Fan: Tasviriy san’at
Sana ________________
Sinf: 6
___-Mavzu : Turli badiiy material va texnik, vosita, usulda (rangtasvir, qalamtasvir, haykaltaroshlik ixtiyoriy tanlanadi) 2-3 figurali mavzuiy kompozitsiya (sport, maishiy hayot, san’at va hokazo) ishlash.
DARS MAQSADI:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga haykaltaroshlik haqida tushuncha berish. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga ahloqiy tarbya berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:Chizish ko’nikmava malakasini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim berish
Dars medoti: suxbat,amaliy mashg’ulot
Dars jihozi: Qog’oz ,qalam, ko’gazmali qurollar,rasmlarda namunalar
DARSNING BORISHI
1.Tashkiliy qismi: salomlashish,sinf davomati aniqlash,mavzuga oid yangiliklar
2.O’tilgan mavzuni takrorlash : savol-javob ,uy vazifasini tekshirish
3.Yangi mavzu haqida tushuncha berish
4.Amaliy mashg’ulot
5.Darsni mustahkamlash
6.Baholash.
7.Uy vazifa berish
O’tilgan mavzuni takrorlash : savol-javob ,uy vazifasini tekshirish
Yangi mavzuni bayoni
1.Kompozitsiya nima?
Tasvirlarni bir-biriga nisbatan ma’lum tartibda joylashtirish kompozitsiya deb ataladi.
Haykaltaroshlik –tasviriy san’atning bir turi bo’lib,lotincha “sulpo”so’zidan olingan bo’lib,qattiq materiallarga “qirqish,kesish,o’yish,tirashlash”orqali ishlov berish ma’nosini anglatadi.
Haykaltaroshlik boshqa tasviriy san’at turlaridan qo’llaniladigan materiallari,ishlov berish usullari hamda makonda ma’lum hajmga ega bo’lgan dtallar,shakllar orqalitasvirlanishi bilan farq qiladi.Haykaltaroshlik asarlari ko’shimcha uzoq vaqt saqlanadigan materiallardan:yog’och,metal(bronza,cho’yan),tosh kablardan ishlanadi.
Haykaltaroshlik asarlari hajdor qilib ishlanadi.Lekin ularni ishlash va obrazni tasvirlashdagi imkonoyatiga ko’ra bir qancha gruppalarga,turlarga bo’lish mumkin.
Yumaloq haykaltaroshlikda—obraz tasvirlanuvchning haqiqiy shakliga mos tarzda ishlanadi va uni chor atrofdan tomosha qilish mumkin.Yumaloq haykallarining uch turi mavjud:haykal,haykallar grippasi,byust.Buystda odam yoki hayvonlarni bosh va ko’krak qismi tasvirlansa haykalda butun yoki yarim figura ifodalanadi.
Relef—tekislik yuzasida ishlanadigan haykal tasvirlardan iborat bo’lib,faqat bir tomonlama qabariq ko’rinishda bo’ladi.Relef—fransuzcha so’z bo’lib,”yuza”degan ma’noni anglatadi.Relefga tangalar,madallar msol bo’ladi.Qadimda qurol—aslahalarning sirtlariga ham relef usulida turli bezaklar ishlagandir.Relef esa o’z navbatida yana gorelef va bareleflarga bo’linadi.
Barelefda—yuzaga ishlangan tasvirdir o’z qalinligining yarimdan kami bo’rtib chiqqan bo’ladi.
Gorelef ham fransuzcha so’z bo’lib,baladgand relaf,ya’ni baland yuza degan ma’noni anglatadi.Bunda yuzaga ishlangan haykallar o’zining haqiqiy qalinligining yarmidan ko’p qismi bo’rtma qilib ishlanadi.
Miniatyura haykaltaroshligi—asarlarida nihoyatda turli—tuman materiallarni ishlatish ikoniyati bor.Ular chinni,suyak,shisha,qimmatbaho yog’ochlar ham toshlar bo’lishi mmkin.
Dekorativ haykaltaroshlik –haykaltaroshlikning maxsus turlaridan biri bo’lib binolarning ichki va tashqi qismlarini,devorlarini,ko’cha,xiyobon,park kabilarni bezashga xizmat qiladi.
Dаrsni mustahkamlash:
Dars yuzasida o’quvchilarni savol-javob qilish.
Baholash : o’quvchlar izohli baholanadi.
Uyga vazifa: Sinf ishini tugatish.
Ko’rildi o’quv ishlar bo’yicha direktor o’rinbosari:________
Fan: Tasviriy san’at
Sana ________________
Sinf: 6
___-- Mavzu : Turli badiiy material va texnik,vosita,usulda(rangtasvir,qalamtasvir,haykaltaroshlik ixtiyoriy tanlanadi)2-3figurali mavzuiy kompozitsiya (sport,maishiy hayot,san’at va hokazo)ishlash.
DARS MAQSADI:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga haykaltaroshlik haqida tushuncha berish. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga ahloqiy tarbya berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:Chizish ko’nikmava malakasini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim berish
Dars medoti: suxbat,amaliy mashg’ulot
Dars jihozi: Qog’oz ,qalam, ko’gazmali qurollar,rasmlarda namunalar
DARSNING BORISHI
1.Tashkiliy qismi: salomlashish,sinf davomati aniqlash,mavzuga oid yangiliklar
2.O’tilgan mavzuni takrorlash : savol-javob ,uy vazifasini tekshirish
3.Yangi mavzu haqida tushuncha berish
4.Amaliy mashg’ulot
5.Darsni mustahkamlash
6.Baholash.
7.Uy vazifa berish
O’tilgan mavzuni takrorlash : savol-javob ,uy vazifasini tekshirish
1.Relef nima?
2.Haykaltaroshlik o’zi nima?
3.Qanday materiallardan haykal yasash mumkin?
Yangi mavzuni bayoni
O’tgan darsimizda biz sizlar bilan haykaltaroshlik san’atining turlari bilan tanishdik.Odamlar hayotidagi voqealarni tasvirlash tasviriy san’atning maishiy janr deb aytiladi.
Amaliy mashg’ulot
Biz hammamiz sport qiziqamiz,bugungi darsimizda yoqtirgan sport turida birini rasmini chizamiz.Bunda sizlar sportsmenlarni harakatda qilayotgan ko’rinishini chizing.
Dаrsni mustahkamlash:
O’quvchilar tomonida bajarilgan rasmlarni tahlil qilinadi.
Baholash : o’quvchlar izohli baholanadi.
Uyga vazifa: Sinf ishini tugatish.
Ko’rildi o’quv ishlar bo’yicha direktor o’rinbosari:________
Dostları ilə paylaş: |