???? Modal fe'llar: Can, Cannot; Must; Must not; Have to; Do/Does not have to



Yüklə 18,4 Kb.
tarix19.02.2022
ölçüsü18,4 Kb.
#52830
???? Modal fe
Бошкарув психологияси, Замонавий рахбарнинг кадрларни уз вазифасига психологик мослигини таъминлаш сохасидаги вазифалари, 7 Guruh va jamoa psixologiyasi, 7 Guruh va jamoa psixologiyasi, Очиқ дарс (Шобоев А), “TADQIQOT USLUB VA VOSITALARI” FANIDAN TESTLAR ( namuna), Yakuniy nazorat testlari, Fizikada continuum ushbu muhitning jarayonlari, Fizikada continuum ushbu muhitning jarayonlari, 7-sinf Matematika, oshibki, 4-Амалий машғулот, -психологияси.-Педагогик-психологи, Doc1, 4f

📋 Modal fe'llar: Can, Cannot; Must; Must not; Have to; Do/Does not have to (qisqacha umumiy ma'lumotlar)

➡️ Can - qila olmoq

"Can" modal fe'li - biror qobiliyatga ega, yoki qo'lidan keladigan ishni aytish uchun ishlatiladi. U birlikka ham, ko'plikka ham, hech qanday qo'shimchalarsiz bir xil "can" shaklida ishlatiladi. Misol uchun:

I can swim - men suza olaman.

He can sing - u kuylay oladi.

She can dance - u raqs tusha oladi.

It can

You can run - siz yugura olasiz.

We can pay - biz to'lay olamiz.

They can wait - ular kuta oladilar.

➡️ Cannot - qila olmaslik (qisqa shakli "can't")

"Cannot" modal fe'li - biror ishni qila olmasligi nazarda tutiladi. Misol uchun:

I cannot open the door - men eshikni ocha olmayman.

You cannot lie - siz yolg'on gapira olmaysiz.

It cannot fly - bu ucha olmaydi

...va hk.

➡️ Must - shart

"Must" modal fe'li - biror narsani qilishi shart bo'lgan ish-harakatga aytiladi. Odatda, ushbu modal fe'li qonun-qoidalar yoki o'rnatilgan intizomlar uchun ishlatiladi. Bu ham hamma shaxs-sonlar uchun bir xilda qo'llaniladi. Misol uchun:

I must be on time - men o'z vaqtida bo'lishim shart.

You must go - siz borishingiz shart.

He must tell the truth - u haqiqatni aytishi kerak.

Inkor formasi uchun "must not" shakli ishlatiladi. Bunda uning ma'nosi "qilmaslik shart" deb tarjima qilinadi. Misol uchun:

You must not be late - Siz kech qolmasligingiz shart.

She must not drive the car - U mashina haydamasligi kerak.

➡️ Have to - majbur bo'lmoq

"Have to" modal fe'li - sharoit tufayli majbur bo'lishga aytiladi. U uchinchi shaxs birlik bilan "has to" shaklida keladi. Misol uchun:

➡️ I have to go - men ketishim kerak (shunga majburman)

They have to pay - ular to'lashga majbur.

She has to leave the house - u uydan chiqib ketishga majbur.

➡️ Do/Does not have to - majbur emas

"Do/Does not have to" modal fe'li - biror ishni qilmasa ham bo'ladi, deganidir. Ya'ni, buni qilishga majbur emas. Misol uchun:

We do not have to do all tasks - biz hamma vazifani qilishimiz shart emas.

He does not have to work - u ishlashga majbur emas.

Ingliz tilida 16 ta zamon bor, ularning hammasi ushbu formula asosida yasaladi. 👇👇👇

1. The Present Simple Tense. (Oddiy hozirgi zamon)

Positive- S+V.

Negative- S+do(does)+not+V.

Questions- Do(does)+S+V?

2. The Simple Past Tense. (Oddiy o’tgan zamon)

Positive- S+Ved.

Negative- S+did+not+V.

Questions- Did+S+V.

3. The Future Simple Tense. (Oddiy kelasi zamon)

Positive- S+will(shall)+V.

Negative- S+will(shall)+not+V.

Questions- Will(shall)+S+V.

4. The Simple Future in the Past Tense. (O’tgan zamondagi kelasi zamon)

Positive- S+would(should)+V.

Negative- S+would(should)+not+V.

Questions- Would(should)+S+V.

5. The Present Continuous Tense.(Hozirgi davom zamon)

Positive- S+to be+Ving.

Negative- S+to be+not+Ving.

Questions- To be+S+Ving.

6. The Past Continuous Tense. (O’tgan davom zamon)

Positive- S+was(were)+Ving.

Negative- S+was(were)+not+Ving.

Questions-Was(were)+S+Ving.

7. The Future Continuous Tense. (Kelasi davom zamon)

Positive- S+will(shall)+be+Ving.

Negative- S+will(shall)+not+be+Ving.

Questions- Will(shall)+S+be+Ving.

8. The Future Continuous in the Past Tense. (O’tgan zamondagi kelasi davom zamon)

Positive- S+would(should)+be+Ving.

Negative- S+would(should)+not+Ving.

Questions-Would(should)+S+be+Ving.

9. The Present Perfect Tense. (Hozirgi tugallangan zamon)

Positive- S+have(has)+P.P.

Negative- S+have(has)+not+P.P.

Questions-Have(has)+S+P.P.

10. The Past Perfect Tense. (O’tgan tugallangan zamon)

Positive- S+had+P.P.

Negative- S+had+not+P.P.

Questions-Had+S+P.P.

11. The Future Perfect Tense. (Kelasi tugallangan zamon)

Positive- S+will(shall)+have+P.P.

Negative- S+will(shall)+not+have+P.P.

Questions-Will(shall)+S+have+P.P.

12. The Future Perfect in the Past Tense. (O’tgan zamondagi kelasi tugallangan zamon)

Positive- S+would(should)+have+P.P.

Negative- S+would(should)+not+have+P.P.

Questions-Would(should)+S+have+P.P.

13. The Present Perfect Continuous Tense. (Hozirgi tugallangan davom zamon)

Positive- S+have(has)+been+Ving.

Negative- S+have(has)+not+been+Ving.

Questions-Have(has)+S+been+Ving.

14. The Past Perfect Continuous Tense. (O’tgan tugallangan davom zamon)

Positive- S+had+been+Ving.

Negative- S+had+not+been+Ving.

Questions-Had+S+been+Ving.

15. The Future Perfect Continuous Tense. (Kelasi tugallangan davom zamon)

Positive- S+will(shall)+have+been+Ving.

Negative- S+will(shall)+not+have+been+Ving.

Questions- Will(shall)+S+have+been+Ving.

16. The Future Perfect Continuous in the Past Tense. (O’tgan zamondagi kelasi tugallangan davom zamon)

Positive- S+would(should)+have+been+Ving.

Negative- S+would(should)+not+have+been+Ving.

Questions-Would(should)+S+have+been+Ving.

💠 Ingliz tilida 16 ta zamonning faqat 10 tasida "Passive voice" hosil qilsa boladi. Bular quyidagilar:

1⃣ Present Simple passive:

❇️Object + am/is/are + V3(-ed)

2⃣Present Continuous passive:

❇️Ob. + am/is/are + being V3(-ed)

3⃣Present Perfect passive:

❇️Ob.+ have/has + been V3(-ed)

4⃣Past Simple passive:

❇️Ob. + was/were + V3(-ed)

5⃣Past Continues passive:

❇️Ob.+ was/were being V3(-ed)

6⃣Past Perfect passive:

❇️Ob. + had + been V3(-ed)

7⃣Future Simple passive:

❇️Ob. + will/shall + be V3(-ed)

8⃣Future Perfect passive:

❇️Ob. + will/shall + have + been V3(-ed)

9⃣Future Simple in the past passive:

❇️Ob. + would/should + be V3(-ed)

1⃣0⃣ Future Perfect in the past passive:

❇️Ob. + would/should + have + been V3(-ed)

♦️Quyidagi 6 ta zamonning passive voiceni(majhul nisbatini) hosil qilib bo'lmaydi.

1⃣Present Perfect Continues

✅ S +have/has been + V-ing

2⃣Future Continues

✅ S + will/shall +V-ing

3⃣Future Perfect Continues

✅ S will/shall have been V-ing

4⃣Past Perfect Continues

✅ S + had +V-ing

5⃣Future Continues in the Past

✅ S + would be + V-ing

6⃣Future Perfect Continues in the past

✅ S + would have been +V-ing



Yüklə 18,4 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə