SÜleyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi 2016– 2017 EĞİTİM ÖĞretim yili dönem III hareket sistemi, NÖropsiKİyatri



Yüklə 325.43 Kb.
səhifə1/4
tarix26.05.2017
ölçüsü325.43 Kb.
  1   2   3   4
    Навигация по данной странице:
  • TEORİK D.S.
T. C.

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

TIP FAKÜLTESİ

2016– 2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI

DÖNEM III

HAREKET SİSTEMİ, NÖROPSİKİYATRİ

V. DERS KURULU

(13 MART 2017 – 14 NİSAN 2017)
DEKAN Prof. Dr.Alim KOŞAR

BAŞKOORDİNATÖR Prof.Dr.Buket CİCİOĞLU ARIDOĞAN

DÖNEM III KOORDİNATÖRÜ Doç.Dr.İ.Metin ÇİRİŞ

DÖNEM III KOORDİNATÖR YARDIMCILARI Doç.Dr.Şirin BAŞPINAR

Yrd.Doç.Dr.Kemal Kürşat BOZKURT




DERSLER
TEORİK D.S.
PRATİK D.S.
TOPLAM
SORU SAYISI
PUAN

Patoloji

16

12

28

18T 5P

23

Farmakoloji

22

-

22

25

25

Klinik Biyokimya

6

-

6

6

6

Nöroloji

10

-

10

11

11

Ortopedi

8

-

8

9

9

Psikiyatri

10

-

10

11

11

Radyoloji

2

-

2

2

2

Spor Hekimliği

2

-

2

2

2

Tıbbi genetik

4




4

4

4

Klinik Uygulama (G Cerrahi)




16

16

4

4

Klinik Uygulama (İç Hastalıkları)




4

4

1

1

Klinik Uygulama (Kadın Doğum)




4

4

1

1

Klinik Uygulama (Reçete Yazma)




4

4

1

1

TOPLAM

80

32

112

100

100

D.S.: Ders Saati
DERS KURULU ÜYELERİ:

Prof. Dr. Serpil DEMİRCİ

Prof. Dr. Y. Barbaros BAYKAL

Doç. Dr. İnci .Meltem ATAY


DERS KURULU AMAÇLARI

Sık görülen yumuşak doku, kemik tümörlerinin terminolojisini, bu lezyonların davranış, klinik seyirlerini belirleyen başlıca morfolojik ve klinik parametreleri bilir. (Bilişsel) Kemiğin ve eklemlerde sık görülen metabolik hastalıklarının etyopatogenezini, tipik klinik prezentasyonlarını bilir (Bilişsel) Merkezi sinir sisteminin doğumsal hastalıklarının makroskopik bulgularını ve bazı infeksiyonlarının tipik morfolojik bulgularını bilir ve tanıyabilir (Bilişsel + psikomotor) Psikiyatrik semiyolojiyi öğrenir ve psikiyatrik terminolojiyi kullanabilir (Bilişsel + psikomotor) Duygudurum bozuklukları ve psikotik bozukluklar öncelikli olmak üzere psikiyatrik hastalıklarla ilişkili temel bilgiyi kazanır (Bilişsel) Periferik sinir, merkezi sinir sistemi tümörlerinin isimlerini bilir (Bilişsel) Demiyelinizan ve dejeneratif hastalıkların başlıcalarının isimlerini, klinik özelliklerini ve tanı yöntemlerini bilir (Bilişsel) Merkezi sinir sistemi üzerine etkili ilaçlar, lokal ve genel anesteziklerin jenerik isimlerini ve uygulama yolu, yan etkilerini bilir (Bilişsel) Alkolun etki mekanizması, doza göre etkilerini bilir, tanıyabilir (Bilişsel, duyuşsal) Başağrısı, nedenlerini, eşlik eden bulguları ve tanı yöntemlerini bilir ve tedavisini düzenleyebilir (Bilişsel + Psikomotor) Kas ve kas-sinir kavşağı ve PSS hastalıklarını bilir (bilişsel) Kognitif fonksiyonları, ilişkili bozuklukları, ayırıcı tanısını bilir (Bilişsel) Epilepsi, bulgularını, tanı yöntemlerini bilir (Bilişsel) Epilepsi nöbeti geçiren hastayı tanıyabilir, ilk müdaheleyi yapabilir (Psikomotor) Epilepsi ilaçlarını ve etki mekanizmalarını bilir (Bilişsel) Sık görülen spor yaralanmalarını bilir (Bilişsel) Spor yaralanmalarında yapılacak ilk müdaheleyi bilir ve uygulayabilir (Bilişsel + Psikomotor) Ortopedik terminolojiyi kavrar (Bilişsel) Kırık ve çıkıklar ile bunların tedavileri, kırık iyileşmesi ve kemiğin enfeksiyöz hastalıklarını kavrar.(Bilişsel) Hareket sistemi muayenesi basamaklarını bilir ve uygulayabilir (Bilişsel + psikomotor) Sık görülen kalıtsal nöromüsküler ve iskelet hastalıklarının genetik geçiş mekanizmalarını, bulgularını ve tanıda genetik yöntemlerin yerini bilir (Bilişsel) BOS’un normal yapısını, patolojik hallerde biyokimyasında meydana gelen değişiklikleri ve basit değerlendirme yöntemlerini bilir (Bilişsel) Biyokimya testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için matreyalin nasıl laboratura iletilmesi gerektiğini, hatalı sonuca neden olabilecek faktörleri ve bunları önleme çarelerini bilir ve uygular (Bilişsel + Psikomotor) İskelet ve sinir sistemi hastalıklarında kullanılan radyolojik yöntemleri ve temel değerlendirme prensiplerini bilir (Bilişsel + Psikomotor) Mikroskopta normal ve patolojik dokuyu ayırt edebilir (Psikomotor)



V. KURUL I. HAFTA

13 MART 2017 PAZARTESİ







Serbest çalışma










Serbest çalışma




09.30 – 11.20

FARMAKOLOJİ

SSS ilaçlarına giriş -1

Dr. Halil AŞCI

11.30 – 12.20

FARMAKOLOJİ

SSS ilaçlarına giriş -2

Dr. Halil AŞCI




13.30 – 14.20

NÖROLOJİ

Nörolojik muayenenin temeli

Dr. Vedat Ali YÜREKLİ

14.30 – 15.20

NÖROLOJİ

Piramidal sistem ve hastalıkları

Dr. Vedat Ali YÜREKLİ

15.30 – 16.20




Serbest çalışma




16.30 – 17.20




Serbest çalışma






14 MART 2017 SALI

08.30 – 09.20










09.30 – 10.20

NÖROLOJİ

Ekstrapiramidal sistem hastalıkları

Dr. Hasan Koyuncuoğlu

10.30 – 11.20

FARMAKOLOJİ

Genel anestezikler

Mehtap SAVRAN

11.30 – 12.20

FARMAKOLOJİ

Lokal anestezikler

Mehtap SAVRAN




13.30 – 14.20

PATOLOJİ

Derinin tümöral ve non-tümöral hastalıkları (1)

Dr. N. KARAHAN

14.30 – 15.20

PATOLOJİ

Derinin tümöral ve non-tümöral hastalıkları (2)

Dr. N. KARAHAN

15.30 – 16.20




Serbest çalışma




16.30 – 17.20




Serbest çalışma







15 MART 2017 ÇARŞAMBA

08.30 – 09.20

PSİKİYATRİ

Psikiyatrik semiyoloji

Dr.Duru Kuzugüdenlioğlu

09.30 – 10.20

PSİKİYATRİ

Psikiyatrik öykü alma ve muayene

Dr.Duru Kuzugüdenlioğlu

10.30 – 11.20

TIBBİ GENETİK

Kalıtsal nöromüsküler hastalıklarda genetik yaklaşım

Dr.Kuyaş ÖZTÜRK

11.30 – 12.20

TIBBİ GENETİK

Kalıtsal nöromüsküler hastalıklarda genetik yaklaşım

Dr. Kuyaş ÖZTÜRK




13.30 – 14.20

1. Pratik ders grubu

SÜTÜR UYGULAMA

SİMÜLATÖRÜ (KOL)

(Genel Cer.)

Mesleki Beceri

Laboratuvarı Dershanesi

Dr. Koray OKUR

14.30 – 15.20

2. Pratik ders grubu




15.30 – 16.20

3. Pratik ders grubu




16.30 – 17.20

4. Pratik ders grubu






16 MART 2017 PERŞEMBE

08.30 – 09.20

NÖROLOJİ

Medulla spinalis hastalıkları

Dr. Hasan R KOYUNCUOĞLU

09.30 – 10.20

RADYOLOJİ

Kas İskelet Sistemi Radyolojisine giriş

Dr. Uğur TOPRAK

10.30 – 11.20

FARMAKOLOJİ

Nöromuskuler bloke edici ilaçlar

Dr. Halil AŞCI

11.30 – 12.20

FARMAKOLOJİ

Santral etkili kas gevşeticiler

Dr. Halil AŞCI




13.30 – 14.20

PATOLOJİ

Yumuşak doku tümörlerinin patolojisi -1

Dr. Metin ÇİRİŞ

14.30 – 15.20

PATOLOJİ

Yumuşak doku tümörlerinin patolojisi -2

Dr. Metin ÇİRİŞ

15.30 – 16.20




Serbest çalışma




16.30 – 17.20




Serbest çalışma






17 MART 2017 CUMA

08.30 – 09.20

PATOLOJİ- Uyg (B)

Deri tümörü örnekleri

Dr. Nermin Karahan

09.30 – 10.20

PATOLOJİ- Uyg (B)

Deri tümörü örnekleri

Dr. Nermin Karahan

10.30 – 11.20

PATOLOJİ- Uyg (A)

Deri tümörü örnekleri

Dr. Nermin Karahan

11.30 – 12.20

PATOLOJİ- Uyg (A)

Deri tümörü örnekleri

Dr. Nermin Karahan




13.30 – 14.20

PATOLOJİ

Doğumsal ve met. kemik hastalıkları patolojisi

Dr. Metin ÇİRİŞ

14.30 – 15.20

PATOLOJİ

Hormonal, beslenmeye bağlı, idiopatik kemik hst. pat.

Dr. Metin ÇİRİŞ

15.30 – 16.20

FARMAKOLOJİ

Non-narkotik analjezikler-1

Dr. Halil AŞCI

16.30 – 17.20

FARMAKOLOJİ

Non-narkotik analjezikler-2

Dr. Halil AŞCI


















Поделитесь с Вашими друзьями:
  1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə