Vegetation and flora of a diverse upland remnant of the Western Australian wheatbelt



Yüklə 91,66 Kb.
Pdf görüntüsü
səhifə3/3
tarix27.08.2017
ölçüsü91,66 Kb.
1   2   3

Loranthaceae

Nuytsia floribunda (Labill) Fenzl (LWS1517)

Mimosaceae

Acacia acuminata Benth (FO257/98)

Acacia applanata Maslin (FO37/01)

Acacia browniana var intermedia (E Pritz) Maslin (FO289/98)

Acacia celastrifolia Benth (LWS1426)

Acacia erinacea Benth (LWS1237)

Acacia lasiocalyx CRP Andrews (FO11/01)

Acacia lasiocarpa var sedifolia (Meisn) Maslin (LWS1248)

Acacia microbotrya Benth (FO16/99)

Acacia pulchella var glaberrima Meisn (FO286/98)

Acacia stenoptera Benth (FO25/99)

Myrtaceae

Baeckea crispiflora F Muell (round leaf variant) (FO78/02)

Baeckea crispiflora F Muell (narrow leaf variant) (FO76/02)

Baeckea preissiana (Schauer) Domin (FO272/98)

Beaufortia bracteosa Diels (LWS1212)

Beaufortia incana (Benth) AS George (LWS1206)

Beaufortia micrantha var puberula Benth (LWS1424)

Callistemon phoeniceus Lindl (LWS1419)

Calothamnus planifolius Lehm (LWS1220)

Calothamnus quadrifidus R Br (LWS1219)

Calothamnus sanguineus Labill (FO3/01)

Calytrix breviseta subsp stipulosa (W Fitzg) Craven (LWS1202)

Calytrix leschenaultii (Schauer) Benth (FO318/99)

Eremaea pauciflora (Endl) Druce var pauciflora (LWS1423)

Eucalyptus argyphea LAS Johnson & KD Hill (FO69/02)

Eucalyptus aspersa Brooker & Hopper (P4) (LWS1442)

Eucalyptus astringens (Maiden) Maiden subsp astringens

(FO27/01)



Eucalyptus falcata Turcz subsp falcata (LWS1243)

Eucalyptus incrassata Labill (LWS1208)

Eucalyptus latens Brooker (P4) (LWS1441)

Eucalyptus longicornis (F Muell) Maiden (LWS1491)

Eucalyptus phenax Brooker & Slee (FO73/02)

Eucalyptus pluricaulis Brooker & Hopper subsp pluricaulis

(LWS1508)



Eucalyptus thamnoides subsp megista Brooker & Hopper

(LWS1507a)



Eucalyptus uncinata Turcz (FO71/02)

Eucalyptus wandoo Blakely subsp wandoo (LWS1510)

Hypocalymma angustifolium (Endl) Schauer (LWS1200)

Kunzea micromera Schauer (FO305/99)

Kunzea preissiana Schauer (LWS1201)

Leptospermum erubescens Schauer (FO244/98)

Melaleuca aff uncinata (FO266/98)

Melaleuca lecanantha Barlow (FO212/98)

Melaleuca subtrigona Schauer (LWS1211)

Melaleuca tuberculata Schauer var tuberculata (LWS1210)

Melaleuca viminea Lindl subsp viminea (FO13/02)

Rinzia fumana Schauer (LWS1226)

Verticordia densiflora Lindl var densiflora (LWS1436)

Verticordia grandiflora Endl (LWS1092)

Verticordia huegelii var stylosa (Turcz) AS George (FO75/02)

Verticordia insignis subsp compta (Endl) AS George

(LWS1213)



Olacaceae

Olax benthamiana Miq (FO19/01)

Orchidaceae

Caladenia aff marginata (FO26/99)

Caladenia exilis Hopper & AP Br subsp exilis (FO45/01)

Caladenia falcata (Nicholls) MA Clem & Hopper (LWS1084)

Caladenia flava R Br subsp flava (FO328/99)

Caladenia flava x reptans (FO31/01)

Caladenia longicauda subsp eminens (Domin) Hopper & AP Br

(FO338/99)



Caladenia reptans Lindl subsp reptans (FO16/01)

Caladenia saccharata Rchb f (FO36/01)

Caladenia xantha Hopper & AP Br (FO14/01)

Cyanicula deformis (R Br) Hopper & AP Br (FO17/01)

Cyanicula sericea (Lindl) Hopper & AP Br (FO33/01)

Disa bracteata Sw (LWS1413)



Diuris corymbosa Lindl (FO337/99)

Diuris setacea R Br (FO278/98)

Elythranthera brunonis (Endl) AS George (LWS1239)

Eriochilus dilatatus subsp multiflorus (Lindl) Hopper & AP Br

ms (FO27/99)



Eriochilus sp (LWS1520)

Leporella fimbriata (Lindl) AS George (LWS1506)

Oligochaetochilus sanguineus (DL Jones & MA Clem) Szlach

(LWS1492)



Oligochaetochilus vittatus (Lindl) Szlach (FO335/99)

Prasophyllum gracile Lindl (FO336/99)

Prasophyllum parvifolium Lindl (LWS1505)

Pterostylis aff nana (LWS1500)

Pterostylis recurva Benth (FO9/01)

Thelymitra antennifera (Lindl) Hook f (FO15/01)

Thelymitra crinita Lindl (FO82/02)

Oxalidaceae

Oxalis corniculata L (FO211/98)



Papilionaceae

Bossiaea eriocarpa Benth (FO208/98)

27

Chorizema aciculare (DC) CA Gardner subsp aciculare

(FO327/99)



Daviesia articulata Crisp (FO91/02)

Daviesia cardiophylla F Muell (FO22/01)

Daviesia decipiens (E Pritz) Crisp (LWS1502)

Daviesia hakeoides subsp subnuda (Benth) Crisp (FO246/98)

Daviesia longifolia Benth (FO84/02)

Dillwynia sp A Perth Flora (R Coveny 8036) (FO25/01)

Gastrolobium calycinum Benth (LWS1069)

Gastrolobium parviflorum (Benth) Crisp (FO240/98)

Gastrolobium stowardii S Moore (FO271/98)

Gastrolobium trilobum Benth (FO269/98)

Gompholobium marginatum R Br (FO248/98)

Gompholobium tomentosum Labill (FO56/02)

Hovea pungens Benth (FO18/01)

Isotropis cuneifolia (Sm) Heynh (FO330/99)

Isotropis drummondii Meisn (LWS1063)

Jacksonia alata Benth (LWS1067)

Jacksonia racemosa Meisn (LWS1421)

Jacksonia sternbergiana Huegel (LWS1241)

Mirbelia dilatata R Br (LWS1068)

Nemcia aspera Crisp ms (LWS1415)

Nemcia obovata (Benth) Crisp (LWS1070)

Pultenaea aff ericifolia (FO26/01)

Trifolium arvense L var arvense (FO77/02)

Trifolium campestre Schreb var campestre (FO60/02)

Phormiaceae

Dianella revoluta var divaricata (R Br) RJF Hend (LWS1498)

Stypandra glauca R Br (LWS1214)

Pittosporaceae

Billardiera sericea (Turcz) EM Benn (FO54/02)

Marianthus bicolor (Putt) F Muell (FO24/99)

Marianthus erubescens Putt (LWS1418)

Sollya fusiformis (Labill) Payer (FO256/98)

Poaceae

Aira cupaniana Guss (FO226/98)



Amphipogon strictus R Br (FO231/98)

Amphipogon turbinatus R Br (FO232/98)

Austrodanthonia caespitosa (Gaudich) HP Linder (LWS1231)

Austrodanthonia setacea (R Br) HP Linder (LWS1425)

Austrostipa elegantissima (Labill) SWL Jacobs & J Everett

(FO242/98)



Austrostipa hemipogon (Benth) SWL Jacobs & J Everett

(LWS1230)



Austrostipa mollis (R Br) SWL Jacobs & J Everett (FO52/02)

Austrostipa tenuifolia (Steud) SWL Jacobs & J Everett (FO81/

02)


Austrostipa variabilis (Hughes) SWL Jacobs & J Everett

(LWS1232)

Avena barbata Link (FO238/98)

Briza maxima L (FO223/98)

Briza minor L (LWS1429)

Bromus diandrus Roth (FO236/98)

Bromus rubens L (FO80/02)

Ehrharta longiflora Sm (FO235/98)

Lolium rigidum Gaudin (FO239/98)

Neurachne alopecuroidea R Br (LWS1233)

Poa drummondiana Nees (LWS1433)

Vulpia myuros (L) CC Gmel (FO51/02)



Polygalaceae

Comesperma ciliatum Steetz (FO70/02)

Comesperma integerrimum Endl (LWS1235)

Comesperma scoparium Steetz (FO20/01)

Portulacaceae

Calandrinia calyptrata Hook f (FO74/02)

Primulaceae

Anagallis arvensis L (FO217/98)



Proteaceae

Adenanthos cygnorum Diels subsp cygnorum (FO4/01)

Banksia sphaerocarpa R Br var sphaerocarpa (LWS1249)

Conospermum stoechadis subsp sclerophyllum (Lindl) EM Benn

(LWS1218)



Dryandra armata R Br var armata (LWS1221)

Dryandra fraseri R Br var fraseri (LWS1222)

Dryandra lindleyana subsp sylvestris AS George (LWS1437a)

Dryandra nivea (Labill) R Br subsp nivea (LWS1244b)

Dryandra nobilis Lindl subsp nobilis (FO18/99)

Dryandra rufistylis AS George (P2) (LWS1437b)

Dryandra sessilis (Knight) Domin (FO268/98)

Hakea brownii Meisn (FO17/99)

Hakea hastata Haegi (LWS1496)

Hakea incrassata R Br (FO201/98)

Hakea lehmanniana Meisn (FO255/98)

Hakea lissocarpha R Br (FO21/99)

Hakea prostrata R Br (LWS1513)

Hakea trifurcata (Sm) R Br (FO284/98)

Hakea undulata R Br (LWS1514)

Isopogon dubius (R Br) Druce (LWS1205)

Isopogon teretifolius R Br subsp teretifolius (LWS1244a)

Persoonia quinquenervis Hook (LWS1234)

Petrophile rigida R Br (FO43/01)

Petrophile seminuda Lindl (FO294/98)

Petrophile serruriae R Br (LWS1204)

Petrophile squamata R Br subsp squamata (FO307/99)

Petrophile striata R Br (FO42/01)

Stirlingia simplex Lindl (LWS1074)

Synaphea aff interioris (pointed leaf variant) (FO41/01)

Synaphea aff interioris (rounded leaf variant) (FO30/01)

Restionaceae

Desmocladus asper (Nees) BG Briggs & LAS Johnson (FO292/

98)


Desmocladus fasciculatus (R Br) BG Briggs & LAS Johnson

(FO58/02)



Harperia lateriflora W Fitzg (FO87/02)

Hypolaena exsulca R Br (LWS1227)

Lepidobolus preissianus Nees subsp preissianus (LWS1223)

Lyginia imberbis R Br (LWS1229)

Rhamnaceae

Cryptandra arbutiflora Fenzl (FO308/99)

Cryptandra myriantha Diels (LWS1494)

Cryptandra pungens Steud (FO39/01)

Trymalium ledifolium var rosmarinifolium (Steud) Benth

(LWS1497)



Rubiaceae

Opercularia vaginata Juss (FO227/98)

Rutaceae

Boronia crassifolia Bartl (FO65/02)

Santalaceae

Choretrum glomeratum var chrysanthum (F Muell) Benth

(FO12/02)



Santalum acuminatum (R Br) A DC (LWS1512)

Sapindaceae

Dodonaea humifusa Miq (FO44/01)

Dodonaea pinifolia Miq (FO247/98)

Scrophulariaceae

Parentucellia latifolia (L) Caruel (FO219/98)



Stackhousiaceae

Stackhousia monogyna Labill (FO214/98)

Stackhousia scoparia Benth (FO64/02)

Sterculiaceae

Thomasia macrocalyx Steud (FO270/98)

Stylidiaceae

Levenhookia pusilla R Br (LWS1451)

Obbens & Sage: Vegetation and flora of an upland remnant, Western Australian wheatbelt



28

Journal of the Royal Society of Western Australia, 87(1), March 2004



Levenhookia stipitata (Sond) F Muell (FO224/98)

Stylidium calcaratum R Br (FO334/99)

Stylidium caricifolium Lindl (LWS1081)

Stylidium carnosum Benth (LWS1075)

Stylidium dichotomum DC (FO207/98)

Stylidium eriopodum DC (FO59/02)

Stylidium hirsutum R Br (LWS1082)

Stylidium leptophyllum DC (LWS1079)

Stylidium luteum subsp clavatum Carlquist (LWS1077)

Stylidium petiolare Sond (FO325/99)

Stylidium piliferum R Br (LWS1080)

Stylidium pubigerum Sond (LWS1076)

Stylidium repens R Br (FO282/98)

Stylidium rhynchocarpum Sond (FO89/02)

Stylidium squamellosum DC (FO49/02)

Stylidium uniflorum Sond (LWS1078)

Thymelaeaceae

Pimelea suaveolens Meisn subsp suaveolens (LWS1091)

Pimelea sulphurea Meisn (FO66/02)

Tremandraceae

Tetratheca virgata Steetz (LWS1064)

Xanthorrhoeaceae

Xanthorrhoea gracilis Endl (FO264/98)


Yüklə 91,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
1   2   3




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə