Šedý zákal katarakta Šedý zákalYüklə 104.13 Kb.
tarix23.12.2016
ölçüsü104.13 Kb.
Šedý zákal - katarakta

Šedý zákal (šedý zákal) znamená ztrátu čirosti oční čočky (sníženou průhlednost (zkalení) normálně čiré oční čočky). Lidská oční čočka, která je umístěná hned za duhovkou, zachycuje viděné obrazy. Zaostřuje světla, barvy, zaostřovat paprsky a tvary předmětů zobrazujících se na sítnici. Zkalená čočka brání průchodu paprsků světla na sítnici, takže dochází k poklesu zrakové ostrosti.

Jak vzniká šedý zákal?


Katarakta je buď získaná nebo vrozená. Nejčastěji se setkáváme se stařeckým šedým zákalem (senilní katarakta). U populace ve věku 65 – 74 let se věkem podmíněný šedý zákal vyskytuje až v 60 %. Podstata vzniku šedého zákalu není dosud plně objasněna. Mezi rizikové faktory vzniku katarakty patří především věk, pohlaví (vyšší výskyt u žen), celková onemocnění, obezita, dlouhodobé užívání některých léků, kouření atd. Šedý zákal se může objevit v každém věku. Nacházíme jej u mladých lidí i u lidí středního věku většinou jako komplikaci jiných očních a celkových onemocnění nebo po úraze. Vrozená katarakta vzniká u dětí většinou jako důsledek virového onemocnění (např. zarděnky) matky v průběhu těhotenství. http://www.lexum.cz/images/image0402a.jpg

Jaké subjektivní potíže šedý zákal způsobuje?


Šedý zákal způsobuje pokles zrakových funkcí, především snížení ostrosti zrakové. Stupeň zhoršení vidění je různý (od mírného poklesu až po zachování světlocitu) a to v závislosti na typu a pokročilosti zákalu. Pacienti si stěžují nejčastěji na zamlžené vidění, zhoršené vidění za slunečního svitu a při řízení motorového vozidla, přechodné dvojité vidění a defekty barevného vidění. Rychlost kalení čočky je individuální, většinou se jedná o měsíce až roky. http://www.lexum.cz/images/image0402.jpg

Šedý zákal se projevuje např. poklesem zrakové ostrosti, rychlou změnou dioptrií, dvojením a šednutím obrazu.šedý zákal katarakta

Příčiny vzniku šedého zákalu

Vrozený šedý zákal je velmi vzácný. V 90% případů je příčinou katarakty přirozený proces stárnutí oka. K rizikovým faktorům vzniku zákalu patří např. cukrovka, užívání některých léků, působení ultrafialových paprsků nebo předchozí úrazy oka.Kdy je vhodný čas k operaci?

Šedý zákal by se měl operovat tehdy, když omezuje pacienta ve vykonávání běžných činností (řízení vozidla, práce, volný čas). Míru tohoto omezení vnímá každý jinak. Zejména vadí narušení prostorového vidění, ztráta jasu obrazu a barevnosti.


Moderní medicína zaznamenala v operativním léčení šedého zákalu velký pokrok. Ve světě podstupuje operaci katarakty každoročně mnoho milionů pacientů. Principem operace je odstranění zkalené čočky a její nahrazení čočkou novou.

Operace šedého zákalu?

Operace šedého zákalu provádníme mikrochirurgicky pomocí fakoemulzifikačního přístroje (jádro čočky je rozmělněno ultrazvukem a částečky čočky jsou odsáty řízeným podtlakem z oka). Operace šedého zákalu se provádí zásadně nekrvavou a bezstehovou metodou mikrořezem 2,6 mm a méně. Ten umožňuje snadnější hojení bez nutnosti aplikace stehu. Operační zákrok je zcela bezbolestný, ke znecitlivení oka se neaplikují žádné injekce. Stejně tak bezbolestné je i pooperační období. Operaci je vždy přítomen anesteziolog jako garant bezproblémového průběhu operace. K ochraně rohovky při operaci šedého zákalu používáme nejkvalitnější ochranné viskoelastické preparáty - Viscoat a Provisc od americké firmy Alcon. Implantujeme nejkvalitnější nitrooční čočky současnosti - Alcon AcrySof Single-Piece Natural a poslední vědeckou novinku - asférickou AcrySof IQ IOL pomocí cartrige. Operujeme mimořádně výkonným přístrojem Accurus (Alcon).

Čočky AcrySof firmy Alcon jsou zhotoveny z akrylátu - měkkého, poddajného materiálu vyrobeného speciálně pro nitrooční čočky. Tento materiál se chová v oku velice obře a přispívá k výtečným dlouhodobým výsledkům. U čoček AcrySof je riziko sekundární katarakty (druhotného šedého zákalu) sníženo na minimum, což bylo potvrzeno mnoha klinickými studiemi. Jednokusová nitrooční čočka AcrySof IQ na rozdíl od běžných nitroočních čoček nabízí 2 unikátní inovace. Jednak má ve své struktuře stejně jako Acrysof Natural zakomponováno žluté barvivo, které brání průniku části modrého světla a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršení zraku. Podobá se tak nejvíce "naturální", přirozené lidské čočce. Kromě toho je však "asférická". Díky tomu vylučuje optické aberace, které jsou obtížně postižitelné běžným čtením na čtecích tabulích- ale výrazně ovlivňují "vnímání kontrastu", což se nejvíce projevuje za snížených světelných podmínek, tedy za šera. Žluté asférické čočky jsou to nejlepší, co lze v současné době pacientům se šedým zákalem nabídnout.

Keratokonus


keratokonus

Při keratokonu dochází k postupnému vyklenování a ztenčování rohovky a tím i nárůstu dioptrií. Onemocnění se zprvu může projevovat jako narůstající krátkozrakost, často v kombinaci s vyšším nebo nepravidelným astigmatismem. Diagnostika je možná na základě specializovaného vyšetření rohovky na přístroji ORBSCAN, který dokáže odhalit i časná stadia tohoto onemocnění. Keratokonus je možno léčit nošením tzv.tvrdých kontaktních čoček,v pokročilých stadiích je řešením transplantace rohovky.Laserové refrakční zákroky u keratokonu nelze provádět - jsou kontraindikovány.


Aberace vyššího řádu


aberace vyššího řádu

Jedná se o odchylky a nepravidelnosti optického systému oka, které mohou mít výrazný vliv na kvalitu vidění (koma, sférická aberace, sekundární astigmatismus aj.) Mohou být zdrojem významných kvalitativních zrakových obtíží (horší vidění za tmy, za šera, dvojité vidění, duchy apod.). Jak to opravit: Aberace vyššího řádu nelze korigovat brýlemi, kontaktními čočkami ani tradiční laserovou chirurgií. Tip: Lékaři je dokáží diagnostikovat a léčebně ovlivnit laserovou metodou wavefront. Jde o nejmodernější variantu laserové léčby krátkozrakosti a dalekozrakosti. Korekce vady oka pomocí wavefront umožňuje získat lepší vidění než s brýlemi, a to i za šera.


Degenerace oční sítnice


degenerace oční sítnice

Jde o vadu podmíněnou věkem, kterou jen v Česku trpí desítky, možná i stovky tisíc lidí. Porucha může končit i slepotou. "Při procesu degenerace sítnice oka dochází ke změnám přímo v centru sítnice, v tzv. žluté skvrně, která je nejdůležitější pro vidění, zrak slábne a může to vést i k praktické slepotě."


Поделитесь с Вашими друзьями:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə