E10- ultra saf su cihazi



Yüklə 48,5 Kb.
tarix16.07.2017
ölçüsü48,5 Kb.


E10- ULTRA SAF SU CİHAZI


 1. Cihazdan direkt çeşme suyu bağlantısıyla ultra saf su elde edilebilmelidir. Üretilen su likit kromotgrafide tampon çözeltileri hazırlamada, HPLC’de izokritik ve gradient çözelti hazırlamada, numune seyreltmede, tampon ve hücre kültürü ortamı hazırlamada, titratörlerde, spektrofotometrelerde ve elektroforez sistemlerinde kimyasal çözeltilerin hazırlanmasında kullanıma uygun olmalıdır.

 2. Cihazdan alınan suyun resistivitesi 25 ºC’da en çok 18,2 MegaΩ.cm olmalıdır.

 3. Cihazın çalışabildiği besleme suyu giriş basınç aralığı en az 0,5–6 Bar olmalıdır.

 4. Cihazın çalışabildiği besleme suyu maksimum iletkenliği 5-35 ºC değerleri arasında, en az 1900 µS/cm olmalıdır. Bu özellik ürünün orijinal kullanım kılavuzu veya katalog üzerinden gösterilebilmelidir.

 5. Cihazın saf su üretim kapasitesi 15 ºC de saatte en az 8 litre olmalıdır.

 6. Besleme suyu öncelikle ön arıtma, reverse osmos basamakların geçmelidir. İstenirse bu su genel yıkama amaçları için tanktan alınabilmelidir.

 7. Cihaza bağlanacak olan aynı marka harici tank sayesinde sistemden hem saf su hemde ultra saf su alınabilmelidir.

 8. Tank üzerinde üretilen suyu bakteri ve partiküllerden korumak amacıyla bir hava filtresi bulunmalıdır.

 9. Tanktan çıkan su cihaz içerisinde 185 ve 254 nm çift dalga boyunda ışın veren UV lambadan geçmelidir. Bu sayede su içindeki bakteri ve toplam organik madde seviyesi düşürülmelidir.

 10. Cihazdaki UV lambanın orjinal ömrü iki yıl olmalıdır yada sistem ile birlikte iki yıllık UV lamba verilmelidir.

 11. UV lambadan geçen su saflaştırma kartuşunun ikinci kısmına girmeli ve burada karışık yataklı iyon değiştirme ve son olarak eser seviyede iyon ve organiklerin uzaklaştırldığı reçinelerden geçmelidir.

 12. UV lamba dışındaki tüm bu saflaştırma işlemleri ikili kompakt yapıdaki bir saflaştırma kartuşu ile yapılmalıdır. Bu kartuşun çıkartılıp takılması son derece kolay olmalıdır ve bir alete ihtiyaç duyulmamalıdır.

 13. Cihazından alınan ultra saf suyun akış hızı dakikada en az 0,5 litre olmalıdır.

 14. Cihazdan alınan suda TOC miktarı 5 ppb'den düşük olmalıdır.

 15. Saflaştırma kartuşunda bulunan reverse osmos membran sudaki iyonları en az %94 ve çözünmüş organik maddeleri, bakterileri ve partikülleri %99 'una kadar uzaklaştırabilmelidir.

 16. Cihazda son filtrasyon amacıyla 0.22 µm gözenek çapında polimerik yapıda bir filtre yada ultra filtrasyon membranı kullanılabilmelidir. Son filtrasyon için 0.22 µm gözenek çapında filtre kullanıldığında üretilen sudaki partikül seviyesi <1 partikül/ml ve bakteri seviyesi <0.1 cfu/ml olmalı, bir ultrafiltrasyon medmbranı kullanıldığında üretilen suda ki endotoksin seviyesi <0.001 Eu/ml, Dnase seviyesi <4 pg/µl, RNase seviyesi <0.01 ng/ml ve bakteri seviyesi <0.1 cfu/ml olmalıdır. Cihaz ile birlikte 10 adet 0.22 µm gözenek çapında son filtre verilmelidir.

 17. Cihaz üzerinde reverse osmos membranın efektifliğini artırmak üzere bir pompa bulunmalıdır.

 18. Cihaz üzerinde renkli dijital gösterge olmalı ve bu göstergeden üretilen suyun kalitesi ve sıcaklığı, en az 10 basamakta tank doluluk oranı, kartuş değiştirme uyarısı ve cihaz fonksiyonları takip edilebilmelidir.

 19. Cihazda üretilen ultra saf suyun direnci 25 C düzeltilmiş olarak gözlemlenebilmeli ayrıca ekrandan 25C sıcaklığa göre düzeltilmemiş su direnci ve gerçek sıcaklık değeride isteğe bağlı görüntülenebilmelidir.

 20. Cihazda üretilen suyun direncini ölçmek için bir direnç ölçüm hücresi bulunmalıdır.

 21. Cihaz hiç bir bakıma ihtiyaç göstermemelidir. Saflaştırma kartuşu değişimi dışında herhangi bakıma gerek olmamalıdır.

 22. Cihazdan su alınmadığı zamanlarda üretilen suyun kalitesini sabit tutmak amacıyla resirkülasyon özelliği olmalıdır.

 23. Cihaz istenildiğinde aynı markanın en az 30 lt kapasitedeki tankı ile bağlantılı olarak çalışabilmelidir. Cihaz ile birlikte bir adet 30 lt kapasitedeki tankı ve bağlantı kiti birlikte verilmelidir.

 24. Su tankı otomatik seviye kontrol ünitesi içermeli tank su seviyesi düştüğünde cihaz otomatik olarak çalışma konumuna geçerek tankı doldurmalı ve doldurduğu zaman deiyonize su cihazı üzerindeki dijital göstergede tankın dolu olduğunu gösteren bir ibare bulunmalıdır.

 25. Tankın üzerinde saf suyun kullanılmasını mümkün kılacak bir musluk bulunmalıdır.

 26. Tankla birlikte dışarıdan gelebilecek partikül ve bakterilerden korumak için hava filtresi de verilmelidir.

 27. Cihaz istenildiğinde orjinal aynı markanın duvara monte aparatı ile kullanılabilmelidir.

 28. Cihazdan 0.25-9.75 L hacimlerde 0.25 L lik arttırımlar ile ultra saf su almak mümkün olmalıdır.

 29. Cihaz ile birlikte bir adet basınç regülatörü, bir adet 5 inch uzunluğunda filtre tutucu ve1 adet 5 inch uzunluğunda 5 mikron gözenek boyutlarında ön filtre verilmelidir.

 30. Cihaz az yer kaplamalı ve boyutları en çok 40x30x55 cm (DxGxY) olmalıdır.

 31. Cihaz 220V, 50Hz. şehir cereyanında çalışmalıdır.

 32. Teklif veren firmalar, Üretici firmadan alınmış ,cihazın Türkiye Tek Temsilcisi olduklarına ilişkin Konsolosluk, Ticaret Odası, Apostille ve noter onaylı belgeyi tekliflerine ekleyeceklerdir.

 33. Firmalar teklif ettikleri cihazın özellikleri hususunda orijinal katalogları üzerinde Teknik şartnameye Madde Madde cevap vereceklerdir.

 34. Teklif veren firmalar TSE tarafından onaylı “ Teknik Servis Yeterlilik Belgesi” ne , Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı “Satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesi”’ne sahip olmalıdır.

 35. Sistemi kuracak ve kullanıcılara yerinde eğitim verecek olan servis personeli, teklif veren firma bünyesinde çalışmakta olup ve üretici firmadan alınmış eğitim sertifikasına sahip olmalıdır.




Yüklə 48,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə