T. c sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi Başkanlığına ve 1-Haziran 2015Yüklə 6,03 Kb.
tarix05.03.2017
ölçüsü6,03 Kb.
#10230
T.C Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi Başkanlığına ve 1-Haziran 2015

T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına,

ANKARA

Değerli Bakanlık yetkilisi,D vitamini fazlalığı genellikle D vitamini içeren ilaçların gereksiz yere yüksek doz alımı sonucu görülen ve özellikle çocuklarda çok önemli sağlık sorunlarına (hiper kalsemi nedeniyle kalp ritim bozukluğu, böbrek yetmezliği, böbreklerde kum ve taş oluşumu gibi) yol açabilen yaşamı tehdit edici olabilen bir durumdur. Ekteki literatür bilgilerinden ve hastanemize en son yatan ekte epikrizini sunduğum bebek örneğinden de görüleceği üzere ülkemizde çocukluk çağında D vitamini entoksikasyonu/ (hipervitaminozu) olgularında son yıllarda büyük bir artış gözlemekteyiz. Literatüre bakıldığında D vitamini fazlalığı ve entoksikasyonu ile ilgili yayınların önemli bir kısmının Türkiyeden olduğu görülecektir. Yakın zamanda Çocuk endokrinoloji derneği bünyesinde yapılan ve D vitamini entoksikasyonulu çocukların değerlendirildiği bir çok merkezli çalışmada 81 olgu sayısınıa ulaşılmıştır. Bu kadar fazla sayıda D vitamini entoksikasyonu vakası görülmesi olağan bir durum değildir.

Bu artışın en önemli neden ülkemizde D vitamininin bir ampulde 300.000 unite içeren formunun reçetesiz satılabilmesidir. Bu kadar yüksek dozda D vitamini içeren (küçük bir bebeği hiperkalsemiye sokabilecek miktarda) bir preparatın doktor reçetesi olmadan rahatça eczanelerden alınabilmesi ve (diş çıkartma, kemik güçlendirme, bebeğin çabuk yürümesini sağlama gibi gerekçelerle) bilinçsizce kullanımı D vitamini entoksikasyonunun temel sebebidir. Oysa bu ampul yalnızca ağır D vitamini eksikliği ve Raşitizm olgularında kullanılması gereken bir ilaçtır. D vitamini eksikliğinden korunma için ise D vitamininin damla formu mevcuttur ( bu form çok daha az D vitamini içermektedir) ve reçetesiz kullanımında bir sorun yoktur.

Sorunun çözümü için D vit ampul 300.000 u isimi preparatın doktor reçetesine tabi ilaçlar arasına girmesi acilen gerekmektedir.

Ülkemizde daha fazla bebeğin bu durumdan zarar görmemesi için konuya ilginizi saygılarımla arzederiz. Çocuk Endokrinoloji Derneği olarak konunun takipçisi olacağız.

Prof Dr Abdullah Bereket

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı D vitamini eksikliği önleme bilimsel danışma kurulu üyesi

Prof Dr Şükrü Hatun, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı D vitamini eksikliği önleme bilimsel danışma kurulu üyesi

Prof Dr Feyza Darendeliler, İstanbul Üniversitesi, İst Tıp Fakültesi, Çocuk Endokrinoloji Bilim dalı başkanı, Çocuk Endokrinoloji Derneği BaşkanıEkler: Hasta epikrizi ve literatür bilgileri.

Yüklə 6,03 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə