Dersin Adı Kodu YarıyılıYüklə 93 Kb.
tarix16.02.2017
ölçüsü93 Kb.
#8576

Dersin Adı

Kodu

Yarıyılı

T+U

Kredisi

AKTS

FİZYOLOJİ

0401210

1

4+2

5

7

Önkoşul Dersler

Yok

Dersin Dili

Türkçe

Dersin Türü

Zorunlu

Dersin Koordinatörü
Dersi Veren

Doç. Dr. Mustafa ZERİN

Dersin Yardımcıları
Dersin Amacı

Hücre, doku ve organların yapıları ile homeostazis ve vücut sıvı dengesini tanımlayabilme; dolaşım, kan, sindirim, solunum, boşaltım, kas, sinir, endokrin ve üreme sistemlerin kısa işlevlerini anlama, tanımalayabilme.

Dersin Öğrenme Çıktıları

Vücut ısısı, kan basıncı ölçümleri, kan sayımı, periferik yayma sedimantasyon, kapiller /venöz kan alabilme, solunum fonksiyon testi yapabilme, EKG alabilme, tanımlama.

Dersin İçeriği

Hücre, doku ve organların işlevleri, homeostazis ve vücut sıvı dengesi; dolaşım, kan, sindirim, solunum, boşaltım, kas, sinir sistemlerinin kısa işlevleri; hormon ve üreme fizyolojisi; duyu organlarının işlevleri.
Hafta

Konular

1

Fizyolojiye giriş, fizyolojik kontrol sistemleri, homeostazis ve feed-back, vücut sıvıları

2

Hücrede fonksiyonel sistemler, endositoz, ozmoz, difüzyon, aktif transport, hücre organelleri ve fonksiyonları.

3

Kalp-dolaşım fizyolojisi, kalbin uyarı ve ileti sistemi, normal EKG ve özellikleri. Dolaşımın düzenlenmesi, hipertansiyon, nabız, kan basıncı ve kontrolü, kalp sesleri, kalp yetersizliği ve şok.

4

Kan hücreleri, eritrositler, hemoglobin, hematokrit, eritropoez, anemi ve polisitemi, trombositler, hemostaz, pıhtılaşma ve antikoagülanlar, kan grupları, kan transfüzyonu.

5

Lökositler ve özellikleri, monosit, makrofaj, nötrofil yanıtı, periferik yayma, immunite, antijenler, antikorlar, monosit-makrofaj sistemi ve inflamasyon, kompleman sistem.

6

Solunum fizyolojisine giriş ve akciğer ventilasyonu, pulmoner dolaşım, alveoler ventilasyon, akciğer hacim ve kapasiteleri, solunum gazlarının diffüzyonu ve taşınması, solunumun düzenlenmesi.

7

Sindirim sitemine giriş ve genel bilgiler, besinlerin karıştırılması ve iletimi, sindirim kanalı, pankreas salgıları ve fonksiyonları, sindirim ve emilim.

8

Böbreğin fizyolojik anatomisi ve kan dolaşımı, böbrek glomerüllerinin fonksiyonları, GFR, böbrek tubüllerinin fonksiyonları, klirens, klirens testi, idrarın özellikleri, vücut sıvıları ve asit-baz dengesi.

9

Uyarılabilir kas ve sinir doku fizyolojisi, sinaptik ve nöromusküler kavşak iletimi. Derinin yapısı işlevleri ve homeostazise katkısı.

10

Sinir sisteminin genel organizasyonu, omurilik, beyin sapı ve fonksiyonları, serebellum, bazal ganglionlar ve fonksiyonları, otonom sinir sistemi fizyolojisi,

11

Endokrinolojiye giriş, hormonların yapısı ve işlevleri , adeno-nörohipofiz hormonları ve hipotalamus, büyüme hormonu, tiroid hormonları, pankreas hormonları, parathormon, adrenal korteks hormonları.

12

Üreme fizyolojisi, gebelik, fötal fizyoloji ve laktasyon

13

Duyu fizyolojisi, egzersizde fizyolojik sistemler


Kaynaklar

  1. Arthur C Guyton, Tıbbi Fizyoloji, Çeviri, WB Saunders Company, 2001.

  2. William F Ganong, Tıbbi Fizyoloji, Çeviri, Nobel Tıp Kitapevleri, 2003.

  3. Karakılçık A. Ziya, Temel Fizyoloji ve Egzersiz, Elif Kitapevi, 1999.
Genel Yeterlilikler

Hemşirelik uygulamalarında fizyoloji bilgisini kullanabilme.
Değerlendirme Sistemi

1

Arasınav: Bir yazılı (Test)

2

Final : Bir Final (Test)


HARRAN UNIVERSITY

HİGH SCHOOLE OF HEALTH SCIENCES

CONTENTS OF PHYSIOLOGY COURSE


Course Name

Code

Semestre

T+P

Credit

AKTS

Fizyoloji

0401210

1

4+2

5
Prerequisite of The Corse

None

Language of The Course

Turkish

Type of Course

Compulsory

Cooordinatory of The Course
Lecturer

Prof. Dr. A. Ziya KARAKILÇIK

Association of Lecturer

Doç. Dr. Mustafa ZERİN

Aim of The Course

Descriptions of functions of the cells, tissues and organs, homoestasis, stability and fluids of human body; functions of the cardiovascular, blood, digestive, respiratory, urinary muscle and nervous systems; physiology of the endocrine and reproductive; definition of functions of the sensory organs.

Output of the Course

Measurement of the body temparature, blood pressure, hearth rate and sedimentation; blood taking, smear and counting of the blood cells; pulmonary function tests and ECG.

Contens of the Course

Functions of the cells, tissues and organs, homoestasis, stability and fluids of human body; functions of the cardiovascular blood, digestive, respiratory, urinary muscle and nervous systems; physiology of the endocrine and reproductive; functions of the sensory organs.
Week

Objectives

1

Introduction to Physiology, physiological control systems, homeostasis ve feed-back, body fluids.

2

Cellulary functional systems, endositosis, osmosis, diffusion, active transports, functions of cellulary organels.

3

Cardiovasculary physiology, stimulation and conduction systems of the hearth, normal ECG, control of the circulation system, hypertention, hearth rate, blood pressure and control, hearth sounds, cardiac failure and shock.

4

Blood cells, eritrocytes, haemoglobin, hematocrit, eritropoesis, anemia, polisitemia, trombocytes, hemostase, coagulation ve anticoagulants, blood groups, blood transfusion.

5

Leucocytes, monocytes, macrofages, neutrophyles and burst, periphery smear, immunity, antigens, antibody, systems of monocytes-macrofages, inflamation, complement system.

6

Pulmonary physiology, pulmonary ventilation, pulmonary circulation, alveolary ventilation, pulmonary volume and capasity, diffusion and transpot of respiratory gaseuses, regulation of respiration.

7

Introduction to digestive system, mixture and moving of foods, functions and secretions of pancreas, digestion and absorption.

8

Renal physiology, reanal blood flow, functions of glomerulus and renal tubulus, GFR, clearens, clearens tests, balance and fluids of human body, acide-base balance.

9

Physiology of muscle and neuronal tissues, neromusculary junction, synaptic transmission, function of skin tissue and contribution of homeostasis.

10

General organization of neuronal system, medulla spinalis, functions of the medulla and pons, cerebellum, functions of the basal ganglia, autonom nervous system and its functions.

11

Introduction to endocrine system, composition and functions of hormones, hormones of adeno-neurorohipophysis, hypotalamus, growth hormone, thyroid hormones, pancreas hormones, parathormone, hormones of adrenal cortex.

12

Reproductive physilogy, pregnancy, fetal physilogy and lactation.

13

Physiology of the sensory organs, phsiological systems in exercise.


References

  1. Textbook of Medical Physiology. Guyton & Hall Nobel Medical Bookstore, 1996..

  2. William F Ganong, Tıbbi Fizyoloji, Çeviri, Nobel Medical Bookstore, 2003.

  3. Karakılçık A. Ziya, Basic Physiology and Exercise, Elif Bookstore, 1999.

Quantification System

1

Midterm exam: One written (Tests)

2

Final exam: One written (Tests)


Yüklə 93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə