Enjeksiyonluk ÇözeltiYüklə 48,5 Kb.
tarix16.07.2017
ölçüsü48,5 Kb.


Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

GENTAVET

Enjeksiyonluk Çözelti


Veteriner Sistemik Antibakteriyel
BİLEŞİMİ

GENTAVET Enjeksiyonluk Çözelti, beher ml’de 50 mg Gentamisin baza eşdeğer Gentamisin sülfat içeren, sarı renkli, berrak, steril bir çözeltidir.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Gentamisin, aminoglikozid yapılı ve orta spektrumlu bir antibiyotiktir. Bakterisid etkisini, kendisine duyarlı mikroorganizmalarda ribozomun 30 S alt ünitesine geri dönüşümsüz bağlanmak suretiyle protein sentezini inhibe ederek gösterir.

Gentamisine başlıca duyarlı bakteriler şunlardır; E.coli, Enterobacter sp., Campylobacter sp., Klebsiella sp., Yersinia sp., Serratia sp., Haemophilus sp., Pasteurella sp..

Çoğu Pseudomonas aeroginosa suşları ve Staph. aureus çoğunlukla duyarlıdır.

Ancak Streptococcus sp.’lerin de aralarında bulunduğu diğer gram pozitif bakteriler, bazı Pseudomonas sp. ve anaerob bakteriler gentamisine dirençlidir.

Gentamisin, kas içi yolla verildiğinde 15 dakika sonra etkili, bir saatin içerisinde de maksimum kan yoğunluğuna ulaşır. %25-30 oranında serum proteinlerine bağlanır. Vücudun dokusal kesimlerine hızla ve geniş ölçüde dağılır. Plasenta, pleura ve periton boşluklarına geçer. Büyük oranda değişmemiş halde idrarla atılır. Çok az miktarlarda olmak üzere safra ve sütle de atılır.


KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

Sığır, at, kedi ve köpeklerde;  • Solunum sistemi enfeksiyonları,

  • Ürogenital sistem enfeksiyonları

  • Kolibasillosis, Salmonella ve Gentamisine duyarlı bakterilerin neden olduğu bakteriyemi, septisemi, yumuşak doku enfeksiyonları,

  • Kedi ve köpekte otitis externa olgusunda ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır.


KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

Gentamisinin farmakolojik dozu 4 mg/kg canlı ağırlık / gün hesabı ile aşağıdaki pratik dozlarda uygulanır.


Sığır, at

8 ml /100 kg canlı ağırlık

Dana, düve

4 ml/ 50 kg canlı ağırlık

Buzağı, tay

2 ml/ 25 kg canlı ağırlık

Kedi, köpek

0.2 ml/ 2 kg canlı ağırlık

Kas içi (İ.M.) , deri altı (S.C.) ve damar içi (İ.V) yolla uygulanır.

Paranteral uygulamada ilk gün, günlük doz ikiye bölünerek, müteakip günler günde bir defa tatbik edilir. Uygulamaya en az 3 gün süreyle devam edilmelidir. Tedavi süresi 7 günü aşmamalıdır. Uygulama esnasında asepsi ve antisepsi kurallarına uyulmalıdır. Kesinlikle doz aşımı yapılmamalıdır, özellikle zayıf ve küçük cüsseli hayvanlarda doz ayarlaması dikkatli yapılmalıdır.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR

Hipovolemik hayvanlarda aminoglikozidlerin zehirliliği artmaktadır. Bu nedenle böyle hayvanlarda aminoglikozidlerle tedavi esnasında bu husus göz önünde bulundurularak, hastanın rehidrasyonunun sağlanması tavsiye edilir. Gram negatif bakteriyel enfeksiyonların aminoglikozidlerle tedavisi sırasında kandaki endotoksin düzeyinin artarak şoka neden olabileceği unutulmaması ve bununla ilgili önlemlerin alınması tavsiye edilir. Tüm aminoglikozidler kan basıncını ve kalp debisini düşürür, kalp hızını yavaşlatırlar. Ayrıca kan total kalsiyum seviyesini düşürürler. Hayvanın yaşı, şok, asidoz, akut renal yetmezlik, hepatik disfonksiyon, sepsis, daha önceden aminoglikozidlere maruz kalınmış olunması, elektrolit imbalansı, hipotansiyon aminoglikozidlere duyarlılığı arttırır. Diğer ilaçlarla olabilecek etkileşimleri nedeniyle ilaç geçimsizliği bölümü okunmalıdır.


İSTENMEYEN/YAN ETKİLER

Aminoglikozidlerin böbrek ve işitme organları üzerine ciddi istenmeyen etkileri vardır. Ayrıca nöromuskuler blokaja neden olurlar. Köpeklerde enjeksiyon bölgesinde geçici reaksiyon görülebilir.


İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Aminoglikozidler yan etkileri nedeniyle diğer aminoglikozidlerle, nörotoksik, nefrotoksik, ototoksik tedavilerle eş zamanlı uygulanmamalıdır. Yine böbreklere zararlı etkileri olan tetrasiklinler, sulfonamidler gibi ilaçlar ile nöromuskuler blokaj yapıcı diğer ilaçlarla, anesteziklerle ve nonsteroidal antienflamatuvarlarla birlikte kullanılmamalıdır. Demir preparatları, furosemid, amfoterisin B, polimiksin B, vankomisin, sefalotrin ile birlikte kullanılmaları durumunda böbrek ve iç kulak üzerindeki toksik etki artar. Gentamisin ampisilin sodyum, furosemid, sefalotin sodyum, heparin sodyum, sefapirin sodyum ile kullanılmamalıdır.


DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT

Doz aşımında nöromuskuler blokajı önlemek için edrofonyum (0,5 mg/kg), kalsiyum klorit (10-20 mg/kg), kalsiyum glukonat (30-60 mg/kg) veya neositigmin (100-200 mcg/kg) seçeneklerinden biri kullanılabilir. Renal toksisiteyi durdurmak için aminoglikozid uygulanması durdurulmalı, diüresisi sağlamak amaçlı poliiyonik sıvı tedavisi uygulanmalıdır.


GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s); Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen sığırlar 80 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 2 gün (4 sağım) süreyle elde edilen inek sütleri insan tüketimine sunulmamalıdır.
KONTRENDİKASYONLAR

Aminoglikozidlere duyarlı olduğu bilinen hayvanlarda, özellikle böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği, denge ve işitme organları ile ilgili hastalığı olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.Gebelikte kullanımı: Fötus üzerinde ototoksik etkisi nedeniyle, gebe hayvanlarda kullanılması sakıncalıdır.
GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.
MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAf Ömrü

25°C’nin altında oda sıcaklığında saklandığında raf ömrü üretim tarihinden itibaren 3 yıldır. Açıldıktan sonra 25°C’nin altında oda sıcaklığında muhafaza edilmeli ve 28 gün içerisinde kullanılmalıdır.


Tİcari TAKDİM Şeklİ

Karton kutu içinde 20, 50 ve 100 ml’lik bal rengi cam şişelerde arz edilmektedir.


SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır. (VHR)


PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ :17.01.2017
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİH VE NO: 12.05.1986- 6/521
PAZARLAMA İZİN SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ

DEVA Holding A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul     

Tel: 0212 692 92 92 Fax: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr
ÜRETİCİ FİRMANIN ADI VE ADRESİ

DEVA HOLDİNG A.Ş. Dumlupınar Mah. Ankara Cad. No:2 Kartepe-KocaeliTel: 0 262 317 88 00 Faks: 0 262 317 88 31

Yüklə 48,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə