Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine "empati" adı verilirYüklə 125 Kb.
tarix01.08.2017
ölçüsü125 Kb.Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine "empati" adı verilir.

  • Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine "empati" adı verilir.

  • http://www.zevkli-forum.com/sempati-ve-empati-nedir-t22081.htmlEmpati tanımı üç temel öğeden oluşmaktadır. Bu öğeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Empati tanımı üç temel öğeden oluşmaktadır. Bu öğeleri şöyle sıralayabiliriz:1) Empati kuracak kişi kendisini karşısındakinin yerine koymalı olaylara onun bakış açısıyla bakmalıdır. Her insan dünyaya kendine özgü bir bakış tarzıyla bakar. Eğer bir insanı anlamak istiyorsak dünyaya onun bakış tarzıyla bakmalı gerçekleştirmek için de empati kurmak istediğimiz kişinin rolüne girmeli onun yerine geçerek adeta olaylara onun gözlüklerinin gerisinden bakmalıyız..

  • 1) Empati kuracak kişi kendisini karşısındakinin yerine koymalı olaylara onun bakış açısıyla bakmalıdır. Her insan dünyaya kendine özgü bir bakış tarzıyla bakar. Eğer bir insanı anlamak istiyorsak dünyaya onun bakış tarzıyla bakmalı gerçekleştirmek için de empati kurmak istediğimiz kişinin rolüne girmeli onun yerine geçerek adeta olaylara onun gözlüklerinin gerisinden bakmalıyız..

  • http://www.zevkli-forum.com/sempati-ve-empati-nedir-t22081.html2) Empati kurmuş sayılmamız için karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gereklidir. Karşımızdakinin yalnızca duygularını veya yalnızca düşüncelerini anlamış olmak yeterli değildir.

  • 2) Empati kurmuş sayılmamız için karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gereklidir. Karşımızdakinin yalnızca duygularını veya yalnızca düşüncelerini anlamış olmak yeterli değildir.

  • http://www.zevkli-forum.com/sempati-ve-empati-nedir-t22081.html3) Empati kuran kişinin zihninde oluşan empatik anlayışın karşıdaki kişiye iletilmesi davranışı gereklidir. Karşımızdaki insanlara empatik tepki vermenin iki yolu vardır: Yüzümüzü/bedenimizi kullanarak onu anladığımızı ifade etmek. Empatik tepki vermenin en etkili yolu herhalde bu ikisini birlikte kullanmaktır. Bir sıkıntımız olduğunda bizimle konuşan kişi dostça bir gülümsemeyle kolumuza dokunup sıkıntımızı sözelleştirirse örneğin "son günlerde çok bunalmışsın" derse rahatladığımızı hissedebiliriz

  • 3) Empati kuran kişinin zihninde oluşan empatik anlayışın karşıdaki kişiye iletilmesi davranışı gereklidir. Karşımızdaki insanlara empatik tepki vermenin iki yolu vardır: Yüzümüzü/bedenimizi kullanarak onu anladığımızı ifade etmek. Empatik tepki vermenin en etkili yolu herhalde bu ikisini birlikte kullanmaktır. Bir sıkıntımız olduğunda bizimle konuşan kişi dostça bir gülümsemeyle kolumuza dokunup sıkıntımızı sözelleştirirse örneğin "son günlerde çok bunalmışsın" derse rahatladığımızı hissedebiliriz

  • http://www.zevkli-forum.com/sempati-ve-empati-nedir-t22081.html
Yüklə 125 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə