Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645



Yüklə 2,75 Mb.
Pdf görüntüsü
səhifə3/4
tarix24.08.2017
ölçüsü2,75 Mb.
1   2   3   4

Name ID Species Name

Naturalised

Conservation Code

1

Endemic To Query



Area

333.


12631 Millotia perpusilla

334.


14344 Millotia tenuifolia var. tenuifolia (Soft Millotia)

335.


4099 Mirbelia seorsifolia

336.


4104 Mirbelia trichocalyx

337.


490 Monachather paradoxus

338.


19177 Moraea setifolia

Y

339.



6974 Nicotiana glauca (Tree Tobacco)

Y

340.



8134 Olearia exiguifolia (Small-leaved Daisy Bush)

341.


8136 Olearia homolepis

342.


8139 Olearia magniflora

343.


8140 Olearia muelleri (Goldfields Daisy)

344.


8141 Olearia muricata (Rough-leaved Daisy Bush)

345.


8145 Olearia pimeleoides (Pimelea Daisybush, Burrobunga)

346.


12646 Ozothamnus occidentalis

347.


40424 Pentameris airoides subsp. airoides

Y

348.



2259 Persoonia coriacea (Leathery-leaf Persoonia)

349.


15630 Persoonia inconspicua

350.


2274 Persoonia saundersiana

351.


3674 Petalostylis cassioides

352.


14446 Petrophile arcuata

353.


14445 Petrophile merrallii

354.


2308 Petrophile seminuda

355.


4500 Phebalium filifolium (Slender Phebalium)

356.


4501 Phebalium lepidotum

357.


16556 Phebalium megaphyllum

358.


4504 Phebalium tuberculosum

359.


18537 Philotheca brucei subsp. brucei

360.


18519 Philotheca coccinea

361.


18385 Philotheca deserti subsp. deserti

362.


18506 Philotheca tomentella

363.


5229 Pimelea aeruginosa

364.


5231 Pimelea angustifolia (Narrow-leaved Pimelea)

365.


11227 Pimelea brevifolia subsp. modesta

366.


11402 Pimelea imbricata var. piligera

367.


11185 Pimelea microcephala subsp. microcephala

368.


12104 Pimelea spiculigera var. thesioides

369.


11910 Pimelea suaveolens subsp. flava

370.


5268 Pimelea sulphurea (Yellow Banjine)

371.


19744 Pittosporum angustifolium

372.


6812 Pityrodia lepidota

373.


6255 Platysace juncea

374.


14999 Platysace trachymenioides

375.


571 Poa annua (Winter Grass)

Y

376.



8173 Podolepis capillaris (Wiry Podolepis)

377.


8182 Podotheca angustifolia (Sticky Longheads)

378.


8184 Podotheca gnaphalioides (Golden Long-heads)

379.


8187 Pogonolepis muelleriana

380.


16688 Prasophyllum gracile

381.


6912 Prostanthera campbellii

382.


6916 Prostanthera grylloana

383.


12704 Prostanthera nanophylla

P3

384.



6923 Prostanthera semiteres

385.


12120 Prostanthera semiteres subsp. semiteres

386.


4725 Psammomoya choretroides

387.


1689 Pterostylis mutica (Midget Greenhood)

388.


10778 Pterostylis picta

389.


1693 Pterostylis recurva (Jug Orchid)

390.


1696 Pterostylis sargentii (Frog Greenhood)

391.


10897 Pterostylis spathulata

392.


2707 Ptilotus carlsonii

393.


2729 Ptilotus grandiflorus

394.


2732 Ptilotus holosericeus

395.


41001 Ptilotus nobilis subsp. nobilis (Yellow Tails)

396.


2747 Ptilotus obovatus (Cotton Bush)

397.


41000 Ptilotus sp. Goldfields (R. Davis 10796)

398.


2760 Ptilotus spathulatus

399.


32417 Ptychostomum angustifolium

400.


4964 Radyera farragei (Knobby Hibiscus)

401.


13294 Rhodanthe laevis

402.


13249 Rhodanthe oppositifolia subsp. oppositifolia

NatureMap is a collaborative project of the Department of Environment and Conservation, Western Australia, and the Western Australian Museum.



Page 7

Name ID Species Name

Naturalised

Conservation Code

1

Endemic To Query



Area

403.


13252 Rhodanthe pygmaea

404.


13253 Rhodanthe rubella

405.


11151 Rostraria pumila

Y

406.



2587 Roycea divaricata

407.


40425 Rytidosperma caespitosum

408.


40427 Rytidosperma setaceum

409.


30434 Salsola australis

410.


2356 Santalum acuminatum (Quandong, Warnga)

411.


7639 Scaevola restiacea

412.


8200 Schoenia cassiniana (Schoenia)

413.


993 Schoenus hexandrus

414.


2609 Sclerolaena diacantha (Grey Copperburr)

415.


17645 Senna artemisioides

416.


12276 Senna artemisioides subsp. filifolia

417.


3072 Sisymbrium orientale (Indian Hedge Mustard)

Y

418.



3073 Sisymbrium runcinatum

Y

419.



7022 Solanum nigrum (Black Berry Nightshade)

Y

420.



8231 Sonchus oleraceus (Common Sowthistle)

Y

421.



4735 Stackhousia scoparia

422.


31712 Stenanthemum bremerense

P4

423.



3076 Stenopetalum filifolium

424.


7685 Stylidium arenicola

425.


7701 Stylidium choreanthum (Dancing Triggerplant)

P3

426.



7714 Stylidium dielsianum (Tangle Triggerplant)

427.


7751 Stylidium limbatum (Fringed-leaved Triggerplant)

428.


7774 Stylidium piliferum (Common Butterfly Triggerplant)

429.


7810 Stylidium yilgarnense (Yilgarn Triggerplant)

430.


43203 Surreya diandra

431.


16761 Synaphea interioris

432.


15534 Synaphea spinulosa subsp. major

433.


33236 Tecticornia halocnemoides (Shrubby Samphire)

434.


33297 Tecticornia pergranulata subsp. pergranulata (Blackseed Samphire)

435.


31618 Tecticornia pruinosa

436.


33218 Tecticornia pterygosperma subsp. pterygosperma

437.


31717 Tecticornia undulata

438.


35840 Templetonia ceracea

439.


4257 Templetonia smithiana

440.


42065 Tetrapora tenuiramea

441.


4530 Tetratheca efoliata

442.


19396 Teucrium sp. Norseman (T.E.H. Aplin 1851)

443.


13298 Thiseltonia gracillima

444.


6058 Thryptomene kochii

445.


1338 Thysanotus manglesianus (Fringed Lily)

446.


678 Tragus australianus (Small Burrgrass)

447.


1363 Tricoryne tenella

448.


15509 Trifolium tomentosum var. tomentosum

Y

449.



17874 Triodia rigidissima

450.


4737 Tripterococcus brunonis (Winged Stackhousia)

451.


98 Typha domingensis (Bulrush, Djandjid)

452.


9008 Urodon dasyphyllus (Mop Bushpea)

453.


7658 Velleia discophora (Cabbage Poison)

454.


6071 Verticordia brachypoda

455.


6073 Verticordia chrysantha

456.


12422 Verticordia eriocephala (Common Cauliflower)

457.


12428 Verticordia halophila

458.


12432 Verticordia inclusa

459.


36801 Verticordia mitchelliana subsp. implexior

460.


12442 Verticordia mitodes

P3

461.



12445 Verticordia multiflora subsp. solox

P2

462.



6109 Verticordia picta (Painted Featherflower)

463.


12451 Verticordia plumosa var. incrassata

464.


6113 Verticordia pritzelii (Pritzel's Featherflower)

465.


6114 Verticordia rennieana

466.


15267 Verticordia roei subsp. roei

467.


6121 Verticordia stenopetala

P3

468.



8266 Vittadinia gracilis

469.


13331 Waitzia acuminata var. acuminata

470.


6938 Westringia cephalantha

471.


9247 Westringia rigida (Stiff Westringia)

472.


1396 Wurmbea graniticola

NatureMap is a collaborative project of the Department of Environment and Conservation, Western Australia, and the Western Australian Museum.



Page 8

Name ID Species Name

Naturalised

Conservation Code

1

Endemic To Query



Area

473.


1248 Xerolirion divaricata (Basil's Asparagus)

474.


4386 Zygophyllum aurantiacum (Shrubby Twinleaf)

475.


4391 Zygophyllum glaucum (Pale Twinleaf)

Conservation Codes

T - Rare or likely to become extinct

X - Presumed extinct

IA - Protected under international agreement

S - Other specially protected fauna

1 - Priority 1

2 - Priority 2

3 - Priority 3

4 - Priority 4

5 - Priority 5

1

 For NatureMap's purposes, species flagged as endemic are those whose records are wholely contained within the search area. Note that only those records complying with the search criterion are included in the



calculation. For example, if you limit records to those from a specific datasource, only records from that datasource are used to determine if a species is restricted to the query area.

NatureMap is a collaborative project of the Department of Environment and Conservation, Western Australia, and the Western Australian Museum.



Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645

 

 



 

39

 



Appendix 2. Flora Species List. 

 

 



Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645 

 

40



 

Family 

Species Name 

Notes 

Aizoaceae 



Mesembryanthemum nodiflorum  

Weed 


Casuarinaceae 

Allocasuarina helmsii  

 

Amaranthaceae 



Ptilotus aervoides  

 

Amaranthaceae 



Ptilotus carlsonii  

 

Amaranthaceae 



Ptilotus gaudichaudii var. parviflorus 

 

Amaranthaceae 



Ptilotus holosericeus  

 

Amaranthaceae 



Ptilotus sp. Goldfields (R. Davis 10796)  

 

Apiaceae 



Daucus glochidiatus  

 

Apiaceae 



Trachymene cyanopetala  

 

Apocynaceae 



Alyxia buxifolia  

 

Araliaceae 



Hydrocotyle corynophora  

Priority 1 

Asparagaceae 

Arthropodium curvipes  

 

Asparagaceae 



Thysanotus sp. Indeterminate  

Insufficient material to ID 

Asteraceae 

Actinobole uliginosum  

 

Asteraceae 



Angianthus tomentosus  

 

Asteraceae 



Arctotheca calendula  

Weed 


Asteraceae 

Asteridea athrixioides  

 

Asteraceae 



Brachyscome iberidifolia  

 

Asteraceae 



Calotis erinacea  

Range Extension 

Asteraceae 

Calotis hispidula  

 

Asteraceae 



Centaurea melitensis  

Weed 


Asteraceae 

Erymophyllum ramosum subsp. ramosum 

 

Asteraceae 



Gnephosis intonsa  

Priority 3 

Asteraceae 

Hyalosperma glutinosum subsp. glutinosum 

 

Asteraceae 



Hypochaeris glabra  

Weed 


Asteraceae 

Lawrencella rosea  

 

Asteraceae 



Leucochrysum fitzgibbonii  

 

Asteraceae 



Olearia muelleri  

 

Asteraceae 



Olearia pimeleoides  

 

Asteraceae 



Podolepis capillaris  

 

Asteraceae 



Podolepis lessonii  

 

Asteraceae 



Podotheca gnaphalioides  

 

Asteraceae 



Pogonolepis muelleriana  

 

Asteraceae 



Rhodanthe chlorocephala subsp. rosea 

 

Asteraceae 



Rhodanthe citrina  

 

Asteraceae 



Rhodanthe pygmaea  

 

Asteraceae 



Senecio pinnatifolius  

 

Asteraceae 



Siloxerus pygmaeus  

 

Asteraceae 



Sonchus oleraceus  

Weed 


Brassicaceae 

Brassica tournefortii  

Weed 


Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645

 

 



 

41

 



Family 

Species Name 

Notes 

Brassicaceae 



Carrichtera annua  

Weed 


Brassicaceae 

Phlegmatospermum eremaeum  

Priority 3 

Brassicaceae 

Stenopetalum filifolium  

 

Brassicaceae 



Stenopetalum lineare var. lineare 

 

Caryophyllaceae 



Stellaria filiformis  

 

Chenopodiaceae 



Atriplex bunburyana  

 

Chenopodiaceae 



Atriplex nummularia  

 

Chenopodiaceae 



Atriplex semilunaris  

 

Chenopodiaceae 



Atriplex stipitata  

 

Chenopodiaceae 



Atriplex vesicaria  

 

Chenopodiaceae 



Chenopodium curvispicatum  

 

Chenopodiaceae 



Enchylaena lanata  

 

Chenopodiaceae 



Enchylaena tomentosa var. tomentosa 

 

Chenopodiaceae 



Eriochiton sclerolaenoides  

 

Chenopodiaceae 



Maireana brevifolia  

 

Chenopodiaceae 



Maireana georgei  

 

Chenopodiaceae 



Maireana thesioides  

 

Chenopodiaceae 



Maireana tomentosa subsp. tomentosa 

 

Chenopodiaceae 



Maireana trichoptera  

 

Chenopodiaceae 



Rhagodia drummondii  

 

Chenopodiaceae 



Sclerolaena diacantha  

 

Chenopodiaceae 



Sclerolaena fusiformis  

 

Colchicaceae 



Wurmbea densiflora  

 

Convolvulaceae 



Wilsonia humilis  

 

Cyperaceae 



Lepidosperma aff. fimbriatum  

Species of Interest 

Dilleniaceae 

Hibbertia exasperata  

 

Euphorbiaceae 



Beyeria sulcata var. brevipes 

 

Euphorbiaceae 



Spergularia rubra  

Weed 


Fabaceae 

Acacia acuminata  

 

Fabaceae 



Acacia colletioides  

 

Fabaceae 



Acacia erinacea  

 

Fabaceae 



Acacia intricata  

 

Fabaceae 



Acacia merrallii  

 

Fabaceae 



Acacia rendlei  

 

Fabaceae 



Acacia sp. Indeterminate  

Insufficient Material to ID 

Fabaceae 

Acacia tetragonophylla  

 

Fabaceae 



Daviesia aff. rubiginosa  

Leaves longer than typical 

Fabaceae 

Eutaxia neurocalyx subsp. neurocalyx 

 

Fabaceae 



Medicago minima  

Weed 


Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645 

 

42



 

Family 

Species Name 

Notes 

Fabaceae 



Mirbelia microphylla  

 

Fabaceae 



Senna artemisioides subsp. filifolia 

 

Fabaceae 



Swainsona sp. Indeterminate  

Insufficient Material to ID 

Fabaceae 

Templetonia sulcata  

 

Geraniaceae 



Erodium cygnorum  

 

Goodeniaceae 



Goodenia heatheriana  

Priority 1 

Goodeniaceae 

Goodenia pinnatifida  

 

Goodeniaceae 



Scaevola spinescens (broad leaf form)  

 

Haloragaceae 



Haloragis trigonocarpa  

 

Iridaceae 



Moraea setifolia  

Weed 


Lamiaceae 

Hemigenia sp. Newdegate (E. Bishop 75)  

Priority 1 

Lamiaceae 

Prostanthera semiteres subsp. semiteres 

 

Lamiaceae 



Westringia rigida  

 

Loranthaceae 



Amyema miquelii  

 

Malvaceae 



Commersonia craurophylla  

 

Malvaceae 



Lawrencia diffusa  

 

Myrtaceae 



Eucalyptus calycogona subsp. calycogona 

 

Myrtaceae 



Eucalyptus corrugata  

 

Myrtaceae 



Eucalyptus loxophleba subsp. lissophloia 

 

Myrtaceae 



Eucalyptus oleosa subsp. oleosa 

 

Myrtaceae 



Eucalyptus salmonophloia  

 

Myrtaceae 



Eucalyptus salubris  

 

Myrtaceae 



Eucalyptus vittata  

 

Myrtaceae 



Eucalyptus yilgarnensis  

 

Myrtaceae 



Melaleuca hamata  

 

Myrtaceae 



Melaleuca pauperiflora subsp. fastigiata 

 

Plantaginaceae 



Plantago drummondii  

 

Poaceae 



Amphipogon caricinus subsp. caricinus 

 

Poaceae 



Aristida contorta  

 

Poaceae 



Austrostipa elegantissima  

 

Poaceae 



Austrostipa hemipogon  

 

Poaceae 



Austrostipa nitida  

 

Poaceae 



Austrostipa trichophylla  

 

Poaceae 



Avena barbata  

Weed 


Poaceae 

Eriachne pulchella subsp. pulchella 

 

Poaceae 



Hordeum leporinum  

Weed 


Poaceae 

Parapholis incurva  

Weed 


Poaceae 

Pentameris airoides subsp. airoides 

Weed 


Poaceae 

Rytidosperma caespitosum  

 

Poaceae 



Vulpia myuros  

Weed 


Flora Survey of Battler Tenements M77/166 & P77/3645

 

 



 

43

 



Family 

Species Name 

Notes 

Portulacaceae 



Calandrinia eremaea  

 

Primulaceae 



Lysimachia arvensis  

Weed 


Proteaceae 

Grevillea obliquistigma subsp. obliquistigma 

 

Rhamnaceae 



Cryptandra connata  

 

Rhamnaceae 



Trymalium myrtillus subsp. myrtillus 

 

Rutaceae 



Phebalium megaphyllum  

 

Rutaceae 



Phebalium tuberculosum  

 

Santalaceae 



Exocarpos aphyllus  

 

Santalaceae 



Santalum acuminatum  

 

Sapindaceae 



Dodonaea stenozyga  

 

Scrophulariaceae 



Eremophila decipiens subsp. decipiens 

 

Scrophulariaceae 



Eremophila glabra  

 

Scrophulariaceae 



Eremophila interstans subsp. interstans 

 

Scrophulariaceae 



Eremophila rugosa  

 

Scrophulariaceae 



Eremophila scoparia  

 

Solanaceae 



Lycium australe  

 

Solanaceae 



Solanum hoplopetalum  

 

Violaceae 



Hybanthus floribundus subsp. curvifolius 

 

Zygophyllaceae 



Zygophyllum apiculatum  

 

Zygophyllaceae 



Zygophyllum eremaeum  

 

Zygophyllaceae 



Zygophyllum glaucum  

 

 



 

 

1   2   3   4




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə