A toprak tavi nediR, nasil olmalidir?Yüklə 0,69 Mb.
tarix04.07.2017
ölçüsü0,69 Mb.
SULAMA

           

            A-  TOPRAK TAVI NEDİR, NASIL OLMALIDIR?

           
 1. Toprakta bulunan su miktarının ekilen tohum, dikilen fide ve yetişkin durumdaki bitkilerin faydalanabileceği oranda olması gerekmektedir.

 2. Normal yapılı (killi-kumlu, tınlı) bir toprakta, bitki köklerinin aktif olduğu  5-25 cm derinlikten alınacak bir avuç toprak avuç içinde sıkıldığında; 

  1. Normal sıkılıkta top olur ve yere atıldığında normal şekilde dağılırsa toprak tavı iyidir.

  2. Lastik top gibi olur da yere atıldığında dağılmazsa tav ağırdır, su istemez, beklemek gerekir.

  3. Hiç top olmaz veya gevşek top olursa tav yetersizdir, su / sulama gerekir.
B-     TOPRAĞIN SU TUTMA KAPASİTESİ VE SULAMA

1.   Kumsal toprakların su tutması zayıf olup, suyu çabuk süzerler. Kumsal arazilerdeki bitkileri az miktarda su kullanarak sık sık sulamak gerekir. Yanmış hayvan gübresi verilerek toprak iyileştirilmelidir.

2.   Killi toprakların su tutması yüksek olup, sulama yapıldığında çamur olur, kuruduğunda ise yarılır ve kerpiç gibi olurlar. Toprak yüzeyi kuruduğu halde altı çamur olabilir. Toprak yarıldıktan sonra ise nem kaybı çok olur. Uzun sürede ve kontrol edilerek sulama yapılmalıdır. Yanmış hayvan gübresi ve dere mili verilerek toprak iyileştirilmelidir.

3.   Bol hayvan gübresiyle gübrelenmiş kumlu-killi toprakların su tutması iyi olup, tavlarını uzun süre muhafaza ederler. Bitki köklerini sıkmazlar, kuruyunca yarılmazlar. Su kaybı ve sulama ihtiyacı azdır.   

 

C-  SULAMA ZAMANININ TESBİTİ


 1. Yeni dikilen fide ve fidanlara mutlaka can suyu verilmelidir.

 2. Bitkiler henüz su istemeden erken ve sık sulamak köklerin hazıra alışmasına sebep olur ve kökler derine gitmezler, devamlı su isterler.

 3. Toprağın 20 cm derinliğine bakılarak tav kontrolü yapılmalı ve sulama zamanı belirlenmelidir.

 4. Akşam serinliğinde yapraklar canlı ve dik duruyorsa topraktaki nem yeterlidir, sulama gerekmez. Yaprakların akşam serinliğinde bile sarkık durması halinde nem yetersizdir, sulama gerekir.

 5. Ağaç altlarındaki ve karık aralarındaki yabancı otlar canlı ve neşeli ise toprak tavı iyidir, sulama gerekmez. Eğer yabancı otlar boynu bükük ve zayıf durumda iseler nem yetersizdir, sulama gerekir.

 6. Çiçek zamanı verilen gübre ve su azgınlığa ve çiçek silkmeye sebep olabilir. Ayrıca fazla nemli ortamlarda çiçek hastalıkları görülebilir.

 7. Ağaçların taze sürgünlerini olgunlaşmaları ve kışa hazırlanmaları için Ağustos ayından sonra mecbur kalınmadıkça sulama yapılmamalıdır. Eğer sulamaya devam edilirse sıcak günlerde sürgünler büyümeye devam eder ve  aniden gelen ilk dondurucu soğukta olgunlaşmamış dallar kurur, genç ağaçların gövdeleri bile zarar görür. (Ceviz, kiraz fidanlarında sık görülen bir durumdur.)      


 


D-  SULAMA ŞEKİLLERİ

 1. Meyve, sebze gövdelerine değdirmeden ve kökleri çamur içinde bırakmadan, sızarak köklere ulaşacak ve bitkilerin ihtiyacını karşılayacak miktarda suyun verilmesi şeklinde ( damla, sızdırma gibi ) yapılan sulama en iyi sulamadır.

 2. Çok su harcandığı, bitki besinlerini yıkadığı, kökleri havasız bıraktığı, kök ve kök boğazı hastalıklarına sebep olduğu için göllendirme şeklinde yapılan sulama pek uygun değildir.

 3. Dik güneş ışığı olduğu zamanlarda yağmurlama sulama yapılması halinde su damlaları mercek vazifesi yaparak yapraklarda yanıklık yaptıkları ve fazla nemlenmeden dolayı mildiyö gibi hastalıklara sebep olduğundan yaprağı yenen sebzelerde yağmurlama sulama yapılmamalı, eğer mecbursa dikkatli yapılmalıdır.

 4. Meyve aralarında yetiştirilen bitkileri sulamak amacıyla yağmurlama sulama yapılması halinde meyve ağaçlarında karaleke, yaprak delen (çil) gibi hastalıkların üremesine sebep olunabilir.
            E-  FAZLA SUYUN VE SIK SULAMANIN ZARARLARI 1. Sebze fideliklerinde sık ekim ve sık sulama çökertene (kök boğazı çürüklüğüne) sebep olur.

 2. Sık dikim ve sık sulama yetişkin sebze ve meyvelerde de kök ve kök boğazı çürüklüğü, mildiyö, zamklanma gibi hastalıklara ve kloroza (sararma) sebep olur.

 3. Devamlı sulanan bitkiler çok dal oluşturur ama çiçeklenme geç, meyve tutumu az olur.

 4. Devamlı sulamayla yetiştirilen meyve ve sebzelerin dayanıklılığı zayıf olur.

 5. Fazla su bitki besinlerini yıkayarak toprağı fakir bırakır. Su ve gübre masrafı çok olur.

 F-      NEM - SU YETERSİZLİĞİNİN BELİRTİLERİ VE ZARARLARI

1.   Yeterli suyu alamayan bitkiler gövde gelişimlerini tamamlamadan nesillerini devam ettirmek için erken çiçeklenirler.

2.    Kuru ve sıcak ortamlarda çiçek yanması, zayıf meyve oluşumu ve meyve dökümü olur.

3.    Susuzlukta meyve lezzet ve kalitesi düşer, bazı ağaçlarda ertesi yıl dinlenme (yıl seçme) görülür.

 

G-     TOPRAK TAVINI  KORUMA VE AZ SULAMA YOLLARI

1.       Hayvan gübresi toprağı süngerimsi bir hale getirir ve toprak tavını korur.

2.       Genç bitkilere geç su vermek köklerin derine gitmesini sağlar. (Cansuyu dikimde hemen verilir)

3.       Çapa yapmak bilhassa killi toprakların yarılmasını ve su kaybını önler. Yabancı otları temizler.

4.       Sebzeler çapalanırken tavlı toprakla boğaz doldurmak su ihtiyacını azaltır.

 

H-  SULAMA SUYUNUN KALİTESİ                  Büyük arazilerde üretim yapmak amacıyla yatırım değeri yüksek bitkisel üretim tesisleri kurulurken öncelikle kullanılacak sulama suyunun kalitesi analiz ettirilmelidir.

 
Kataloq: assets -> uploads -> sites -> 370 -> files
sites -> EĞİTİM ÖĞretim yili dönem III (SİNDİRİm sistemi ve hematopoetik sistem) III ders kurulu ( 12 aralik 2016 – 13 ocak 2017 ) dekan
sites -> T. c süleyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi enfeksiyon hastaliklari ve kliNİk mikrobiyoloji anabiLİm dali
sites -> SÜleyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi 2016– 2017 EĞİTİM ÖĞretim yili dönem III hareket sistemi, NÖropsiKİyatri
sites -> T. C. SÜLeyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi 2016 – 2017 EĞİTİM ÖĞretim yili dönem III
sites -> T. C. SÜLeyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi 2012 2013 EĞİTİM ÖĞretim yili
sites -> T. C. SÜLeyman demirel üNİversitesi tip faküLtesi 20011 2013 EĞİTİM ÖĞretim yili
sites -> I. grup staji
sites -> Ders programi
files -> Asma yetiŞTİRİCİLİĞİ asmanin ekolojiK İstekleri

Yüklə 0,69 Mb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə