Ir 339 – toplumsal ciNSİyet ve siyaset 2016 Güz Dönemi Yrd. Doç. Dr. Marella Bodur Ün Dersin İçeriğiYüklə 59 Kb.
tarix29.07.2017
ölçüsü59 Kb.
Çukurova Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Bölümü
IR 339 – TOPLUMSAL CİNSİYET VE SİYASET

2016 Güz Dönemi

Yrd. Doç. Dr. Marella Bodur Ün
Dersin İçeriği: Toplumsal cinsiyet nedir? Cinsiyet eşitliği nedir? Feminizm nasıl tanımlanır? Feminist teoriler hangilerdir? Feministler cinsiyet temelli ulus ve devlet kavramlarını nasıl eleştirmektedirler? Kadınlar siyasete erkeklerle kıyaslandığında neden daha az katılmaktadırlar? Kadın hareketleri nasıl tanımlanabilir? Kadın hareketlerinin temel hedefleri nelerdir? Bu derste, çeşitli feminist teoriler ve kavramlar ışığında bu sorulara verilen yanıtlar incelenecektir. Bu derste temel amaç, öğrencilerin toplumsal cinsiyet ve siyaset literatürüne ilişkin geniş kapsamlı ve eleştirel bir anlayış kazanmasına yardımcı olmaktır.
Ders Değerlendirme: % 40 Sunum ve Ödev ; %60 Final
Ders Programı
1.Derse Giriş

  • bell hooks, Feminizm Herkes İçindir, İstanbul: BGST yay, Giriş, 1. ve 12. Bölümler


2. Önemli Kavramlar: Toplumsal Cinsiyet, Patriarka, Feminizm, Siyaset

  • Yıldız Ecevit, “Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisine Başlangıç”, Yıldız Ecevit ve Nadide Karkıner (der.), Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi, Anadolu Üniversitesi Yayını, shf. 3-10.


3. Feminist Kuramlar

  • Yıldız Ecevit, “Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisine Başlangıç”, Yıldız Ecevit ve Nadide Karkıner (der.), Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi, Anadolu Üniversitesi Yayını, shf. 11-21.

  • Serpil Çakır, “Feminizm: Ataerkil İktidarın Eleştirisi”, Birsen Örs (der.), 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Modern Siyasal İdeolojiler, İstanbul: İstanbıl Bilgi Üniversitesi Yay., shf. 437-475.


4. Feminizm, Millet, Milliyetçilik ve Devlet

  • Sylvia Walby, “Kadın ve Ulus”, Ayşe Gül Altınay (der.), Vatan, Millet, Kadınlar, İstanbıl: İletişim, shf. 29-57.


5. Feminizm ve Eşitlik
6. Kadın Hareketleri

  • Ayşe Ayata, “Siyaset ve Katılım”, Yıldız Ecevit ve Nadide Karkıner (der.), Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi, Anadolu Üniversitesi Yayını, shf. 65-78.

  • Serpil Çakır, “Feminizm: Ataerkil İktidarın Eleştirisi”, Birsen Örs (der.), 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Modern Siyasal İdeolojiler, İstanbul: İstanbıl Bilgi Üniversitesi Yay., shf. 415-437.


7. Sınav Haftası
8-15. haftalar: Öğrenci Sunumları
16. Genel Değerlendirme

Yüklə 59 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə