmann 
Vyetnam 
Nguyen Duc Truyen 
Almaniya 
Helmi Böse-Younes 
Horst Dilling 
Thomas Ewert 
Kurt Maurer 
Jürgen Rehm 
H.M. Schian 
Michael F. Schuntermann 
Ute Siebel 
Gerold Stucki  
Yunanıstan 
Venos Mavreas 
Danimarka 
Terkel Andersen 
Aksel Bertelsen 
Tora Haraldsen Dahl 
Marianne Engberg 
Annette Flensborg 
Ane Fink 
Per Fink 
Lise From 
Jette Haugbølle 
Stig Langvad 
Lars von der Lieth 
Kurt Møller 
Claus Vinther Nielsen 
Freddy Nielsen 
Kamilla Rothe Nissen 
Gunnar Schiøler 
Anne Sloth 
Susan Tetler 
Selena Forchhammer 
Thønnings 
Eva Wæhrens 
Brita Øhlenschlæger 
Misir
Mohammed El-Banna 
Zimbabve 
Jennifer Jelsma 
Dorcas Madzivire 
Gillian Marks 
Jennifer Muderedzi 
Useh Ushotanefe 
srail 
Joseph Yahav 
Hindistan
Javed Abidi 
Samir Guha-Roy 
K.S. Jacob 
Sunanda Koli 
S. Murthy 
D.M. Naidu 
Hemraj Pal 
K. Sekar 
K.S. Shaji 
Shobha Srinath 
T.N. Srinivasan 
R. Thara 
ndoneziya 
Augustina Hendriarti 
ordaniya 
Abdulla S.T. El-Naggar 
Ziad Subeih 
ran ( slam Respublikası)
Mohamed M.R. Mourad 
spaniya
Alvaro Bilbao Bilbao 
Encarnación Blanco Egido 
Rosa Bravo Rodriguez 
Maria José Cabo González 
Marta Cano Fernández 
Laura Cardenal Villalba 
Ana Diez Ruiz 
Luis Gaite Pindado 
María García José 
Ana Gómez Silió 
Andres Herran Gómez 
Sara Herrera Castanedo 
Ismael Lastra Martinez 
Marta Uriarte Ituiño 
Elena Vázquez Bourgon 
Antonio León Aguado Díaz 
Carmen Albeza Contreras 
María Angeles Aldana 
Berberano 
Federico Alonso Trujillo 
Carmen Alvarez Arbesú 
Jesus Artal Simon 
Enrique Baca Baldomero 
Julio Bobes García 
Antonio Bueno Alcántara 
Tomás Castillo Arenal 
Valentín Corces Pando 
Maria Teresa Crespo Abelleira 
Roberto Cruz Hernández 
José Armando De 
Vierno Amigo 
Manuel Desviat Muñoz 
Ana María Díaz García  
María José Eizmendi Apellaniz 
Antonio Fernández Moral 
Manuel A. Franco Martin 
Luis Gaite Pinadado  
María Mar García Amigo 
José Giner-Ubago 
Gregorio Gómez- Jarabo 

FBT
lav l r
181
José Manuel Gorospe Arocena 
Juana Maria 
Hernández Rodríguez 
Carmen Leal Cercos 
Marcelino López Alvarez 
Juan José Lopez-Ibor 
Ana María López Trenco 
Francisco Margallo Polo 
Monica Martín Gil 
Miguel Martín Zurimendi 
Manuel J. Martínez 
Cardeña Juan Carlos 
Miangolarra Page 
Rosa M. Montiliu Valls 
Teresa Orihuela Villamerial 
Sandra Ortega Mera 
Gracia Parquiña Fernández 
Rafael Peñalver Castellano 
Jesusa Pertejo 
María Francisca 
Peydro de Moya 
Juan Rafael Prieto Lucena 
Miguel Querejeta González 
Miquel Roca Bennasar 
Francisco Rodríguez Pulido 
Luis Salvador Carulla 
María Vicenta 
Sánchez de la Cruz 
Francisco Torres González 
María Triquell Manuel 
José Luis Vázquez-Barquero 
Miguel A. Verdugo Alonso 
Carlos Villaro Díaz-Jiménez 
taliya 
Emilio Alari 
Alberto Albanese 
Renzo Andrich 
A. Andrigo 
Andrea Arrigo 
Marco Barbolini 
Maurizio Bejor 
Giulio Borgnolo 
Gabriella Borri 
Carlo Caltagirone 
Felicia Carletto 
Carla Colombo 
Francesca Cretti 
Maria Cufersin 
Marta Dao 
Mario D’Amico 
Simona Della Bianca 
Paolo Di Benedetto 
Angela Di Lorenzo 
Nadia Di Monte 
Vittoria Dieni 
Antonio Federico 
Francesco Fera 
Carlo Francescutti 
Francesca Fratello 
Franco Galletti 
Federica Galli 
Rosalia Gasparotto 
Maria Teresa Gattesco 
Alessandro
Giacomazzi 
Tullio Giorgini 
Elena Giraudo 
Lucia Granzini 
Elena Grosso 
V. Groppo 
Vincenzo Guidetti 
Paolo Guzzon 
Leo Giulio Iona 
Vladimir Kosic 
Matilde Leonardi 
Fulvia Loik 
Mariangela Macan 
Alessandra Manassero 
Domenico Manco 
Santina Mancuso 
Roberto Marcovich 
Andrea Martinuzzi 
Anna Rosa Melodia 
Rosetta Mussari 
Cristiana Muzzi 
Ugo Nocentini 
Emanuela Nogherotto 
Roberta Orreti 
Lorenzo Panella 
Maria Procopio  
Leandro Provinciali 
Alda Pellegri 
Barbara Reggiori 
Marina Sala 
Giorgio Sandrini 
Antonio Schindler 
Elena Sinforiani 
Stefano Schierano 
Roberto Sicurelli 
Francesco Talarico  
Gariella Tavoschi 
Christiana Tiddia 
Walter Tomazzoli 
Corrado Tosetto 
Sergio Ujcich 
Maria Rosa Valsecchi 
Irene Vernero 
Kanada 
Hugh Anton  
J. Arboleda-Florez 
Denise Avard 
Elizabeth Badley 
Caroline Bergeron 
Hélène Bergeron 
Jerome Bickenbach 
Andra Blanchet 
Maurice Blouin 
Mario Bolduc 
(deceased) 
Lucie Brosseau 
T.S. Callanan 
Lindsay Campbell 
Anne Carswell 
Jacques Cats 
L.S. Cherry 
René Cloutier  
Albert Cook 
Jacques Côté 
Marcel Côté 
Cheryl Cott 
Aileen Davis 
Henry Enns 
Gail Finkel  
Christine Fitzerald 
Patrick Fougeyrollas 
Adele Furrie 
Linda Garcia  
Yhetta Gold 
Betty Havens 
Anne Hébert 
Peter Henderson 
Lynn Jongbloed 
Faith Kaplan 
Ronald Kaplan 
Lee Kirby 
Catherine Lachance 
Jocelyne Lacroix 
Renée Langlois 
Mary Law 
Lucie Lemieux- 
Brassard
Annette Majnemer 
Rose Martini 
Raoul Martin-Blouin 
Mary Ann McColl 
Joan McComas 
Barbara McElgunn 
Janice Miller 
Louise Ogilvie 
Luc Noreau 
Diane Richler 
Laurie Ringaert 
Kathia Roy 
Patricia Sisco 
Denise Smith 
Ginette St Michel  
Debra Stewart 
Luz Elvira Vallejo 
Echeverri 
Michael Wolfson 
Sharon Wood- 
Dauphinee 
Nancy Young 
Peter Wass 
Colleen Watters 
Çin
Zhang Aimin 

lav l r
FBT
182
Mary Chu Manlai 
Hong Dong 
Leung Kwokfai 
Karen Ngai Ling 
Wu Xuanguong 
Qiu Zhuoying 
Zhao Shuying 
Li Jing 
Tang Xiaoquan 
Li Jianjun 
Ding Buotan 
Zhuo Dahong 
Nan Dengkun 
Zhou Xiaonan 
Kolumbiya 
Martha Aristabal 
Gomez 
Kot-d‘ vuar  
B. Claver 
Kuba 
Pedro Valdéz Sosa 
Jesús Saiz Sánchez 
Frank Morales 
Aguilera 
Küveyt  
Adnan Al Eidan 
Abdul Aziz Khalaf  
Karam 
Latviya 
Maris Baltins 
Valda Biedrina 
Aldis Dudins 
Lolita Cibule 
Janis Misins 
Jautrite Karashkevica 
Mara Ozola 
Aivars Vetra 
Livan  
Elie Karam 
Litva 
Albinas Bagdonas 
Lüksemburq 
Charles Pull 
M. De Smedt 
Pascale Straus 
Madaqaskar 
Caromène 
Ratomahenina 
Raymond 
Malaziya 
Sandiyao Sebestian 
Malta 
Joe M. Pace 
M rake
Aziza Bennani 
Meksika 
Juan Alberto 
Alcantara
Jorge Caraveo 
Anduaga
Maria Eugenia 
Antunez 
Fernando R. Jiménez 
Albarran 
Gloria Martinez 
Carrera
Maria-Elena Medina Mora 
Carmen E. Lara Muñoz 
Nigeriya
Sola Akinbiyi 
John Morakinyo 
A.O. Odejide 
Olayinka Omigbodun 
Hollandiya 
T. van Achterberg 
Jaap van den Berg 
A. Bloemhof 
Y. M. van der Brug 
R.D. de Boer 
J.T.P. Bonte 
J.W. Brandsma 
W.H.E. Buntinx 
J.P.M. Diederiks 
M.J. Driesse 
Silvia van Duuren-Kristen 
C.M.A. Frederiks 
J.C. Gerritse 
José Geurts 
G. Gladines 
K.A. Gorter 
R.J. de Haan 
J. Halbertsma 
E.J. van der Haring 
F.G. Hellema 
C.H. Hens-Versteeg 
Y.F. Heerkens 
Y. Heijnen 
W.M. Hirs 
H.W. Hoek 
D. van Hoeken 
N. Hoeymans 
C. van Hof 
G.R.M. van Hoof 
M. Hopman-Rock 
A. Kap 
E.J. Karel 
Zoltan E. Kenessey 
M.C.O. Kersten 
M.W. de Kleijn-de 
Vrankrijker 
M.M.Y. de Klerk 
M. Koenen 
J.W. Koten 
D.W. Kraijer 
T. Kraakman 
Guuss Lankhorst 
W.A.L. van Leeuwen 
P. Looijestein 
H. Meinardi 
W. van Minnen 
A.E. Monteny 
I. Oen 
Wil Ooijendijk 
W.J. den Ouden 
R.J.M. Perenboom 
A. Persoon 
J.J. v.d. Plaats 
M. Poolmans 
F.J. Prinsze 
C.D. van Ravensberg 
K. Reynders 
K. Riet-van Hoof 
G. Roodbol 
G.L. Schut 
B. Stoelinga 
M.M.L. Swart 
L. Taal 
H. Ten Napel 
B. Treffers 
J. Verhoef 
A. Vermeer 
J.J.G.M. Verwer 
W. Vink 
M. Welle Donker 
Dirk Wiersma 
J.P. Wilken 
P.A. van Woudenberg 
P.H.M. Wouters 
P. Zanstra 
Nikaraqua 
Elizabeth Aguilar 
Angel Bonilla Serrano 
Ivette Castillo 
Héctor Collado 
Hernández 
Josefa Conrado 
Brenda Espinoza 
Ma. Félix Gontol 
Mirian Gutiérrez 
Rosa Gutiérrez 
Carlos Guzmán 
Luis Jara 

FBT
lav l r
183
Raúl Jarquin 
Norman Lanzas 
José R. Leiva 
Rafaela Marenco 
Ma. Alejandra 
Martínez 
Marlon Méndez 
Mercedes Mendoza 
Ma. José Moreno 
Alejandra Narváez 
Amilkar Obando 
Dulce Ma. Olivas 
Rosa E. Orellana 
Yelba Rosa Orozco 
Mirian Ortiz Alvarado 
Amanda Pastrana 
Marbely Picado 
Susana Rappaciolli 
Esterlina Reyes 
Franklin Rivera 
Leda Ma. Rodríguez 
Humberto Román 
Yemira Sequeira 
Ivonne Tijerino 
Ena Liz Torrez 
Rene Urbina 
Luis Velásquez 
Norveç 
Kjetil Bjorlo 
Torbjorg Hostad 
Kjersti Vik 
Nina Vollestad 
Margret Grotle 
Soukup 
Sigrid Ostensjo 
Birl mi
r b
mirliyi 
Sheika Jamila Bint Al-Qassimi 
Pakistan 
S. Khan 
Malik H. Mubbashar 
Khalid Saeed 
Peru
Maria Esther Araujo Bazon 
Carlos Bejar Vargas 
Carmen Cifuentes Granados 
Roxana Cock Huaman 
Lily Pinguz Vergara 
Andriana Rebaza Flores 
Nelly Roncal Velazco 
Fernando Urcia Fernández 
Rosa Zavallos Piedra 
Koreya Respublikası
Ack-Seop Lee 
Rusiya 
Vladimir N. Blondin 
Aleksey A. Galianov 
Zoya D. Golubeva 
I.Y. Gurovich 
Mikhail V. Korobov 
Alexander V. Kvashin 
Pavel A. Makkaveysky 
Sergey A. Matveev 
N. Mazaeva 
Vladimir K. Ovtcharov 
S.V. Polubinskaya 
Anna G. Ryabokon 
Vladimir Y. Ryasnyanky 
Alexander V. Shabrov 
Georgy D. Shostka 
Svetlana I. Stolyarova 
Sergei Tsirkin 
Yuri M. Xomarov 
Alexander Y. Zemtchekov 
Rumıniya 
Radu Vrasti 
Salvador 
Jorge Alberto Alcarón 
Patricia Tovar de Canizalez 
Slovakiya 
Andreeja Fatur-Videtec 
Böyük Britaniya Birl mi
Krallı ı v
imali  rlandiya  
Simone Aspis 
Allan Colver  
Edna Conlan 
John E. Cooper 
A. John Fox 
Nick Glozier 
Ann Harding 
Rachel Hurst 
Rachel Jenkins 
Howard Meltzer 
Jane Millar 
Peter Mittler 
Martin Prince 
Angela Roberts 
G. Stewart 
Wendy Thome 
Andrew Walker 
Brian Williams 
Amerika Birl mi
tatları
Harvey Abrams 
Myron J. Adams 
Michelle Adler 
Sergio A. Aguilor- 
Gaxiola 
Barbara Altman 
Alicia Amate 
William Anthony 
Susan Spear Basset 
Frederica Barrows 
Mark Battista 
Robert Battjes 
Barbara Beck 
Karin Behe 
Cynthia D. Belar 
J.G. Benedict 
Stanley Berent 
Linas Bieliauskas 
Karen Blair 
F. Bloch 
Felicia Hill Briggs 
Edward P. Burke 
Larry Burt  



Поделитесь с Вашими друзьями:
1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə