T. C. Mustafa kemal üNİversitesi tayfur ata sökmen tip faküLtesi 2015 2016 EĞİTİM ÖĞretim yili dönem III ii. Ders kurulu (6 hafta)



Yüklə 156.02 Kb.
tarix16.03.2017
ölçüsü156.02 Kb.
T.C.

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

TAYFUR ATA SÖKMEN TIP FAKÜLTESİ

2015 - 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI
DÖNEM III

II. DERS KURULU (6 HAFTA)

1901302 ENFEKSİYON ETKENLERİ ve MEKANİZMALARI DERS KURULU
DEKAN :Prof. Dr. Yüsüf ÖNLEN

DEKAN YRD. :Prof. Dr. Cahit ÖZER

BAŞKORDİNATÖR :Prof. Dr. Cahit ÖZER

BAŞKORDİNATÖR YRD. :Doç. Dr. Harun ALP

BAŞKORDİNATÖR YRD. Doç. Dr. Muhammet Murat ÇELİK
DÖNEM III KORDİNATÖRÜ :Doç. Dr. Harun ALP

DÖNEM III KORDİNATÖR YRD. : Doç. Dr. Özlem Makbule KAYA

DÖNEM III KORDİNATÖR YRD. :Yrd. Doç. Dr. Neslihan PINAR

Ders Kurulu Başkanı : Doç. Dr. Meryem ÇETİN

Ders Kurulunun Başlangıcı : 12 Ekim 2015 Pazartesi

Ders Kurulunun Bitimi : 16 Kasım 2015 Pazartesi

Ders Kurulu Sınavı : 20 Kasım 2015 Cuma


Ders Kurulu Üyeleri
Prof. Dr. Cahit ÖZER (Aile Hekimliği)

Prof. Dr. Gülnaz ÇULHA (Tıbbi Parazitoloji)

Prof. Dr. Nizami DURAN (Tıbbi Mikrobiyoloji)

Doç. Dr. Harun ALP (Farmakoloji)

Doç. Dr. Meryem ÇETİN (Tıbbi Mikrobiyoloji)

Doç. Dr. Sibel HAKVERDİ (Patoloji)

Doç. Dr. Melek İNCİ (Tıbbi Mikrobiyoloji)

Doç. Dr. Özlem Makbule KAYA (Tıbbi Parazitoloji)

Doç. Dr. Burçin ÖZER (Tıbbi Mikrobiyoloji)

Doç. Dr. İbrahim ŞİLFELER (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları)

Yrd. Doç. Dr. Füsun AYDOGAN (Nükleer Tıp)

Yrd. Doç. Dr. Semire Uzun GÖÇMEN (Biyofizik)

Yrd Doç Dr Neslihan PINAR (Farmakoloji)

Yrd. Doç. Dr. Erhan YENGİL (Aile Hekimliği)

Yrd. Doç. Dr. Rana CAN (Hatay Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü)

T.C.

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

TAYFUR ATA SÖKMEN TIP FAKÜLTESİ

2015 - 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI
DÖNEM III

II. DERS KURULU

1901302 ENFEKSİYON ETKENLERİ ve MEKANİZMALARI DERS KURULU


ENFEKSİYON HASTALIKLARI DERS KURULU

TEORİK

PRATİK

TOPLAM

Tıbbi Mikrobiyoloji

50

8

58

Tıbbi Parazitoloji

14

6

20

Farmakoloji

19




19

Patoloji

5

1

6

Aile Hekimliği

4




4

Biyofizik

4




4

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

3




3

Nükleer Tıp

1




1

Deontoloji ve Tıp Tarihi

2







TOPLAM

100

15

115



AMAÇ:

Ders Kurulu sonunda Dönem III öğrencileri enfeksiyon hastalıklarının etken parazit ve diğer mikroorganizmalarını, bunların mikrobiyolojik özelliklerini, laboratuvar tanı yöntemlerini, epidemiyolojisini, patogenezini, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları ve farmakolojik özelliklerini, enfeksiyon hastalıklarında kayıtlar ve bu hastalıkların bu kayıtlarda sınıflandırılma şeklini öğreneceklerdir.



ÖĞRENİM HEDEFLERİ:

Ders kurulu sonunda öğrenciler;



  1. Enfeksiyon hastalıklarına yol açan bakteri, virus, mantar ve parazitlerin adları ve sınıflandırılmasını

  2. Mikroorganizmaların mikrobiyolojik özelliklerini

  3. Mikroorganizmaların sebep olduğu klinikleri,

  4. Mikroorganizmaların hastalık oluşturma mekanizmaları ve bu hastalıkların patolojisini

  5. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları ve farmakolojik özelliklerini,

  6. Enfeksiyon hastalıklarında sintigrafik görüntüleme yöntemlerini öğreneceklerdir.



1. hafta

12 Ekim

Pazartesi



13 Ekim

Salı


14 Ekim

Çarşamba


15 Ekim

Perşembe


16 Ekim

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

09:00-09:50

Enfeksiyon Hastalıklarında Klinik Belirti ve Bulgular

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


Doz-Konsantrasyon Etki İlişkisi

Dr. N. Pınar

Farmakoloji


Farmakodinamik İlaç Etkileşmeleri
Dr. N. Pınar

Farmakoloji




Haemophilus ve Bordetella

Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji


Legionella, Francisella, ve Pasteurella
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



10:00

10-50


Bakteriyel Virülans ve Patojenite Faktörleri

Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Kemoterapiye giriş ve kullanım prensipleri
Dr. N. Pınar

Farmakoloji



Farmakokinetik İlaç Etkileşmeleri
Dr. N. Pınar
Farmakoloji


İlaçların Etkisini Değiştiren Faktörler

Dr. N. Pınar


Farmakoloji

Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisine Giriş ve Bakteri Enfeksiyonları Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


11:00-11:50

Bakteriyel Virülans ve Patojenite Faktörleri

Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Tıbbi Parazitolojiye Giriş

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Ürogenital Sistem ve Gastrointestinal Sistem Protozoonları
Dr. G.Çulha

Tıbbi Parazitoloji



Neisseria ve Moraxella

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisine Giriş ve Bakteri Enfeksiyonları Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji




















13:00-13:50

Stafilokoklar

Dr. N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji


Streptokok ve Enterokoklar

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Ürogenital Sistem ve Gastrointestinal Sistem Protozoonları
Dr. G.Çulha

Tıbbi Parazitoloji



Brucella
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




LAB: Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisi

Patoloji


14:00-14:50

Biyopsikososyal yaklaşım
Dr. E. Yengil

Aile Hekimliği



LAB: Gram-Pozitif Kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Ürogenital sistem protozoonları
Tıbbi Parazitoloji

LAB: Gram negatif kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisi
Patoloji

15:00

15:50


Biyopsikososyal yaklaşım
Dr. E. Yengil

Aile Hekimliği



LAB: Gram-Pozitif Kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji




LAB: Ürogenital sistem protozoonları
Tıbbi Parazitoloji

LAB: Gram negatif kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



Serbest çalışma

16:00

16:50


Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest çalışma

Serbest çalışma




2. hafta

19 Ekim


Pazartesi

20 Ekim

Salı

21 Ekim

Çarşamba

22 Ekim

Perşembe

23 Ekim

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

09:00-09:50

Nonfermantatif bakteriler
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Antianaerobik ilaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

Vibrio, Campylobacter ve Helicobacter
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Spiroketler
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Penisilinler
Sefalosporinler

Dr. N. Pınar


Farmakoloji


10:00

10:50


İnfeksiyon Hastalıklarında Sintigrafik Görüntüleme
Dr. F. Aydoğan

Nükleer Tıp



Enterobacteriaceae

Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji


Actinomyces ve Nocardia
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Klamidya

Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji


Karbapenem

Aminoglikozidler ve kloramfenikoller

Dr. N. Pınar
Farmakoloji


11:00-11:50

Nematodlar

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


Salmonella, Shigella,

ve Yersinia


Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji




Gram pozitif aerop

sporlu basiller


Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji




Rickettsia
Dr. M. İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Anaerob bakteriler
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji





















13:00-13:50

Nematodlar

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


Salmonella, Shigella,

ve Yersinia


Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji




Gram pozitif sporsuz basiller
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Mycoplasma ve Ureaplasma

Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Araştırma ve Yayın Etiği

Dr. Rana CAN

Deontoloji ve Tıp Tarihi


14:00-14:50

LAB: Nematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



LAB: Gram Negatif

Enterik Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Gram Pozitif

Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

Nozokomiyal İnfeksiyonlar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Araştırma ve Yayın Etiği

Dr. Rana CAN

Deontoloji ve Tıp Tarihi


15:00

15:50


LAB: Nematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



LAB: Gram Negatif

Enterik Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Gram Pozitif

Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

Mikrobiyolojide Örnek Alma, Laboratuvara Gönderme ve Sonuçların Değerlendirilmesi

Dr. M. İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji


Bilimsel Etkinlik


3.hafta

26 Ekim

Pazartesi



27 Ekim

Salı


28 Ekim

Çarşamba


29 Ekim

Perşembe


30 Ekim

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

CUMHURİYET BAYRAMI

Anaerob bakteriler
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



09:00-09:50

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık

Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Alerjik İlaç Reaksiyonları

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


LAB: Anaerop Bakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

10:00

10-50


Granülomatöz İltihabi Hastalıkların Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Arboviruslar

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


LAB: Anaerop Bakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

11:00-11:50

Mikobakteriler
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Kan parazitleri

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Bilimsel Etkinlik













13:00-13:50

Radyasyon Biyofiziği
Dr. S. Uzun Göçmen

Biyofizik



Kan parazitleri

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Antifungal İlaçlar
Dr.H.Alp Farmakoloji

14:00-14:50

Radyasyon Biyofiziği
Dr. S. Uzun Göçmen

Biyofizik



LAB: Kan parazitlerinin incelenmesi
Tıbbi Parazitoloji

Onkojenik virusler
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




15:00

15:50


LAB: Mikobakterilerin İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Kan parazitlerinin incelenmesi
Tıbbi Parazitoloji

Radyasyonun Tıpta Kullanım

Dr.S. Uzun Göçmen

Biyofizik


16:00

16:50


LAB: Mikobakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

Bilimsel Etkinlik

Radyasyonun Tıpta Kullanım

Dr.S. Uzun Göçmen

Biyofizik




4.hafta

2 Kasım

Pazartesi



3 Kasım

Salı

4 Kasım

Çarşamba



5 Kasım

Perşembe

6 Kasım

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

09:00-09:50

Sülfonamidler ve Florokinolonlar
Dr.H.Alp

Farmakoloji



Solunum Yolu Virusları ve İnfluenza
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antimikobakteriyel İlaçlar

Dr. H. Alp

Farmakoloji


Hepatit Virusları
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji Serbest çalışma



Rhabdovirus
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



10:00

10:50


Aminoglikozitler

Dr.H. Alp


Farmakoloji

Solunum Yolu Virusları ve İnfluenza
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Herpesviruslar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji




Hepatit Virusları
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Virus Hastalıklarında Tanı Yöntemleri
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



11:00-11:50

Tıbbi Virolojiye Giriş
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Allerjik Hastalıkların İmmunopatogenezi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Herpesviruslar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji




Antiviral İlaçlar

Dr. H. Alp

Farmakoloji


Aktif ve Pasif İmmunizasyon
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji






















13:00-13:50

Pikarnoviruslar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Fungal, Parazitik ve Viral Enfeksiyonların Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Sestodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




Trematodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji





DÖNEM 1 –TEORİK SINAV

14:00-14:50

Pikarnoviruslar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Tetrasiklin, Makrolidler ve linkozamidler
Dr. N. Pınar
Farmakoloji

Sestodlar

Dr.Ö. Aycan

Tıbbi Parazitoloji


Trematodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




15:00

15:50


Adenovirusler ve Pox Grubu Viruslar
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak Virusları
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Sestodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



LAB: Trematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



16:00-16:50

Alerjik Besin Reaksiyonları

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


HIV

Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji Serbest çalışma


LAB: Sestodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



LAB: Trematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji






5.hafta

09 Kasım

Pazartesi



10 Kasım

Salı


11 Kasım Çarşamba

12 Kasım

Perşembe


13 Kasım

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Atatürk’ün Sağlığı ve Ölümü

Bilimsel Etkinlik

Antimikobakteriyel İlaçlar
Dr. H. Alp

Farmakoloji



Bilimsel Etkinlik

09:00-09:50

Antimalaryal İlaçlar

Dr.H.Alp Farmakoloji



Yüzeyel Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Amiloidoz

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Antiviral İlaçlar
Dr. H. Alp

Farmakoloji




10:00

10-50


Yavaş virus enfeksiyonları
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antiparaziter ve antihelmintik ilaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

Subkutan Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




Gerçek Sistemik Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Dermatofitlerin incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

11:00-11:50

Tıbbi Mikolojinin Genel Prensipleri
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antiprotozoal İlaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

Moleküler yöntemlerin klinik Mikrobiyolojide kullanımı
Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Tıbbi Entomoloji

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


LAB: Dermatofitlerin incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji



















13:00-13:50

Fırsatçı Mikozlar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antiseptik ve dezenfektanlar
Dr. N. Pınar

Farmakoloji



Tıbbi Kayıtlar ve hastalıkların sınıflandırılması
Dr.C. Özer

Aile Hekimliği



Tıbbi Entomoloji
Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




Bilimsel Etkinlik

14:00-14:50

LAB: Bazı Fırsatçı Mikozların incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

Fırsatçı Parazitler

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Tıbbi Kayıtlar ve hastalıkların sınıflandırılması
Dr.C. Özer

Aile Hekimliği



LAB: Tıbbi Entomoloji

Tıbbi Parazitoloji



Bilimsel Etkinlik

15:00

15:50


LAB: Bazı Fırsatçı Mikozların incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

LAB: Tıbbi Entomoloji

Tıbbi Parazitoloji



Bilimsel Etkinlik



6.hafta

16 Kasım

Pazartesi



17 Kasım

Salı


18 Kasım

Çarşamba


19 Kasım

Perşembe


20 Kasım

Cuma


08:00-08:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

PRATİK SINAVLAR




09:00-09:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

10:00

10-50


Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

11:00-11:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik
















13:00-13:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

DÖNEM 3- TEORİK SINAV

14:00-14:50

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

15:00

15:50


Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

16:00

16:50


Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik

Bilimsel Etkinlik






Поделитесь с Вашими друзьями:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə