Dodeks enjeksiyonluk ÇözeltiYüklə 16.12 Kb.
tarix05.03.2017
ölçüsü16.12 Kb.

Prospektüs


Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

DODEKS

Enjeksiyonluk Çözelti


Vitamin

BİLEŞİMİ

DODEKS Enjeksiyonluk Çözelti, kırmızı renkli, berrak bir çözelti olup beher ml’de 2 mg. Hidroksikobalamin (Vitamin B12) içerir.FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

DODEKS Enjeksiyonluk Çözelti, B 12 vitamini aktivitesi gösteren Hidroksikobalamin içermektedir.

Vitamin B12, karbohidrat ve yağ metabolizması ile protein sentezi dahil çeşitli metabolik fonksiyonlarda koenzim olarak rol alır. Bütün evcil hayvanlarda, kanın şekillenmesinde ve gelişmelerinde de görev almaktadır. Metiyonin, folik asit ve malonik asit metabolizmaları üzerindeki etkileri nedeniyle, büyüme, hücrelerin çoğalması, hematopoezis, nükleoprotein ve miyelin sentezi için gerekli bir vitamindir. Ribonükleikasidin (RNA), deoksiribonükleik aside (DNA) çevrilmesinde de gereklidir. Hücre bölünmesinde, gerekli olan temel maddelerden biridir.

Sağlıklı ruminantlarda B12 vitaminin dışarıdan verilmesine gerek yoktur. Kobalt noksanlığında ise vitamin B 12 sentezi durur. Aynı zamanda rumenin çeşitli bozukluklarında da B 12 vitamini sentezi aksar.

B12 vitamini eksikliği halinde, bütün hayvanlarda gelişme durur, duyarlılık artar, kıllar kabarır ve dermatitler başlar. Ses kaybolur ve hareketlerde koordinasyon bozukluğu baş gösterir. Eklemlerde ağrılar gelişir, hafif veya orta şiddette monositer anemi görülür. Sindirim sistemindeki B 12 vitamini noksanlığına bağlı düzensizlikler ise; iştahsızlık, kusma ve diare şeklinde izlenir. Rumen mikroflorası dengesinin bozulduğu, rumen asidozu ve alkalozu gibi her türlü gıdai indigesyonlarda ve gastrointestinal enfeksiyonlarda tüm B vitaminleri gibi B12 vitamininin de sentezi yavaşlar ya da durur. Ayrıca emilim de engellenir.

Vitamin B12 ileum’un alt kısımlarından emilir (malabsorbsiyon durumları hariç). Büyük oranda plazma proteinlerine bağlanır. %90 oranında karaciğerde, az miktarda da böbreklerde birikir. Atılımı safra yolu ile olur. Günlük gereksinimi aşan miktarlar değişmemiş halde idrar ile atılır.KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

DODEKS Enjeksiyonluk Çözelti, rumen asidozu ve alkalozu gibi emilimin engellendiği durumlarda ve başta hiperkromik ve monositer anemi olmak üzere, iç parazitlerden ve anaplazmoz, piroplazmoz, tayleriyoz gibi kan parazitlerinden kaynaklanan anemilerde asıl tedaviye destekleyici olarak, genç hayvanlarda gelişmeyi hızlandırmada, B12 vitamini eksikliğine bağlı dermatitlerde, iştahsızlık ve halsizlik hallerinde endikedir.

Ayrıca merkezi ve periferik sinir sisteminin çeşitli nedenlerden kaynaklanan (enfeksiyöz, toksik, travmatik, metabolik eksiklikler v.s.) bozukluklarında da B1 ve B6 vitaminleri ile birlikte kullanılır.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

Vitamin B12 nin farmakolojik dozu sığır, at, koyun ve keçi için 20 mcg/kg, kedi ve köpeklerde 40 mcg/kg’dır. Buna göre aşağıdaki şekilde pratik dozlar uygulanır.

Sığır - at 3 - 7 ml

Buzağı - dana - tay 1 - 3 ml

Koyun - keçi 0.5 - 1 ml

Kuzu - oğlak 0.25- 0.5 ml

Kedi - köpek 0.25- 0.5 ml

DODEKS Enjeksiyonluk Çözelti, büyük ve küçükbaş hayvanlarda kas içi veya deri altı olarak kullanılır. Bu günlük dozlar, gerekli görüldüğü süre boyunca uygulanır. Kas içi veya deri altı uygulamalarda, asepsi ve antisepsi kurallarına uyunuz.
İSTENMEYEN ETKİLER

Parenteral uygulama sonrası nadir de olsa anafilaktik reaksiyonlar (deride döküntü, kaşınma vb.) ve ishal görülebilir.Gebelikte kullanımı: İnsan ve hayvanlarda gebelikte kullanımı ile ilgili bir çalışma henüz yapılmamıştır.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Antikoagulan ilaçlar ve potasyum Vitamin B12’nin sindirim kanalından emilimini bloke edebilirler.


GIDALARDAKİ İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Et ve süt için “0” gündür.
KONTRENDİKASYONLAR

Herhangi bir kontrendikasyona rastlanmamıştır.


GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.
MUHAFAZA ŞARTLARI VE Raf Ömrü

15–25C arasında, güneş ışığından koruyarak, serin, rutubetsiz yerlerde saklandığında raf ömrü imal tarihinden itibaren 3 yıldır.


KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kullanılmış ambalajlar uygun bir şekilde imha edilmelidir.


Tİcari TAKDİM Şeklİ

Karton kutu içerisinde 10 ml, 20 ml ve 50 ml’lik bal rengi cam şişelerde arz edilmektedir.


SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır. (VHR)


PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 27.04.2009
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI RUHSAT TARİH VE NO 16.08.1990–7/609

RUHSAT SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul Tel: 0212 692 92 92 Faks: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr


İMALATÇI FİRMANIN ADI VE ADRESİ

DEVA İlaç San. ve Tic. A.Ş. Cebe Ali Bey Sokak No:12 34020 Topkapı -İstanbul Tel: 0212 482 52 00 Faks:0212 482 28 23


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə