tarix01.01.1970
ölçüsü
#916









SUSTAIN

DERS PLANI


Konu

Geri dönüşümlü müzik

Öğretmenin Adı, Okulu

ve Ülkesi

Giacomo Di Domenico, İlkokul Eğitmeni -F.

Ferrara, İtalya



Hedef Grubu

Sınıf: İlkokul öncesi ve ilkokul

Yaş:5 yaş ve üzeri

Hedefler

  • Basit müzikal enstrümanlar yapmak için geri dönüşüm malzemelerini yeniden kullanma ihtimalini anlamak.

  • Minik bir orkestra kurarak performans sergileme ve müzik kurallarını deneme

  • Dinleme ve grup içinde işbirliği becerilerini geliştirme

Temel Yeterlilikler

⊠ Ana Dilde İletişim Yeterliliği

⎕ Yabancı Dillerde İletişim Yeterliliği

⎕ Matematiksel Yeterlilik ve Bilim ve Teknolojide Temel Yeterlilikler

⎕ Dijital Yeterlilikler

⊠ Öğrenmeyi Öğrenmek

⊠ Sosyal ve Vatandaşlık Yeterlilikleri

⎕ İnisiyatif alma ve Girişimcilik

⊠ Kültürel Farkındalık ve İfade Etme Becerisi



Açıklama / Gerekçe

Çocuklar eğlenirken bir yandan da "organize bir durumda, kurallar net bir biçimde belirlenmişken birlikte olmanın", tek başına yapılması imkansız bir şeyi yaratmış olmanın ve mantık ve el işi becerilerinin ortaya çıkarılmasının, yaratıcılık ve sorumluluk duygusunun önemini anlayacaklardır.

Süre

Her bir enstrümanın gerçekleştirilesi yaklaşık olarak 15 dakikadır. Müzik partisyonunun yorumlanması için sembollerin açıklanması ve okunması da 15 dakikadır. Orkestrasyon 20 dakika olacaktır.

Etkinliğin toplam süresi: 50 dakika



Yer

Sınıf aktivitesi

Sürdürülebilir Kalkınma Temaları

⊠ Dünya Vatandaşlığı ve Demokrasi

⊠ Atık toplama ve geri dönüşüm

⎕ Biyo-çeşitlilik

⊠ Üretim ve tüketim

⎕ Doğal kaynakların korunması ve yönetimi ve yenilenebilir enerji

⎕ Yerel ve küresel sorumluluk

⎕ Sağlıklı yaşam tarzı

⎕ İnsan kaynakları, barış ve adalet

⎕ Kültürel çeşitlilik

⎕ Kırsal ve kentsel gelişim



Kullanılan Materyal ve

Kaynaklar

Balonfon yapımı (Ek 1):

1 karton silindir (tuvalet kağıdı olamaz, kağıt havlu gibi daha dayanıklı bir malzeme olması gereklidir) karton silindirin boyutuna uygun boyutta balon, selo bant, küçük bahçe hortumu, makas.


Şişefon yapımı (Ek 2):

1 plastik şişe, makas, selo bant, küçük makarna veya pirinç.


Plingofon yapımı (Ek 3):

1 uzun karton silindir, bir kap yoğurt, 1 lastik bant, makas, selo bant, 1keçeli kalem, bir kürdan


Karatahta, renkli tebeşir parçaları, orkestra hakkında video veya fotoğraflar

İlişkilendirilen Dersler

Matematik, resim, teknik eğitim, sosyal beceriler.

Yöntem

Yaparak öğrenme; yaratıcı öğrenme

Değerlendirme

Müzik performansı


Ön Bilgilendirme:

Öğretmen kısaca müziğin insan hayatındaki öneminden bahseder. Gerçekten de eski çağlardan beri insanlar doğadaki sesleri ilkel araçlarla yeniden üretmeye çalışmış, yıllar boyunca daha iyi ve çok daha sofistike araçlar yaratmayı başarmışlardır.

Örneğin: gök gürültüsü, yuvarlanan kayalar: davul / perküsyon enstrümanları; kuş cıvıltısı: flüt / nefesli çalgılar; çimenleri hışırdatan rüzgar: keman / yaylı çalgılar. Tüm insan toplulukları, (doğum, ergenliğe erişmek, evlilik ve ölüm gibi) geçiş törenleri, mevsimlerin dönüşümü ve dolayısıyla da hasat, büyük baş hayvan yetiştirme ve avcılık ile ilgili yatıştırıcı törenler gibi en önemli olaylardan, bir teatral performansı veya bir müzikal kondüktör tarafından yönetilen orkestradan yükselen sesleri dinlemeye, müziği ve dansı kullanarak çok çeşitli yollarla eşlik etmiştir.
Giriş:

Etkinliğin gerçekleştirilmesinden birkaç gün önce, öğretmen sınıfa nasıl bir etkinlik olacağını anlatır ve çocukları müzikal enstrümanların yapımında kullanılacak geri dönüşüm malzemelerini toplamaya teşvik eder.


Çocuklar, minik bir orkestra kurmak adına üç müzikal enstrümanın yapılmasından meydana gelen etkinlik konusunda bilgilendirilirler (Orkestra enstrümanları 1 nefeslibalonfon; saks-balon, 1 perküsyon şişefon/ marakas, 1 yaylı plingo-fondan oluşur).

Minik orkestranın/sınıfın seslendirmesi için basit bir müzikal partisyon sınıfa verilir (ya tüm partisyon ya da bir kısmı).

Öğretmen ayrıca sınıfa daha önce bir orkestranın canlı performansını seyredenler olup olmadığını, veya bu performansı TV’de veya Internet üzerinde görüp görmediklerini sorabilir ve ardından da bir orkestra performansını gösteren bir video gösterebilir.
Öğrenme Süreci:

Balon-fon yapımı (ek 1):

Gerekli malzemeler: 1 karton silindir (tuvalet kağıdı olamaz, kağıt havlu gibi daha dayanıklı bir malzeme olması gereklidir) karton silindirin boyutuna uygun boyutta balon, selo bant, küçük bahçe hortumu, makas.

Talimatlar:

1) Balonun altını kesin (a)

2) Karton silindiri alın (b)

3) Silindiri(b) kesik kısımdan (a) balonun içine yerleştirin, selo bant ile sağlamlaştırın.

4) 1.5 cm uzunluğunda hortum kesin

5) Bunların parçasını (c) balonun ağzına takın (a) ve selo bantla sağlamlaştırın.

6) Karton silindiri bir elinizle tutun ve diğeriyle balonun esneyebildiği noktaya kadar tepeden çekin, silindirin kapalı yüzeyinin eşit şekilde esnediğinden emin olun, bu sayede deliği aşağı gelecek şekilde yönlendirdiğinizde (C) silindire yerleştirilmiş olan balon diyaframının titreşmesi için kuvvetle üfleyin (a). Enstrümandan trompete benzer bir ses çıkacaktır.

Şişe-fon yağımı (ek 2):

Gerekli malzemeler: 1 plastik şişe, makas, selo bant, küçük makarna veya pirinç.


Talimatlar:

1) Plastik şişeyi keserek üst kısmını (a), orta kısmını (b) ve tabanı alın (c).

2) Orta kısmı alın (b) ve tek ve düz bir kesik ile dikdörtgen bir yüzey elde edin.

3) Elde edilen plastik levhayı rulo yaparak (b) silindir haline getirin ve selo bant ile sağlamlaştırın. Yandan yapıştırın (selo bant).

4) Şişenin boğaz kısmını (s) kesik kısma sokup selo bant ile sağlamlaştırın.

Kapağı çevirerek açın ve içine pirinçleri koyun.

5) Silindiri (b) tıkanan tarafa, şişenin boğaz deliğinden sokun (s) ve her iki tarafı da selo bant ile kapatın.

6) Dar yerinden tutulan ve sallanan enstrüman perküsyon marakas gibi ses çıkaracaktır.


Plingo-fon yapımı (ek 3)
Gerekli malzemeler: 1 uzun karton silindir, bir kap yoğurt, 1 lastik bant, makas, selo bant, 1keçeli kalem, bir kürdan

Talimatlar:

1) Lastik bandı kesin. Lastik bandın bir ucunu kürdanın ortasına bağlayın ve az miktarda selo bant ile sağlamlaştırın.

2) Kürdan ile yoğurt kabının ortasına küçük bir delik açın ve lastik bandın diğer ucunu takın.

3) Karton silindiri yoğurt kabına paralel gelecek şekilde yerleştirin. Selo bant ile sağlamlaştırın (zira tabanlar aynı seviyede olmak zorundadır) ve düğüm atılmış lastik bandı takıp selo bant ile sağlamlaştırmak için kenarda minik kesikler oluşturduktan sonra lastik bandı esneterek karton silindirin diğer ucuna sabitleyin.

4) Bir elde karton silindiri ve diğerinin tek bir parmağıyla lastik bandı titreştir. Enstrüman narin, kopuk bir keman sesi çıkaracaktır.

Müzikal sembollerin tanıtımı ve anlaşılması
Öğretmen heceleme yoluyla bazı kelimeleri ritmik bir biçimde yazarak sınıfın çalması için basit bir ritim oluşturabilir.
Bu yöntem, uygulamayı daha da basitleştirmek ve çabuk öğrenme sağlamak için iki renk içerir.

Semboller içi boyalı daireler ve S’dir.

Kullanılan kelimeler ve renkler sabit titreşime tekabül eden sesi göstermek adına mavi iken, kırmızı aynı vuruş içinde eşit mesafede bulunan iki sesi göstermektedir, ve S de sessizliği belirtir, sessizliğin süresi titreşimin süresiyle eşdeğerdir.
Bir orkestra tarafından çalınan bir müzik parçasını dinleyerek, sınıfa enstrüman sayısını ve dolayısıyla da ayırt edebildikleri seslerin sayısına bağlı olarak (perküsyon, nefesliler, yaylılar, vs.) (çok sayıda veya az sayıda) müzisyenleri belirlemelerini söyleyebilirsiniz.

(Video veya kağıt üzerinde) bir orkestra resmi göstererek enstrüman gruplarının pozisyonlarını tarif edebilir ve daha sonra da buna uygun bir şekilde sınıfı düzenleyebilirsiniz. Bu anlamda tüm balonfonlar, tüm şişe-fonlar ve plingo-fonları gruplandırabilirsiniz.

El çırparak başladıktan sonra bir kolektif performans ile veya sınıfı tekil bölümlere ayırarak (nefesliler/perküsyon/yaylılar) yaratılan enstrümanları tanıtabilirsiniz. Daha farklı yollar da bulmak mümkündür.
ÖRNEK

Çalmak için sayısız ritmik kombinasyon yaratmak mümkündür.

İcra edilecek metnin daha kolay anlaşılması için yönetmen/öğretmenin yeri geldiğinde tahta üzerinde takip edilmesi gereken renkleri işaret etmesi iyi olabilir.
Öneri:

Yönetmen/öğretmen, müzisyenler partisyonu icra ederken sanki tüm notalar maviymiş gibi ellerini çırparak sabit titreşimin hızını koruyabilir.


Sonuç:

Müzik performansı


Yansıtma:

Değerlendirme adına çocuklardan etkinlik ve yarattıkları enstrümanların sesleri ile ilgili fikirlerini belirtmeleri istenir.


- Çok sesli → çok sevdik

- Ortalama ses → sevdik



- Azıcık ses → çok da sevmedik

- Sessizlik → hiç ama hiç sevmedik
Yüklə

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin