1-sinflar uchun matematika fanidan bir soatlik DARS ISHLANMA
Mavzu: Mustahkamlash
Darsning borish tartibi:
1. Tashkiliy qism-5 min
5.Mustahkamlash-3min
6.Darsni yakunlash-5min
3.Yangi mavzu bayoni-20 min
2. O’tgan darsni mustahkamlash-10 min
4.Dam olish daqiqasi-2min
Darsning maqsadi: O`quvchilarga mavzu bo`yicha BKM hosil qilish
Ta’limiy:Yozma va og`zaki hisoblashni o’rgatish. Fikrlash qobiliyatini kengaytirish. Tarbiyaviy: Vatanimiz milliy me’rosini o`rganishga. Sport bilan muntazam shug’ullanishga, salomatligi uchun o’zi qayg’ulishga undash.
Rivojlantiruvchi:Fanga bo’lgan qiziqishini oshirish. Ayirish bilan hisoblash ko’nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma.
Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma.
Darsning borishi:
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: Bunda o`quvchilar bilan sana,
fasllar tabiat hodisalari haqida savol-javob va
harakatlar ijro etiladi.
Darsning oltin qoidasi tushuntiriladi:
1dan 10gacha inglizcha va o’zbekcha sanaladi
Sinf 3 guruhga bo’linadi
1-Donolar 2-Zukkolar 3.Bilimdonlar
Har bir guruhga savollar beriladi:
1.Aprel oyining muhim sanalarini bilasizmi?
- 9-aprel A Temur tavalludiga 678 yil to’ldi
- M Yusuf tavalludining 60 yilligi
- 22- aprel –Xalqaro ekologiyani muhofaza qilish kuni.
O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 55- modda.
Yer, yer osti boyliklari, suv o’simlik va hayvonot dunyosi umummilluy boylikdir, ulardan oqilona foydalanish zarur va ular davlat muhofazasidadir.
2019-yilni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti qanday yil deb
e’lon qildilar?
Hozirgi paytda 1 million 800 ming nafardan ziyod bola sport bilan shug’ullanmoqda.
2012-yilda 34,4 foiz bola sport bilan shug`ullangan bo`lsa,2013-yilda 36,7 foizga ko`tarildi.
Qizlarning sport bilan shug`ullanish darajasi 29,4 foizdan, 32,6 foizga o`sdi.
matematik diktant:
18+12=30 80-20=60
28+22=50 78-6=72
Yangi mavzu bayoni:
7- masala. Og’zaki tushuntirib bajaring:
Bor edi – 90 qop un Sotildi- 30 qop va 32 qpo un
Qoldi-? Qop un Yechish: 90- ( 30+32)= 90-62= 28 qop
Javob: 28 qop un qoldi.
8-misol. Tushuntirib hisoblang:
40 + 50+
+ 26 96 + 36
90+ 60+
9-masala. Doskada bajariladi:
Bor edi- 39 kg meva Ishlatildi- 20kg va 9kg Qoldi-?kg Yechish:1)39-20= 19kg 2) 19-9=10kg Javob: 10 kg qoldi
10-misol . Mustaqil ish :
10-misol . Mustaqil ish :
69+21=90 57+43=100 27+20=47 38-29=9
66+26=92 72-32=40 50+36=86 96-46=50
11- masala. Og’zaki tushuntirib bajariladi:
Bor edi- 30 kg va 27 kg yog’
Ishlatildi – 42 kg yog’
Qoldi- ? kg yog’
Yechish: 1) 30+27=57 kg yog’
2) 57- 42=15 kg yog’
Javob: 15 kg yog’ qoldi
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Test savollari
1. Eng kichik ikki xonali sonni toping?
A) 1 B) 10 D) 15
2. 55 bilan 23 sonlari yig’indisini toping?
A) 78 B) 73 D) 32
3. Bir haftada necha kun bor?
A) 5 kun B)6 kun D) 7 kun
4. Savatda 20 kg olma, chelakda esa 16 kg nok bor. Ikkala idishdagi meva necha kg?