1. egzersiZ: ÜÇLÜ canlandirma vuruşUYüklə 9,91 Mb.
tarix07.01.2017
ölçüsü9,91 Mb.ENERJİNİZİ HAREKETE GEÇİREN

VE

CANLANDIRAN EGZERSİZLER

El kitabı


Yayına hazırlayan: Nilgün ÇALIK

Fotoğraflar: Onur SARGIN

1.EGZERSİZ:

ÜÇLÜ CANLANDIRMA VURUŞU

Bu vuruş serisi, enerji akışınızı düzenlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, metabolizmanızı canlandırmak ve stresi azaltmakta etkilidir.

Bu seriyi uygulamayı, alışkanlık haline getirmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Bu egzersizde, tam olarak noktalara vuruş yapmak önemli değildir. Birkaç parmağımızı birlikte kullandığımızda, doğru noktaları bulmuş olursunuz. Noktaların civarına bile vurmak olumlu etki yaratır.


3’lü seri vuruşları

  1. K–27 noktalarına vuruş

  2. Timüs vuruşu

  3. Dalak vuruşu

A) K-27 noktalarına vuruş:

Bu noktalar köprücük kemiğinin hemen altındadır.

Vuruşu yaparken, yavaş ve derin nefes alın. 10–12 sn kadar noktalara parmak uçlarınızla vuruş ya da hafif hafif masaj yapın.

Yararı: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz kan dolaşımını harekete geçirir. Lenfatik akımı hızlandırır. Tüm meridyenlere enerji göndererek, enerjinizin düzgün akmasını sağlar.
B) Timüs vuruşu:

Timüs bezi bedeninizin enerji akışını düzenleyen ve yöneten bir salgı bezidir.

Bu noktaya, derin nefes alarak 20 sn kadar vuruş yapın.
Yararı: Enerjiyi uyarmak, harekete geçirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmekte etkilidir. Bu vuruşla gücünüzün ve canlılığınızın arttığını hissedeceksiniz.C) Dalak vuruşu:

Meme hizasından, kaburgaların bitimindeki noktalara ya da koltuk altında resimde gösterilen noktaya vuruş yapılabilir.

Derin nefesler alarak 15 sn kadar noktalara vuruş yapın.
Yararı: Bağışıklık siteminin güçlenmesini sağlar. Kan kimyanızı dengeler. Besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

2. EGZERSİZ:

ÇAPRAZLAMA
Bedende enerji çapraz akarak, enerji sistemini dengeler. Bu hareket; iyileşme, koordinasyon ve canlılık için çok önemlidir.
Eğer bu egzersiz yapılırken yorulma olursa, kişide ters akım var demektir. Yani enerjinin ters aktığı anlamına gelir. Bu akıntıya karşı kürek çekmek gibi sizi zorlayacaktır.
Bu ters akımı değiştirmek için, başka bir uygulama yapmak gerekir. Bu konuya daha sonraki kısımlara yer verilecektir. (Sayfa 21: Homolateral kalıbı düzeltme)


Uygulama:

Önce derin nefes alarak K-27 noktalarına 10-12 sn vuruş yaparak enerji akışınızı düzenleyin.

Sol dirseğinizle sağ dizinize, sağ dirseğinizle sol dizinize değmeye çalışarak, olduğunuz yerde hareketi uygulayın…

Hareketi ard arda uygulayarak devam ettirin. Derin nefes alın.3. EGZERSİZ: WAYNE COOK DURUŞU

Bu iki aşamalı seri, zihinsel kapasitenizi ve performansı arttırır, dağılmış enerjinizi toplayarak, öğrenme ve anlatım becerilerinizi arttırmanızı sağlar.a) Omurganız dik bir şekilde, bir tabureye ya da sandalyeye oturun. Bir ayağınızı, diğer dizinizin üzerine yerleştirin ve resimdeki biçimde bileğinizden ayak tabanınızdan tutun. Derin nefes alırken, bacağınızı

kendinize çekin. Nefes verirken gevşetin. Beş kez tekrar ettikten sonra diğer ayağınıza geçin.b) Başparmaklarınızı iki kaşınızın arasında, üçüncü gözün üzerinde resimdeki gibi birleştirin. Diğer parmaklarınızla bir piramit oluşturun ve bu parmaklarınız yukarıya doğru baksın. Nefes alırken başparmaklarınızı ayırın. Verirken birleştirin. Başparmaklarınızla aynı zamanda 3. göze masaj yapıyorsunuz. Bu şekilde 5-6 kez derin ve yavaş nefes alın.

4. EGZERSİZ:

ZİHİN AÇMAK İÇİN MASAJ

Enerji, gün içinde tepemizde toplanıyor. Eğer bu enerji akmazsa ve taç çakrasında toplanırsa, durgunlaşırız. Bu egzersizle bu bölgedeki enerji akışı düzene girer. Baş bölgesinde kan akışı düzenlenir. Zihinsel tıkanıklığınız açılır. Hafızanızı güçlendirir. Zihinsel açıklık sağlar. Sezgiler ve ilham güçlenir. Uykusuzluk probleminiz varsa, bu egzersiz size çok iyi gelecektir.Uygulama: Başparmaklarınızı şakaklarınıza ve diğer parmaklarınıza da, anlınıza yerleştirin. Yavaşça ve biraz baskıyla masaj yaparak, parmaklarımızı birbirinden ayırırın ve şakaklara doğru anlınızı gerdirin. Sonra başınızın ortasında, tepede parmaklarınızı birleştirin. Tepeden yanlara doğru aynı çekme hareketini yapın. Başınızın arkasına ve omuzlarınıza doğru devam edin. Başınızın arkasında aynı çekme hareketini yanlara doğru uygulayın. Omuzlarınıza masaj yaparak egzersizi bitirin. Tüm aşamalarda derin nefes alın.

5. EGZERSİZ:

NÖROLEMFATİK MASAJ

Lemfatik sistemdeki enerji akışını düzenlerler. Vücuttaki ölü hücreleri ve toksin maddeleri boşaltmakla görevlidir. Lemfatik sistemin kalp gibi bir pompası yoktur. Bu nedenle sistemin akışı günlük egzersize bağlıdır. Yürümek, gerinmek gibi… Fakat hem fiziksel toksinler, hem de birikmiş duygusal enerjiler, lemfatik sistemde yoğun şekilde toplanırsa, tıkanmalar oluşur ve fiziksel egzersiz bile bu konuda yetersiz kalabilir.

Bu nedenle nörolemfatik noktalara masaj yapmak, lenf sistemini harekete geçirir ve toksinleri parçalar. Böylece toksinleri ve birikmiş enerjileri bendeden atmak kolaylaşır. Toksinleri bu şekilde dışarı göndermek, sadece fiziksel blokları değil, enerji bloklarını da kırar. Böylece vücudunuz çok daha enerjik olur.

Yeri kaburgaların arasında, k-27 noktalarından aşağıdadır. Bu noktalar ağrılı, hassas noktalardır.Bütün kaburgalar arasında, ellerimizi gezdirerek ağrıyan yerleri bulmak ve buralara masaj yapmak yararlıdır.. Eğer ağrı varsa bu lemfatik sistemde tıkanıklık olduğunu gösterir. Her gün farklı noktalar bulmak ve buralara masaj yapmak yararlıdır. Ama bazı yerler sürekli ağrır ve bu nedenle bu noktalara sürekli masaj yapmak son derece yararlıdır.


6. EGZERSİZ:

SANTRAL MERİDYEN

Santral meridyen ve idrar kesesi meridyeni bir takım oluşturur. Bu şekilde gövdenin orta bölgesindeki enerji yollarını yukarı doğru hareket ettirir. Santral meridyenin yolu yukarıya doğrudur ve yedi çakranın beşini birbirine bağlar.

Bedenin enerjileri ile çevre arasında köprü kurar üzüntülü ve kendinizi hassas hissettiğiniz zaman santral meridyen bir radyo alıcısı gibidir. Ve diğer insanların negatif düşünceleri ve enerjileri ile sizin kendi enerjiniz arasında bir kanal oluşturur. Sanki siz, artık açık ve tehlikedesinizdir.

Basitçe elinizi bu meridyenin üzerinde gezdirmek, santral meridyendeki enerjileri sıkıştırır. Ve bu doğal bir kendini koruma sistemi oluşturur. Santral meridyen, pubik kemiğinizden alt dudağınıza kadar, bir fermuar gibi yol kat eder ve elinizin elektromanyetik enerjilerini sanki bu fermuarı kapatıyormuş gibi kullanabilirsiniz. Fermuarı yukarı çekmek şunları sağlar:1. Kendinizi daha güvenli hissedersiniz.

2. Daha açık ve daha berrak düşünürsünüz.

3. İç güçlerinizi harekete geçirirsiniz.

4. Etrafınızdaki mevcut negatif enerjilerden kendinizi korursunuz.

5. Ruhunuzu ve enerjilerinizi yükseltir. Bunu ayrıca bir olumlama ve pozitif bir imajla kombine edebilirsiniz ve böylece bu ifadeyi ya da hayali kendi enerji sisteminizin içine kodlamış olursunuz.

Uygulanışı:

1. Önce K-27 noktalarına güçlü bir şekilde vurun. Böylece enerjinizi güçlü bir şekilde harekete geçirmiş olusunuz.

2. Ellerinizi resimde gösterildiği gibi santral meridyenin (pubik kemik) üzerine koyun. Derin bir nefes alırken, yavaş ve kendiliğinden, ellerinizi yukarıya doğru, alt dudağınıza kadar sürükleyerek bedeninizi bu hat boyunca tarayın.
3. Santral meridyenin başladığı yer olan pubik kemikten, dudağınıza kadar ellerinizi yavaşça hareket ettirerek, gövdenizi bu şekilde taradıktan sonra, kollarınızı yukarıya

doğru açın ve kollarınızla bir daire çizerek tekrar pubik kemik üzerinde ellerinizi birleştirin. Aynı noktadan başlayarak egzersizi üç kez tekrarlayın.Nefes alma şekli: Pubik kemikten, dudağınıza kadar ellerinizi yavaşça sürüklerken, derin nefes alın, kollarınızı etrafınızda dolaştırarak tam bir daire çizerken nefesinizi verin. Tekrar aynı noktaya geldiğinizde derin nefes alın. Nefesinizi bu tempoda ayarlayın.

EGZERSİZ 7:

ENERJİYİ DENGELEME


Bir elinizin orta parmağını 3. göze yerleştirin. Diğer elinizin orta parmağını ise, göbek deliğinize yerleştirin. Bu noktalara hafifçe 20-30 sn bastırın. Daha sonra, bu noktalardan sanki kendinizi bir çengelle yukarı asıyormuş gibi hayal edin. Ve kendinizi yukarıya doğru çekin.


Bu egzersiz, tüm enerji siteminin koordinasyonunu arttırır ve dengede tutar. Aurayı güçlendirir. Kendinizi koruyucu bir enerji kılıfının içine yerleşmiş gibi hissedersiniz. Daha açık ve net düşünmenizi sağlar…

Önemli Notlar:

1. Bazı durumlarda bu enerji noktalarına dokunmak ve hafifçe vurmak, beklenen sonucu vermeyebilir… O zaman vurma yerine, noktanın üzerine iki parmağınızı hafifçe koyarak, derin bir nefes almayı da deneyebilirsiniz.

2. Birazdan anlatacağımız, nörovasküler, tutuşu uygulayabilirsiniz.

3. Bazen de vruruşlardan sonra rahatlama yerine bir sıkıntı hissedilebilir… Böyle bir durum gelişirse:

a) İçinizdeki sorunun çözülmemiş bir yönü açığa çıkıyor demektir…

b) Psikolojik ters dönme değişmemiştir… (Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için EFT el kitabımızdan ve EFT eğitim dvdlerimizden yararlanabilirsiniz.)

c) Ya da bedeninizin enerjisi, homolateral bir kalıpta akıyordur.
Homolateral kalıp nedir?
Bedende enerjiler, “8” şeklinde birbirini çaprazlayarak akar. Bu akış hücrelerden organlara ve organlardan da auraya doğrudur. Eğer enerjiler bu şekilde çaprazlanmazsa, homolateral kalıpta aktığı söylenir. Bu durum olduğu zaman, bedenin çalışması bozulur. Berrak düşünemezsiniz. Bedeninizin doğal koordinasyonunu bulamazsınız, kolayca iyileşemezsiniz. Bu çalışmada, anlatılan egzersizleri tam olarak bedeniniz hazmetmez. Aslında hasta olduğunuz zaman enerjileriniz homolateral kalıba kayar. Kronik olarak depresif ya da yorgunsanız yine enerjileriniz homolaterale kayar. Eğer bu kalıbı düzeltmezsek, size yararlı olacak diğer tekniklerden de yararlanamazsınız.

Bunu düzeltmek için, günde en az üç kez size anlatacağımız egzersizi yapmanız gerekiyor. Ancak yeni enerji kalıbına on gün ile altı ay arasında ulaşabilirsiniz.
Uygulama:

1. Önce K-27 noktasına masaj yapın ya da vurun.

2. Daha sonra vücudunuzu gerdirin. Sanki yıldızlara ulaşmaya çalışıyormuş gibi yukarıya doğru bedeninizi gerin.

3. Homolateral diz-dirsek vuruşu yapın. Sol dirsek-sol diz, sağ dirsek-sağ diz şeklinde 12 kez yapın. Yavaş ve kendiliğinden sanki yürüyormuş gibi.

4. Daha önce anlattığımız, çaprazlama egzersizi yapılır. (12 kez)

5. Tekrar Homolateral diz-dirsek vuruşu yapın (12 kez)

6. Çaprazlama yapın (12 kez)

7. İki ya da üç kez bu sistemi tekrar edin

8. En son tekrar çaprazlama yapın (12 kez) ve bitirin.

9. Tekrar K-27 noktalarına vuruş yapılarak enerji uyarılır.

10. Son aşamada Wayne Cook duruşunu yapmak yeni kalıbı güçlendirecektir…Homolateral diz-dirsek vuruşu (paralel)

(Not: Bu egzersizi uygularken sağ ve sol diz-dirsek teması bir sayı olarak sayılmaktadır. Yaptığınız her sağ-sol diz dirsek temasını bir sayı olarak sayın.)Psikolojik ilk yardım:
Nörovasküler tutuş:

Günlük enerji rutinine ilaveten, aşırı stres durumlarında, nörovasküler tutuş yapılır. Burada amaç, ön beyine kanı getirmektir. Çünkü stres ön beyinden kanı çeker. Algıyı bozar ve olaylar karşısında uygun ve yaratıcı yanıt verme kapasitemiz bozulur. Bu tutuş, kanı doğrudan beyine gönderir. Nörovasküler noktalar kan akımını uyaran noktalardır…

Özellikle korku ve stres durumlarında uygulanabilir.
1. Otururken ya da yatarken, o anda hissettiğiniz strese odaklanın ya da her hangi bir stres yaratan anı ya da durumu zihninde yaratabilirsiniz.

2. Başparmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin. Diğer parmaklarınızı da kaşlarınızın üzerine anlınıza yerleştirin.

3. Burada bu şekilde üç dk tutun. Burnundan derin nefes alıp ağızdan verin.
Başka bir seçenek:

Bir avucunuzu, başınızın arkasına diğerini alnınıza yerleştirin. Derin nefes alıp verin.Korkuyu yenmek

Kendinizi korkulu ve kaygılı hissettiğiniz anlarda, günlük enerji rutinine ek olarak yapılabilir. Özellikle fobilerde, takıntılarda, birçok hastalıkla ilgili kaygılarda, aşağıdaki kalıbı kullanabilirsiniz.1. Önce “Egzersiz 7” yi uygulayın.

2. Kulaklarınıza ve çevresine masaj yapın.

3. Parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştin ve hafifçe bastırırken derin nefes alın ve verin.

4. Derin bir nefes daha alırken parmaklarınızı kulaklarınızın arkasına doğru hareket ettirin. Kulaklarınızın arkasında parmaklarınızı hafif bastırışlarla gezdirin.

5. Kulaklarınızın arkasından, ellerinizi omuzlarınıza kadar indirin ve buraları hafifçe bastırarak sıkın..

6. Kollarınızı iki yana serbest bırakın. Derin nefes alın.

7. Dalak kucaklaması: Sağ kolunuzu bedeninizin sol tarafına, kaburganızın üzerine yerleştirin. Sol kolunuzu da, sağ kolunuzun üzerine koyun ve sağ dirseğinizi tutun. Sağa ve sola sallanın (iki dk) Kollarınızı değiştirip tekrar uygulayın.
8. Her iki elinizde, gamut noktasına 1 dk vuruş yapın. (Gamut noktası: yüzük parmağı ile serçe parmağınızın birleştiği hat üzerinde, parmak kemiklerinin arasındadır.)

Gökyüzünü ve yeryüzünü birbirine bağlamak:

Aslında bedenimiz normalden fazla enerji toplar ve enerji bedenimizde durağanlaşır. Ve enerjinin akışını engellenir. Bu egzersiz, sağ ve sol beyin hemisferlerini bütünleştirmeye yarar. Ayağınızın altında dünyanın enerjisi ile tepenizdeki yeryüzünün enerjisini bağlamanızı, keyif ve neşe hissetmenizi sağlar…1. Ayakta dik durun ve ellerinizi bacaklarınızın üzerine koyun.

2. Derin nefes alırken, ellerinizi çenenizin altında birleştirin. Nefesinizi verin.

3. Nefes alın ve yukarı bakın. Bir kolunuzu yukarıya kaldırın. Diğer kolunuz aşağıda kalsın. Yukarıya ve aşağıya doğru itme veya uzanma şeklinde bedeninizi gerdirin.


Bu seriyi 3 kez tekrar edin

3. Nefesinizi verirken tekrar iki elinizi çenenizin altında birleştin.

4. Sırayla bu şekilde devam edin (3 kez)

5. Kollarınızı serbest bırakın. Öne doğru eğilin dizlerinizi hafifçe bükün. Kendinizi serbest bırakın. Bu şekilde İki derin nefes alın.

6. Yavaşça bedeninizi doğrultun ve bu şekilde seriyi tamamlayın

Mutlu anları kayda geçirmek

Gün içinde kendinizi mutlu hissettiğiniz anlarda, üçüncü göze vuruş yapın. Bu şekilde mutlu anlarınızı kayda geçirmiş olursunuz. Bedeninizi ve zihninizi doğal bir şekilde mutluluğa ve olumlu düşünmeye programlamış olursunuz.


Yüklə 9,91 Mb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə