Gazette have been shown separately in Note 2]



Yüklə 4.19 Mb.
səhifə28/34
tarix24.08.2017
ölçüsü4.19 Mb.
1   ...   24   25   26   27   28   29   30   31   ...   34



Division 7—Class Hirudinea

















ARHYNCHOBDELLAE





LEECHES








Hirudinidae


Hirudo medicinalis


Medicinal leech




Division 8—Class Insecta





Order


Family


Genus
species
or sub-species



Common name














LEPIDOPTERA














Papilionidae





BIRDWING BUTTERFLIES








Bhutanitis spp.











(Species of Ornithoptera (Sensu D'Abrera) not specified in Part II of Schedule 1)


Birdwing butterflies








Parnassius apollo


Apollo mountain butterfly








Teinopalpus spp.


Birdwing butterflies








Trogonoptera
(Sensu
D'Abrera) spp.


Birdwing butterflies








Troides (Sensu D'Abrera) spp.


Birdwing butterflies




Division 9—Class Mammalia

















ARTIODACTYLA














Bovidae





PRONGHORNS, ANTELOPES, CATTLE, DUIKERS, GAZELLES, SHEEP








Ammotragus lervia


Barbary sheep








Bison bison athabascae











Budorcas taxicolor


Takin








Cephalophus dorsalis


Bay duiker








Cephalophus monticola


Blue (antelope) duiker








Cephalophus ogilbyi


Ogilby's duiker








Cephalophus sylvicultor


Giant duiker








Cephalophus zebra


Banded duiker








Damaliscus pygargus pygargus


(Antelope) Bontebok








(D. dorcas dorcas / D. Pygargus dorcas)











Kobus leche


(Antelope) Lechwe








Saiga tatarica


Saiga








Ovis ammon (except species or sub-species listed in Schedule 1)











Ovis vignei (except species or sub-species listed in Schedule 1)


Urial





Camelidae


Lama guanicoe


Guanaco








Vicugna vicugna


Vicugna








(refer to Part III of Schedule 2)








Cervidae





DEER








Cervus elaphus bactrianus


Bactrian (red) deer,











Bokharan deer or Bactrian wapiti








Pudu mephistophiles


Northern pudu





Hippopotamidae





HIPPOPOTAMUS








Hexapotodon (Choeropsis) liberiensis


Pygmy hippopotamus








Hippopotamus amphibius


Hippopotamus


CARNIVORA














Canidae


Canis lupus (except populations included in Schedule 1)


WOLVES, DOGS, COYOTES, JACKALS, FOXES








Cerdocyon (Dusicyon) thous


Crab-eating fox, Forest fox or Savannah fox








Chrysocyon brachyurus


Maned wolf








Cuon alpinus


Asiatic wild dog, Indian wild dog or Dhole








Pseudalopex (Dusicyon) culpaeus


Colpeo or Red fox








Pseudalopex griseus
(=Dusicyon fulvipes)



Argentine grey, Little or Chico grey fox or Chilla chiloe fox








Pseudalopex (Dusicyon)
gymnocercus



Azara's fox








Vulpes cana


Blanford's or Afghan fox, Dog, Steppe or Corsac








Vulpes (=Fennecus) zerda


Fennec fox





Felidae


(Species in the family Felidae other than
(a) species specified in Part II or Part III of Schedule 1;
(b) species a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1; and
(c) Felis catus
Sub-species of species of the family Felidae, a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1, other than sub-species so specified)


CATS, LION





Otariidae





EARED SEALS








(Species of Arctocephalus not specified in Part II of Schedule 1)


Southern fur seals





Phocidae





SEALS








Mirounga leonina


Elephant seal





Mustelidae





WEASELS, POLECATS, MARTENS, WOLVERINES, SKUNKS, OTTERS,
BADGERS









Conepatus humboldti


Patagonian skunk








Species of the sub-family Lutrinae not specified in Part II or Part III of Schedule 1)


Otters





Ursidae





BEARS








( Species in the family-Ursidae other than:
(a) species specified in Part II or Part III of Schedule 1;
(b) species a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1;
Sub-species of species of the family Ursidae, a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1, other than sub-species so specified
Species of Ursidae other than species or sub-species specified in Part II or Part III of Schedule 1)







Viverridae








MONGOOSES, CIVETS, GENETS








Cryptoprocta ferox


Fossa (cat)








Cynogale bennettii


Civet otter








Eupleres goudotii (major)


Fanalouc (civet)








Fossa fossana


Malagasy civet or Fanaloka








Hemigalus derbyanus


Banded palm civet, Hardwick's civet banded musang








Prionodon linsang


Banded linsang


CHIROPTERA





BATS








Pteropodidae














Species of Acerodon
other than species specified in Part II of Schedule 1


Old World fruit bats, Flying foxes








Species of Pteropus
other than species specified in Part II of Schedule 1


Old World fruit bats, Flying foxes


DIPROTODONTA














Macropodidae





KANGAROOS, WALLABIES








Dendrolagus inustus


Grizzled grey tree-kangaroo








Dendrolagus ursinus


Black tree-kangaroo





Phalangeridae





CUSCUSES, BRUSHTAIL POSSUMS








Spilocuscus (Phalanger) maculatus


Common spotted cuscus








Phalanger orientalis


Grey cuscus


XENARTHA














Bradypodidae





SLOTHS








Bradypus variegatus
(=Bradypus griseus/boliviensis)



Bolivian three-toed sloth





Dasypodidae


Chaetophractus nationi
(A zero export quota established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Schedule 1 and the trade in them shall be regulated accordingly.)








Myrmecophagidae


ANTEATERS











Myrmecophaga tridactyla


Giant anteater


MONOTREMATA














Tachyglossidae





ECHIDNAS








Zaglossus spp.


New Guinea echidnas, Long-nosed or Long snouted echidnas or Anteaters, New Guinea long-nosed spiny echidna or New Guinea egg-laying echidna.


PERISSODACTYLA














Equidae





HORSES, ASSES, ZEBRAS








(Sub-species of Equus hemionus (incl. kiang/onager) not specified in Part II of Schedule 1)


Asiatic ass








Equus zebra hartmannae


Hartmann's mountain zebra




Tapiridae








TAPIRS








Tapirus terrestris


Brazilian or South American tapir














PHOLIDOTA














Manidae





PANGOLINS








Manis spp.





PRIMATES


(Species of the Order Primates, including the family Tupaiidae other than -
(a) species specified in Part II of Schedule 1; and
(b) species of sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1)
(Sub-species of species of Primates a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1, other than sub-species so specified)


LEMURS, BUSHBABIES, LORISES, POTTOS, TARSIERS, MONKEYS, GUENONS, MACAQUES, BABOONS, GIBBONS, CHIMPANZEES, GORILLAS, ORANG-UTANS





RODENTIA














Sciuridae





SQUIRRELS








Ratufa spp.


Giant squirrels


SIRENIA














Trichechidae





MANATEES, SEA COWS








Trichechus senegalensis


West African manatee


Division 10—Class Mollusca Schedule 2























Order


Family


Genus
species
or sub-species



Common name














MESOGASTROPODA














Strombidae


Strombus gigas


Queen conch


UNIONOIDA














Unionidae





MUSSELS








Cyprogenia aberti


Edible pearly mussel or Edible naiad








Epioblasma (Dysnomia/Plagiola)


Tan-blossomed pearly mussel








torulosa rangiana


or Tan-blossom naiad








Pleurobema clava


Club pearly mussel or Club naiad














GASTROPODA











STYLOMMATOPHORA





SNAILS








Camaenidae


Papustyla (Papuina) pulcherrima


Green tree, Emerald green or Manus Island tree snail


VENEROIDA














Tridacnidae


(All species of the family Tridacnidae)


GIANT CLAMS




Division 11—Class Pisces

















ACIPENSERIFORMES

















ACIPENSERIFORMES spp.
(all species not listed in Part II of Schedule 1)


Sturgeons


CYPRINIFORMES














Cyprinidae


Caecobarbus geertsi


African blind barb fish or Congo blind barb fish


OSTEOGLOSSIFORMES














Osteoglossidae


Arapaima gigas


Arapaima or Pirarucu




Division 12—Class Reptilia

















CROCODYLIA

















(Species in the Order Crocodylia (including Alligatoridae, Crocodylidae and Gavialidae) other than -
(a) species specified in Part II or III of Schedule 1; and
(b) species a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1)
(Sub-species of species of Crocodylia a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1, other than sub-species so specified)


CROCODlLES, ALLIGATORS, GAVIALS








Caiman latirostris
(the population of Argentina)





SAURIA








LIZARDS





Agamidae





AGAMIDS








Uromastyx spp.


Spiny-tailed, Dabb or Palm lizards, Mastigures





Chamaeleonidae


Bradypodion (Chamaeleo) spp.


CHAMELEONS








Chamaeleo spp.
Calumma spp.
Furcifer spp.








Cordylidae





GIRDLE-TAILED LIZARDS








Cordylus spp.


Girdled lizards








Pseudocordylus spp.


Crag lizards





Gekkonidae





GECKOS








Cyrtodactylus (Nactus) serpensinsula


Serpent Island gecko








Phelsuma (Rhoptropella) spp.


Day geckos





Helodermatidae





BEARDED LIZARDS








Heloderma spp.


Bearded gila monster or Poisonous lizards





Iguanidae





IGUANAS








Amblyrhynchus cristatus


Galapagos marine iguana








Conolophus spp.


(Galapagos) land iguanas








Iguana spp.


Common iguanas








Phrynosoma coronatum


Horned lizard





Lacertidae





TRUE LIZARDS








Podarcis lilfordi


Balearic lizard








Podarcis pityusensis


Balearic lizard





Scincidae


Corucia zebrata


Prehensile-tailed skink





Teiidae





WHIPTAILS








Cnemidophorus hyperythrus


Orange-throated whiptail, Orange-throated racerunner








Crocodilurus lacertinus


Dragon lizard, dragon lizardet








Dracaena spp.


Caiman lizard








Tupinambis spp.


Tegu lizards





Varanidae





MONITORS








(Species of Varanus not specified in Part II of Schedule 1)


Monitor lizards





Xenosauridae


Shinisaurus crocodilurus


Chinese crocodile lizard


SERPENTES














Boidae


(Species of the family Boidae, including families Bolyeriidae and Tropidophiidae as subfamilies, other than -
(a) species specified in Part II of Schedule 1; and
(b) species a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1)
(Sub-species of species of Boidae a sub-species of which is specified in Part II of Schedule 1, other than sub-species so specified)


PYTHONS, BOAS





Colubridae





COBRAS








Clelia clelia (=Pseudoboa cloelia)


Mussurana snake








Cyclagras (Hydrodynastes) gigas


(South American) false cobra, South American water or Beach cobra, Surucucu








Elachistodon westermanni


Indian egg-eating snake or Westermann's Indian egg-eater snake








Ptyas mucosus


Oriental or Indian rat snake or Asian rat snake





Elapidae





SNAKES








Naja naja
(includes synonyms Naja atra, Naja kaouthia, Naja oxiana, Naja philippinensis, Naja samarensis, Naja sputatrix and Naja sumatrana)


Cobra








Ophiophagus hannah


King cobra





Viperidae


Vipera wagneri


Wagner's viper


TESTUDINATA














Chelidae





TURTLES





Dermatemydidae


Dermatemys mawii


Central American river turtle





Emydidae


Callagur borneoensis











Clemmys insculpta


Wood turtle








Cuora spp.


Box turtles








Terrapene spp. (Species not specified in Part II of Schedule 1)


Box turtles





Pelomedusidae


Erymnochelys (Podocnemis)
madagascariensis












Peltocephalus (Podocnemis)
dumeriliana












Podocnemis spp.


River or Sideneck turtle





Testudinidae


(Species of Testudinidae not specified in Part II of Schedule 1)


True tortoises





Trionychidae


Lissemys punctata


Indian flap-shell(ed) turtle or Flap-shell(ed) spotted turtle




SCHEDULE 2 - PART III—POPULATIONS OF ANIMALS

Populations of animals of the species Aonyx congicus (microdon) or Paraonyx microdon (Cameroon clawless otter) outside Cameroon and Niger.


Populations of animals of the species Canis lupus (Wolf) outside Bhutan, India, Nepal and Pakistan.
Populations of animals of the species Ceratotherium simum simum (White rhinoceros) in South Africa. For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable destinations and hunting trophies. All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Schedule I and the trade in them shall be regulated accordingly.
Populations of animals of the species Crocodylus niloticus in Botswana, Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambique, South Africa, Uganda, the United Republic of Tanzania, Zambia and Zimbabwe. The United Republic of Tanzania will authorize the export of no more than 1600 wild specimens (including 100 hunting trophies) annually, in addition to ranched specimens.
Populations of animals of the species Crocodylus porosus in Australia, Indonesia and Papua New Guinea.
Populations of animals of the species Caiman latirostris in Argentina.
Populations of animals of the species Caracal (Felis /Lynx) caracal (Caracal, Lynx or Asian lynx) outside Asia.
Populations of animals of the species Prionailurus (Felis) rubiginosus (Rusty spotted cat) in areas outside India.
Populations of animals of the species Herpailurus (Felis) yagouaroundi outside Central and North America.
Populations of animals of the species Melanosuchus niger (Black caiman) in Ecuador.
Populations of the genus Moschus (Musk deer) outside Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan.
Populations of animals of the species Ovis canadensis (American bighorn sheep) in Mexico.
Populations of animals of the family Tayassuidae (Peccaries) (other than species specified in Part II of Schedule 1) outside the United States of America.
Populations of animals of the species Pecari tajacu (Peccary) outside Mexico and the United States of America.
Populations of animals of the species Rhea pennata (Darwin's rhea) in Argentina.
Populations of animals of any sub-species Ursus arctos (Grizzly or Brown bear) (other than sub-species or populations specified in Schedule 1).
Populations and parts of populations of animals of the species Vicugna vicugna (Vicuna) as follows:
-Argentina: the population of the Province of Jujuy and the semi-captive populations of the Provinces of
Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan
-Bolivia: the populations of the Conservation Units of Mauri-Desaguadero, Ulla Ulla and Lipez-Chichas.
-Chile: part of the population of Parinacota Province, 1a. Region of Tarapaca
-Peru: the whole population.

SCHEDULE 2 — PART IV—PLANTS





Order
Name



Genus
species
or sub-species









Agavaceae


Agave victoriae-reginae


Amaryllidaceae


Galanthus spp.





Sternbergia spp.


Apocynaceae


Pachypodium spp. (Species not specified in Part IV of Schedule 1).





Rauvolfia serpentina
(Designates all parts and derivatives, except: seeds; pollen; seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers; cut flowers of artificially propagated plants; and chemical derivatives and finished pharmaceutical products).


Araliaceae


Panax quinquefolius (common name: American ginseng)
(Designates whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery.)





Panax ginseng (common name: Asian ginseng)(Population of the Russian Federation) (Designates whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery.)


Berberidaceae


Podophyllum hexandrum (emodi) (or Sinopodophyllum hexandrum)
(Designates all parts and derivatives, except: seeds; pollen; seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers; cut flowers of artificially propagated plants; and chemical derivatives and finished pharmaceutical products).


Bromeliaceae


Tillandsia harrisii





Tillandsia kammii





Tillandsia kautskyi





Tillandsia mauryana





Tillandsia sprengeliana





Tillandsia sucrei





Tillandsia xerographica


Cactaceae


(All species of the family Cactaceae not specified in Part IV or Part V of Schedule 1 excepting artificially propagated specimens of the following hybrids and/or cultivars:





Hatiora x graeseri





Schlumbergera x buckleyi





Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata





Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata





Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata





Schlumbergera truncata (cultivars)





Gymnocalycium mihanovichii (cultivars) forms lacking chlorophyll, grafted on the following grafting stocks:





Harrisia `Jusbertii', Hylocereus trigonus or Hylocereus undatus





Opuntia microdasys (cultivars)


Caryocaraceae


Caryocar costaricense


Crassulaceae


Dudleya stolonifera


Cyatheaceae


Cyathea spp. (including Alsophila, Nephelea, Sphaeropteris and Trichipteris)


Cycadaceae


Cycadaceae spp. (Species not specified in Part IV of Schedule 1)


Diapensiaceae


Shortia galacifolia


Dicksoniaceae


Cibotium barometz





Dicksonia spp. (Populations of the Americas)


Didiereaceae


Didiereaceae spp.


Dioscoreaceae


Dioscorea deltoidea


Droseraceae


Dionaea muscipula


Euphorbiaceae


Euphorbia spp.
(except species that are not succulent and artificially propagated specimens which are cultivars of the species Euphorbia trigona)


Fouquieriaceae


Fouquieria columnaris


Juglandaceae


Oreomunnea (Engelhardia) pterocarpa


Leguminosae


Platymiscium pleiostachyum





Pterocarpus santalinus


Liliaceae


Aloe spp. (Species not specified in Part IV of Schedule 1, other than the species Aloe vera) ( = Aloe barbadensis)


Meliaceae


Swietenia humilis


Nepenthaceae


Nepenthes spp. (Species not specified in Part IV of Schedule 1)


Orchidaceae


(Species in the family, Orchidaceae, including the families Apostasiaceae and Cypripediaceae as subfamilies Apostasioideae and Cypripedioideae other than -
(a) species specified in Part IV of Schedule 1; and
(b) specimens of species specified in Part I of Schedule 1)
(varieties of species of Orchidaceae a variety of which is specified in Part I of Schedule 1, other than varieties so specified).


Orobanchaceae


Cistanche deserticola (Designates whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery.)


Palmae


Chrysalidocarpus decipiens





Neodypsis decaryi


Portulacaceae


Anacampseros spp.
(Anacampseros australiana and A. Kurtzii are also referenced in the genus Grahamia)





Avonia spp. (formerly included in Anacampseros spp.)





Lewisia maguirei





Lewisia serrata


Primulaceae


Cyclamen spp. (except artificially propagated specimens which are cultivars of the species Cyclamen persicum other than specimens traded as dormant tubers.)


Proteaceae


Orothamnus zeyheri





Protea odorata


Ranunculaceae


Adonis vernalis
(Designates all parts and derivatives, except: seeds; pollen; seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers; cut flowers of artificially propagated plants; and chemical derivatives and finished pharmaceutical products).





Hydrastis canadensis
(Designates whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery)


Rosaceae


Prunus africana


Sarraceniaceae


Species of Sarracenia, other than species or sub-species specified in Part IV of Schedule 1


Scrophulariaceae


Picrorhiza kurrooa
(whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery)


Stangeriaceae


Bowenia spp.
(Formerly included in ZAMIACEAE spp.)


Taxaceae


Taxus wallichiana
(Designates all parts and derivatives, except: seeds; pollen; seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers; cut flowers of artificially propagated plants; and chemical derivatives and finished pharmaceutical products).


Thymelaeaceae


Aquilaria malaccensis


Valerianaceae


Nardostachys grandiflora
(whole and sliced roots and parts of roots, excluding manufactured parts or derivatives such as powders, pills, extracts, tonics, teas and confectionery)


Welwitschiaceae


Welwitschia mirabilis (=Welwitschia bainesii)


Zamiaceae


(Species of Zamiaceae not specified in Part IV of Schedule 1)


Zingiberaceae


Hedychium philippinense


Zygophyllaceae


Guaiacum sanctum





Guaiacum officinale


Schedule 2A—Cites Appendix III specimens


1   ...   24   25   26   27   28   29   30   31   ...   34


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə