Darsning maqsadi



Yüklə 1,11 Mb.
tarix02.01.2022
ölçüsü1,11 Mb.
#42233
Matem slayd


SINF:2

MAVZU:TO’G’RI TO’RTBURCHAK VA KVADRATNING YUZI.

DARSNING MAQSADI:

TA’LIMIY:O’quvchilarga shakllarning yuzasini topishga doir ko’nikmalarini shakllantirish va yangi bilimlarni berish.TK2:darslik va boshqa manbalardan

foydalana olish.

TARBIYAVIY:o’quvchilarda do’stlik tuyg’ularini shakllantirish.

TK5:Jamoat joyidagi odob-axloq qoidalarini va an’analarini o’zlashtirish.

RIVOJLANTIRUVCHI:o’quvchilarning geometrik bilim va ko’nikmalarini rivojlantirish.TK6:O’rganilgan matematik bilimlardan kundalik hayotda foydalana

Olish.

DARS TURI:Yangi bilim beruvchi



DARS USLUBI:tushuntirish,turli ta’limiy misollar,topshiriqlar.

DARS JIHOZI:Darslik, ko’rgazmalar,tarqatmalar.



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

O’quvchilarga darsning maqsadini tushuntirish.

O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. O’quvchilar amal qilishi kerak bo’lgan “Oltin qoida”larni eslatish:

Faol bo’lish.

Intizomli bo’lish.

Fikrni to’la bayon qilish.

O’zgalar fikrini tinglash.

Yangiliklar sari intilish.

Vaqtdan unumli foydlanish.

“O’ng qo’l” qoidasi.

O’tilgan mavzuni mustahkamlash.

YANGI MAVZU BAYONI: 5

Yuza-bu o’lchash mumkin bo’lgan kattalik. 4 b 5

Agar a va b to’g’ri to’rtburchak tomonlarining

uzunliklari bo’lsa, u holda a ∙ b-uning yuzi; 2

2∙(a+b)- uning perimetri. a

To’g’ri to’rtburchakning yuzini S harfi bilan,

perimetrini esa P harfi bilan belgilasak u holda (1-rasm) 3 3

quyidagi formula kelib chiqadi:

Yuza: S=ab perimetr: P=2(a+b) 5

Topshiriq. (2-rasm)

2-rasmda berilgan to’g’ri to’rtburchakning perimetrini va yuzasini formula

yordamida toping.

2. Masalani yeching.

Chinorning balandligi 14 m.Majnuntolning balandligi undan 4 m kam.Majnuntolning balandligini toping.

3.Tenglamalarni yeching.

24+x=46 3∙x=18

30-x=10 20:x=5

4. Bir tomoni 5 sm ,ikkinchi tomoni undan 3 sm

kichik bo’lgan to’g’ri to’rtburchak chizing.

Uning yuzini toping.

Darsga yakun yasash.

O’quvchilar bilimini baholash.

Uyga vazifa.

Qavslarni shunday qo’yingki tengliklar tog’ri bo’lsin.

50-10+30=70

80-50+10=20

15+3∙5=30

60-24:4=9

YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH.

Berilgan geometrik shakllarning perimetrini va yuzasni toping.



HISOBLANG.
Yüklə 1,11 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin