Bir davranışı başlatan ve bu davranışın yön ve sürekliliği belirleyen içsel bir güçtür. Bir davranışı başlatan ve bu davranışın yön ve sürekliliği belirleyen içsel bir güçtürYüklə 0,63 Mb.
tarix10.07.2017
ölçüsü0,63 Mb.Bir davranışı başlatan ve bu davranışın yön ve sürekliliği belirleyen içsel bir güçtür.

 • Bir davranışı başlatan ve bu davranışın yön ve sürekliliği belirleyen içsel bir güçtür.

 • Bir güdü veya güdüsel davranıştan söz edebilmemiz için aynı zamanda davranışın bir hedef yada hedeflere yöneleceğini bu davranışı başlatan güdünün türü belirler.Olumlu olarak değerlendirdiğimiz hedefler yaklaşmak,elde etmek istediğimiz hedeflerdir. Zengin olmak isteyen bir birey için para ulaşılmak,elde edilmek istenen bir hedeftir.

 • Olumlu olarak değerlendirdiğimiz hedefler yaklaşmak,elde etmek istediğimiz hedeflerdir. Zengin olmak isteyen bir birey için para ulaşılmak,elde edilmek istenen bir hedeftir.

 • Olumsuz hedefler ise; kaçınmak istediğimiz hedeflerdir. Örneğin acı herkes için olumsuz bir hedeftir.İÇSEL GÜDÜLEYİCİLER: Dürtü fizyolojik bir ihtiyacın neden olduğu rahatsızlık gerginlik durumudur ve fizyolojik bir ihtiyacın psikolojik sonucudur. Dürtüler en belirgin içsel güdüleyicilerdir.

 • İÇSEL GÜDÜLEYİCİLER: Dürtü fizyolojik bir ihtiyacın neden olduğu rahatsızlık gerginlik durumudur ve fizyolojik bir ihtiyacın psikolojik sonucudur. Dürtüler en belirgin içsel güdüleyicilerdir.Hedefimizin ne olduğunu farkında olmadığımız güdülerde vardır. Psikolog Freud bilinçdışı güdülenmeyi bastıma adı verilen bir savunma mekanizması ile açıklamaktadır. Freud’a göre insanlar kendilerini rahatsız eden düşünce istek ve güdülemelerini bilinçdışına iterek unutmaya çalışır.

 • Hedefimizin ne olduğunu farkında olmadığımız güdülerde vardır. Psikolog Freud bilinçdışı güdülenmeyi bastıma adı verilen bir savunma mekanizması ile açıklamaktadır. Freud’a göre insanlar kendilerini rahatsız eden düşünce istek ve güdülemelerini bilinçdışına iterek unutmaya çalışır. • Birincil güdüler

 • Sosyal güdülerAçlık susuzluk güdüleri: Tamamen fizyolojik güdülerdir. İçsel güdüleyicilerdir. Çevresel özendiricilerde bizi bir şeyler yemeye ve içmeye yöneltebilir.

 • Açlık susuzluk güdüleri: Tamamen fizyolojik güdülerdir. İçsel güdüleyicilerdir. Çevresel özendiricilerde bizi bir şeyler yemeye ve içmeye yöneltebilir.

 • Cinsellik ve analık güdüleri: Analık güdüsü kadınlarda en temel güdüdür. Fizyolojik bir kökeni olan ancak bu kökenden bağımsız olarak sürebilen güdülerdir.

 • Faaliyet ve manipülasyon güdüleri: Araştırma,merak,faaliyet,kurcalama gibi bilinen herhangi bir fizyolojik kökeni olmayan güdülerdir. Nesneleri kurcalama şeklinde ortaya çıkan faaliyetlerin temelinde manipülasyan güdüsü yatar.Sosyal güdüler doğrudan yada dolaylı olarak diğer insanlar ile ilgili olan güdülerdir. Çok fazla sosyal güdülerimiz vardır. Bunların hepsinden bahsetmek mümkün değildir. Bu yüzden psikologların önemle üzerinde durduğu sosyal güdülerden iki örnek verebiliriz.

 • Sosyal güdüler doğrudan yada dolaylı olarak diğer insanlar ile ilgili olan güdülerdir. Çok fazla sosyal güdülerimiz vardır. Bunların hepsinden bahsetmek mümkün değildir. Bu yüzden psikologların önemle üzerinde durduğu sosyal güdülerden iki örnek verebiliriz.Bu güdü hayatın ilk yıllarında bebek-anne etkileşimi sonunda öğrenilmektedir. Bebeğin kendine bakabilme yeteneği olmadığı için tüm ihtiyaçları anne tarafından karşılanır. Rahatlık ve sıcaklığı anne sağlamaktadır. Bebek kısa sürede annesinin arasında ilişki olduğunu öğrenir. Olumlu duygular uyandıran durum haline gelir

 • Bu güdü hayatın ilk yıllarında bebek-anne etkileşimi sonunda öğrenilmektedir. Bebeğin kendine bakabilme yeteneği olmadığı için tüm ihtiyaçları anne tarafından karşılanır. Rahatlık ve sıcaklığı anne sağlamaktadır. Bebek kısa sürede annesinin arasında ilişki olduğunu öğrenir. Olumlu duygular uyandıran durum haline gelirBu güdü başta anne baba olmak üzere diğer insanlarla olan etkileşim sonucunda öğrenilir. İster meslek alanımızda ister arkadaş ortamında oynanan basit bir oyunda olsun başarılı olmak için çaba gösteririz. Bu çabaların temelinde yatan başarı güdüsüdür.

 • Bu güdü başta anne baba olmak üzere diğer insanlarla olan etkileşim sonucunda öğrenilir. İster meslek alanımızda ister arkadaş ortamında oynanan basit bir oyunda olsun başarılı olmak için çaba gösteririz. Bu çabaların temelinde yatan başarı güdüsüdür.

Duygularımız davranışlarımızı belirleyen temel süreçler arasında yer alır.

 • Duygularımız davranışlarımızı belirleyen temel süreçler arasında yer alır.

 • Örneğin; korku duygusu bizi korku yaratan otamdan uzaklaşmak, aşk duygusu bizi sevdiğimiz kişiye ulaşmamız için güdüleyebilir.

 • Duygular bir çok değişik yönü olan karmaşık süreçlerdir.

 • Duyguların 3 yönü vardır.1.Duyguların fizyolojik temeli: Duyguların şiddeti arttıkça fizyolojik tepkilerin şiddeti de artar.

 • 1.Duyguların fizyolojik temeli: Duyguların şiddeti arttıkça fizyolojik tepkilerin şiddeti de artar.

 • 2.Sinir sistemi ve duygular: Duygularımızın ve duygularımıza eşlik eden fizyolojik tepkilerin ortaya çıkmasında sinir sistemimiz önemli rol oynar.

 • 3.Duyguların ifadesi: Yüz ifadeleri duyguları daha belirgin hale getirir. Duygu ifade eden davranışların en yoğun olduğu bölge yüzümüzdür.Duygular aynı zamanda bizim farkında olduğumuz hissettiğimiz yaşantılardır. Duygusal yaşantılarımız çoğunlukla belirli bir ortamda dış çevreden gelen uyarıcılar tarafından başlatılır. Uyarılmışlığın ne tür bir duygu olarak yaşayacağımızı içinde bulunduğumuz ortama vereceğimiz anlam belirlemektedir.

 • Duygular aynı zamanda bizim farkında olduğumuz hissettiğimiz yaşantılardır. Duygusal yaşantılarımız çoğunlukla belirli bir ortamda dış çevreden gelen uyarıcılar tarafından başlatılır. Uyarılmışlığın ne tür bir duygu olarak yaşayacağımızı içinde bulunduğumuz ortama vereceğimiz anlam belirlemektedir.Korku: Temelde hoş olmayan hiçbirimizin yaşamak istemediği bir duygudur. Korkularımızın çoğu öğrenme ile kazanılmıştır. Korkular açısında bireyler arasında farklılıklar bulunmasının nedeni her bireyin farklı öğrenme yaşantılarından geçmiş olmasıdır.

 • Korku: Temelde hoş olmayan hiçbirimizin yaşamak istemediği bir duygudur. Korkularımızın çoğu öğrenme ile kazanılmıştır. Korkular açısında bireyler arasında farklılıklar bulunmasının nedeni her bireyin farklı öğrenme yaşantılarından geçmiş olmasıdır.

 • Öfke : öfke duygusuna en sık yol açan nedenlerden birisi hedefe yönelik davranışlarımızın engellenmesidir.

 • Mutluluk: bir ihtiyacın tatmini sağlandığında yada bir hedefe ulaşıldığında duyulan hoş bir duygudur.Yoğun bir biçimde yaşanan nahoş duygular çok uzun süre devam ettikleri yada kronik hale geldikleri taktirde psikosomatik bozukluklar adı verilen rahatsızlıklar oluşturur. Kısmen uzun süreli duygusal gerilimlerden kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklardır.

 • Yoğun bir biçimde yaşanan nahoş duygular çok uzun süre devam ettikleri yada kronik hale geldikleri taktirde psikosomatik bozukluklar adı verilen rahatsızlıklar oluşturur. Kısmen uzun süreli duygusal gerilimlerden kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklardır. • KAYNAK : AÇIK ÖĞRETİM DAVRANIŞ BİLİMLERİ DERS NOTLARI
Yüklə 0,63 Mb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə