Tatlisu baliklariYüklə 2,55 Mb.
səhifə1/3
tarix23.06.2017
ölçüsü2,55 Mb.
  1   2   3
TATLISU BALIKLARI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/git_ok01.gifTürkiyedeki Tatlısu Balıklarının Bilimsel ve Türkçe Adları

ACIBALIK

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/acibaliklit.png

Rhodeus amarus
Bitterling, BouvireBentopelajik (Taban-yüzücü), potamodromdur (nehirde akıntıya karşı göç eden). Havuz, göl, bataklık, çamurlu sular ve nehirlerin körfezlerinde yaşar.

Kayıtlara geçmiş maksimum boyu 11 cm, maksimum yaşı 5 yıldır.

Bitkiler ve böceklerin küçük larvalarıyla beslenir.

Üremesi, Nisan ayından Haziran ayına kadar sürer. Dişi balık, boru şeklinde uzamış yumurtlama kanalıyla tatlısu midyesinin manto boşluğuna yumurtalarını bırakır. Erkek balık da midye kabuğu içine spermlerini döker.AFANYUS
(Dalaba balığı, Dişli Sazancık)

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/afanyuslit.png
Aphanius anatoliae
Dislisazancik Baligi, Anatolienkärpfling

İç Anadolu'nun batısı, Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyi, Ege Bölgesi'nin doğusunda kalan alanlar ve göller bölgesinde yaşayan Türkiyenin endemik (yerli ve başka yerde bulunmayan), Taban-yüzücü (bentopelajik) türdür.

Maksimum boy uzunluğu 15 cm. dir.

Durgun göl suları, akarsularda bitkili alanları tercih eder, üreme yine bu alanlarda gerçekleşir. Yaşam alanında bol oksijenli ve temiz sulara gereksinim duyar.

Kirlilik nedeniyle nesli tehlike altında olabilir.ANKARA ÇAMURBALIĞI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/ankara_litt.gif

Oxynoemacheilus angorae
Angora loach, Angora Schmerle, Loche De AngoreaHakkında yeterli veri yoktur.

BIYIKLI BALIK

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/biyikli.gif

Barbus barbus
Barbel, Barbe, Barbeau

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/biyikli_11litt.gifTaban-yüzücü (bentopelajik), potamodromdur. (nehirde akıntıya karşı göç eden)

Kayıtlara girmiş maksimum ağırlık 12 kg, maksimum uzunluk 120 cm, ortalama uzunluğu 30 cm.dir. Yaşam süresi 15 yıl veya daha fazladır.

Hemen dağ eteklerindeki ovalarda hızlı akan ve çakıllı büyük nehirlerde bulunur. Yetişkinler genellikle sığ sularda gün boyunca ağaç veya köprü altı gibi yerlerde saklanır. Alacakaranlık ve şafak sırasında aktiftir.

Yumurtlama göçleri yapar. Hızlı akan sularda, bazen gölerde çok sığ sularda ürer. Erkekler genellikle 1-2 yıl, dişiler 2-5 yılda ilk cinsel olgunluğu erişir. Su sıcaklığı 15 ° C ulaştığında, Mayıs-Temmuz arasında, nadiren Eylül ayına kadar yumurtlar.


BODUR YAYIN

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/bodurlit.png

Ictalurus melas
Black bullhead, Zwerg Wels

Geniş ve düz bir kafası, maksillada 4 adet, mandibulada 4 adet bıyık vardır. Olumsuz şartlara çok dayanıklıdır. Vücudunun nemli tutulması halinde su dışında 3 gün yaşayabilir.

Maksimum 2 Kg'a ulaşabilir. Yaşam süresi 10 yıl veya daha fazladır.

Omnivor beslenir (hem etçil, hem otçul). Geceleri aktiftir. Çok oburdur. Neredeyse herşeyi yutar. Küçük bireyler kabuklular ve su böcekleriyle, yetişkin bireyler balıkla beslenir.

Çevresel koşullara bağlı olarak, 1-3 yıl da cinsel olgunluğa erişir. Genellikle otlu veya çamurlu sığlıklara Mayıs ya da Haziran başında yumurtlar. Fincan tabağı şeklindeki kazdığı yuvaya yumurtlar. Erkek balık yumurtaları korumak için yuvayı bekler.


ÇAPAK
(Tahta balığı, çapak balığı)


http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/capak_02.gif


Abramis brama
Carp bream, Brachse, Bréme

Maksimum boyu 82 cm ve ağırlığı 6 kg olabilen, taban-yüzücü (benthopelajik), ırmak-göçer (potamadrom) olup *acı-suda da yaşayan sazangil bir balıktır. Karadeniz’de bulunur.

*Acı-su: Tatlı-su ve deniz sularının karışım alanındaki az tuzlu (%o 5 - % 18) su. Karışık tuzlu sınır yaşam alanıdır. Denizel ve karasal sulardan tamamıyla farklıdır.
http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/capak_11litt.gif

DAĞ ALABALIĞI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/dag_alasi_litt.gif

Salmo trutta macrostigma
Wandersaibling, Omle Chevalier

25 cm.den küçüğünün avlanması yasaktır.http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/ikaz_anim.gif
IUCN Kırmızı Listede
soyu kritik tehlikede tür
Gri renkli olup baş ve yanal çizgi üzerinde siyah benekleri vardır. Alt kısım beneksiz, solungaç kapağı önündeki leke belirgin, yanal çizgi üzerinde 115-119 pul sırası ve 10-12 adet nokta benek bulundurur.

Sırt yüzgeci siyah lekeli ve serbest kenarları düzgündür. Anüs yüzgeci sırt yüzgecinden daha küçük, kuyruk yüzgeci çatallı ve uçları yuvarlaktır. Siyah beneklerin yan çizgi altına inmeyişi ve omur sayısının 57’nin altında oluşu ile diğer alt türlerden ayrılır.

Çoruh havzası, Ege bölgesi ve Konya Ereğlisi’nde görülür. Bilimsel olarak dünyamızın son buzul çağında dağ göllerinde kalıp, geliştiği teorisi vardır.

Boyu 40-60 cm'den 1 m'ye, ağırlığı da 1-3 kg'dan 14 kg'a olabilir. 3-4 yaşında olgunlaşıp göllerin buzla kaplandığı Ekim - Ocak aylarında yumurtalarını çakıllara bırakır. Dişileri kg. ağırlığına yaklaşık 3.500 yumurta bırakır. Çok lezzetli etinin yanısıra, sertlik ve çevikliği ile avcılığı da değerlidir. IUCN Kırmızı Listesinde "soyu kritik tehlike altında" türdür.


DERE ALABALIĞI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/dere_ala.gif

Salmo trutta fario
Brown trout, Bachforelle, Truite De Rivire

25 cm.den küçüğünün avlanması yasaktır.Dere alabalığının yaşam alanlarını dağ yamaçlarından hızla akan bol oksijenli ve soğuk dereler ve dağlık bölgelerin aşağı kısımları oluşturur.

Bu ekotipin ortalama ağırlıkları 2,3–3,2 kg arasında değişir. Vücut rengi bölgesel olarak değişim gösterebilir. En belirgin özelliği vücutlarındaki kırmızı beneklerin balık büyüdükçe kaybolmadan aynen kalmasıdır.

Maksimum uzunluk 100 cm, ortalama uzunluğu 20 cm. yayınlanan maksimum ağırlığı 20 kg, rapor edilmiş maksimum yaşı 8 yıldır.

Genellikle dağ ve alt dağlık bölgelerde hızlı akan sularda bulunur. Bentik omurgasızlar, böcek larvaları, böcekler ve yumuşakçalarla beslenirler. Bunlara ek olarak, yetişkin balık ve kurbağalar da besinleri arasındadır.


DERE KAYABALIĞI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/dere_kayasi_litt.gif

Gobio gobio
Gudgeon, Gründling, Goujon


Taban-yüzücü (bentopelajik), maksimum uzunluk 20.0 cm, yaygın uzunluğu 12 cm, yayınlanan maksimum ağırlık 220 g ve rapor edilen maksimum yaş 8 yıldır.

Tabanı kumlu nehir ve göllerde, küçük derelerde, hızlı akan nehirlerde yaşar. Sürü oluşturur. Böcek larvaları, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenir. Gün boyunca aktiftir. Gıcırtıya benzeyen sesler çıkartır. Bu yaydığı ses, diğer balıklarla iletişim içindir.DİKENCE
http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/dikence_litt.gif
Gasterosteus aculeatus aculeatus
Three-spined stickleback, Dreistachliger Stichling Stichling, Épinoche à trois épines


Tatlısu ve tuzlu suda yaşar. Taban-yüzücü (bentopelajik), anadromdur(yukarı göçer). Bulunduğu derinlik aralığı 0 - 100 m. dir.

Rapor edilmiş maksimum boy uzunluğu 11 cm, yaygın uzunluk 5,1 cm, rapor edilmiş maksimum yaşı 8 yıldır.

Tatlısuların haliç ve körfezlerinde, nadiren denizlerin tatlısuya karıştıkları yerlede bulunur. Genellikle çamur veya kum üzerinde sığ bitki örtüsüne sahip alanlarda sürüler oluşturur. Temmuz-Ağustos aylarında denizin derin yerlerine toplu göçler yapar.
Solucanlar, kabuklular, larvalar, suya düşen böcekler ve küçük balıklar ile beslenirler. Kendi yavru ve yumurtalarını da yediği gözlemlenmiştir.EĞREZ
(Kavinne Balığı, çiçek balığı)

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/egrez_litt.gif

Vimba vimba
European vimba, Zährte, VimbeTaban-yüzücü (bentopelajik) ve yukarı göçer(anadrom) türdür.
Kayıtlara geçmiş maksimum uzunluk 50 cm, yaygın uzunluğu 20 cm, yayınlanan maksimum ağırlığı: 1,4 kg ve maksimum yaşı: 15 yıldır.

Cinsel olgunluğua erişim boyu 12.5 cm, yaş 3-4 dür. Mayıs-Temmuz döneminde yumurtlamak için sığ, hızlı akan dere ve nehirlerin çakıllı kesimlerine göç yapar.
GAMBUSYA

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gambusialit.png

Gambusia affinis
Mosquitofish, Gambusie, Gambusia
http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/ikaz_anim.gif
Ekolojik sakıncalı tür

Tatlısu ve tuzlu suda yaşar. Taban-yüzücü (bentopelajik), anadromdur(yukarı göçer). Bulunduğu derinlik aralığı 0 - 100 m. dir.

Rapor edilmiş maksimum boy uzunluğu 11 cm, yaygın uzunluk 5,1 cm, rapor edilmiş maksimum yaşı 8 yıldır.

Tatlısuların haliç ve körfezlerinde, nadiren denizlerin tatlısuya karıştıkları yerlede bulunur. Genellikle çamur veya kum üzerinde sığ bitki örtüsüne sahip alanlarda sürüler oluşturur. Temmuz-Ağustos aylarında denizin derin yerlerine toplu göçler yapar.

Solucanlar, kabuklular, larvalar, suya düşen böcekler ve küçük balıklar ile beslenirler. Kendi yavru ve yumurtalarını da yediği gözlemlenmiştir.GÖK KUŞAĞI ALABALIK
http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/salmo_gairdneri.gif

Salmo gairdneri
Oncorhynchus mykiss, Steelhead trout, Regenbogenforell,
Truite arc-en-ciel

25 cm.den küçüğünün avlanması yasaktır.Anavatanı Kuzey Amerikadır. Yetiştirilmek üzere dünyaya yayılmış, bu arada ülkemize de getirilmiştir. Çiftliklerde üretimi yapılmaktadır. Kafeslerden kaçmaları sonucu baraj gölleri ve nehirlerimize de yayılmıştır.

Temiz, oksijeni bol sularda yapay yemler veya küçük balıklarla beslenebilen, yetiştirilmeye en çok uyum gösteren, tuzlu deniz suyuna ve 26 derece ısıya kadar toleransı olan bir alabalık türüdür.

Dünyanın en hızlı yüzen 10 balığı arasındadır (8m/sn). İstilacı bir karakter gösterir. Hastalıklara dayanıklılığı, güçlü yapısıyla, diğer balıklara üstün rekabeti vardır.

Erkekler 2, dişileri 3 yılda olgunlaşıp yaklaşık 1.000-5.000 yumurta verir. Denizde yetiştirilenleri daha çabuk büyüme gösterir.

Olta avcılığı çok keyif veren, saldırgan bir balıktır. Doğal ve yapay yemlerle avcılığı yapılır. Hareketli, sabit her türlü yeme saldırır.


GÖL ALABALIĞI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gol_alasi.gif

Salmo trutta lacustris
Lake trout, Seeforelle,
Truite De Lac

25 cm.den küçüğünün avlanması yasaktır.
Tabansal (demersal), potamodromdur (nehirde akıntıya karşı göç eden).

Kayıtlara girmiş maksimum boy uzunluğu 140 cm, yaygın uzunluğu 90 cm, yayınlanan maksimum ağırlığı 50 kg, rapor edilmiş maksimum yaşı 7 yıldır.

Temiz, bol oksijenli göl ve hızlı akan nehirlerde yaşar. Türkiye'de Kuzeybatı Anadolu, Abant ve Yedigöllerde bulunmaktadır.

Kabuklulur, özellikle diğer omurgasızlar ve küçük balıklarla beslenir.

İlk cinsel olgunluğa erişim yaşı dişilerde 3-5 yıl, erkeklerde 4-7 yıldır. Eylül-Ekim aylarında nehirlerde yumurtlar.


GÖRDEK

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gordeklit.png

Rutilus rubilio
Rovella, South European roach, Südeuropäische Plötze, Gardon blanc
Taban-yüzücüdür (bentopelajik). Maksimum boy 45 cm, ortalama boyu 18-20 cm.dir. Kayıt edilmiş maksimum ağırlık 2.55 kg (Finlandiya'da). Yaşam süresi 25 yıldır.

Çevre açısından seçici değildir. Çeşitli göl ve nehirlerde yaşar, sığ bitki örtüsü ve sıcak suyu olan bölgelerde bulunur.

Küçük yumuşakçalar, kabuklular, böcekler ve yosunla beslenir. Güneşli günlerde çakıl ve su bitki örtüsü açık sığ sularda yumurtlar. Diğer balık türleriyle melezler oluşturabilir.

GÜMÜŞ
(Aterina balığı, gümüş balığı)

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gumuslit.png

Atherina (hepsetia) boyeri
Big-scale sand smelt, Ährenfisch, Éperlans


Dünya üzerinde geniş bir yayılım alanına ve geniş uyumluluk yeteneğine sahiptir.

Tatlı ve tuzlu sularda yaşar. Tabansal (demersal) ve *amphidromdur. Sık sık tuzlu sularda ve daha düzensiz tatlısularda bulunan bir çok euryhaline (Tatlısu- tuzlu su oranlarını tolore eden) türdür.

Maksimum boy uzunluğu 20 cm, rapor edilen maksimum yaşı 2 yıldır.
Zooplanktonlar ve küçük dip canlılarıyla beslenir. Üreme dönemi, Şubat-Ağustos arasındadır. Balık unu yapımında değerlendirilir.

*Amphidrom: Nehir ağızlarında doğan larvalar önce denizde büyürler. Cinsel olgunluğa ulaşınca, yumurtlamaya tatlısulara dönerlerSayfanın hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar

TATLISU BALIKLARI

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/git_ok01.gifTürkiyedeki Tatlısu Balıklarının Bilimsel ve Türkçe Adları

GÜMÜŞ SAZAN

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gumussazanlit.png

Hypophtalmichthys molitrix
Silver carp, Silberkarpfen,
Carpe argentee
Rahatsız edildiğinde sudan dışarı yüksek sıçramalar yapmasıyla ünlüdür.
http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gumussazan_jump_litt.gif

Uzakdoğuda yaygın yetiştirciliği yapılan, ülkemiz ve Avrupaya yetiştiriciliği ve alg sahası kontrolü amacıyla Amur nehrinden getirilmiş Sazangil balıktır.

Aşılandığı ülkelerde ekolojik sorunlara yaratttığı bildirilmekte birlikte, dünyada yılda 1 milyon tonluk insan besini olarak taze tüketimi ve alg kirliliğini azaltması nedeniyle ekonomik ve ekolojik değeri olan türdür.

Taban-yüzücü (bentopelajik), potamodromdur (nehirde akıntıya karşı göç yapar).

Rapor edilmiş maksimum boy uzunluğu 105 cm, ortalama uzunluğu 18 cm, rapor edilmiş maksimum ağırlık 50 kg. dır.

Sıcak ve yavaş akan nehirlerde, göllerin haliç ve körfezlerinde fitoplanktonlar, zooplanktonlarla beslenir. Nehirde yumurtlama için yukarı göç yapar.

GÜMÜŞİ HAVUZBALIĞI
(İsrail sazanı, Çin sazanı, Japon sazanı)

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/gumus1havzlit.png
Carrasius sp
Cyprinus gibelio

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/ikaz_anim.gif
Ekolojik tehlikeli, istilacı tür

• Bu balıkların görüldüğü sular derhal Bakanlığın en yakın il veya ilçe tarım müdürlüklerine bildirilmelidir.
Bu grup balıkların avlanmasında boy ve sayı limiti yoktur, kapalı sezon bulunmamaktadır.
• Bu balıkların canlı yem olarak kullanılması, bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır.

Aslında ilgisi olmadığı halde bugün adı "İsrail Sazanı olarak" literatürümüze girmiştir. Trakya bölgesinde bulunduğu bilinen bu tür ülkenin diğer bölgelerine de yayıldığı kaydedilmiştir (Şaşı ve Balık 2003). Üreme ve büyüme potansiyelinin yüksek olması bulunduğu ortamda baskın olmalarına neden olmaktadır.

Diğer sazan türleri ile fiziksel benzerliklerinden dolayı karıştırılabilmekte ve bu yolla da yayılabilmektedir.

Bu tür balıklandırma çalışmaları ile de bir bölgeden başka bir bölgeye taşınabilmektedir.


Zamanında yapılan öngörülmemiş hatalar sonucu doğaya salınması ya da kaçmasıyla bu balık türü, bugün içsularımızın en büyük ekolojik sorunu haline gelmiştir.

İstilacı karakteriyle, diğer türleri tehdit etmektedir ve hızla yayılmaktadır. Akademik çevrelerce hızlı önlemler alınması önerilmektedir.

Bilinen özellikleri; zor doğal şartlara dayanıklılığı, yılda birden fazla kereler üremesi, başka türlerle melezleşmesi, diğer balıklarla besin, barınma rekabetidir.


Eti yenilmekle birlikte, genel oluşmuş kanıya göre "lezzetsiz ve çok kılçıklı" olarak nitelendirilmektedir.http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/havuz_fark.gif

http://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/hibrid_sazan.gif
Havuz balığı ile Sazan Hibritihttp://img.webme.com/pic/s/salibahtiyar/havuz1.gif
Yüklə 2,55 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə