Son yıllarda fosil yakıtlar gibi enerji kaynaklarının tükenmesi, araştırmacıları bu soruna daha çevre dostu olması gereken uygun bir çözüm aramaya zorlamaktadırYüklə 15,52 Kb.
tarix21.01.2022
ölçüsü15,52 Kb.
#51461
Hidrojen


Son yıllarda fosil yakıtlar gibi enerji kaynaklarının tükenmesi, araştırmacıları bu soruna daha çevre dostu olması gereken uygun bir çözüm aramaya zorlamaktadır. Hidrojenin geleneksel yakıtlar için iyi bir alternatif olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Hidrojen, sürdürülebilir kalkınmaya önemli bir katkı olacaktır, çünkü yakın gelecekte çeşitli yöntemler kullanılarak neredeyse sınırsız miktarlarda üretilecektir [2]. Petrol rafinasyonu ve petrokimya endüstrileri gibi çeşitli proseslerde artan hidrojen talebi nedeniyle hidrojen üretimi büyük önem taşımaktadır [3].

Hidrojen için dünya çapındaki en fazla talep şu şekilde kategorize edilebilir: amonyak üretimi (%49), petrol arıtma (%37), metanol üretimi (%8) ve diğer daha küçük hacimli kullanımlar (%6) [2]. Hidrojen, suyun elektrolizi, biyokütle pirolizi ve doğal gaz reformasyonu gibi çeşitli prosedürlerle üretilebilir. Ayrıca, doğal gazın ve diğer hidrokarbonların katalitik buharla reformasyonu, hidrojen üretmenin ana yoludur [4,5]. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, hidrojen üretmek için etan veya nafta ve ham petrol gibi diğer hidrokarbonların termal parçalama işleminin kullanılabileceğini öne sürdüler.Piroliz proseslerinin yan ürünlerinden birinin de neredeyse ana ürünler kadar üretilen hidrojen olduğuna şüphe yoktur. Sonuç olarak, bu yöntemler diğer hidrojen enerjisi kaynakları olarak önerilmektedir [6].

https://www.enq.ufrgs.br/alsoc/download/
Yüklə 15,52 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin