Fizyoloji anabiLİm daliYüklə 22,99 Kb.
tarix28.12.2021
ölçüsü22,99 Kb.
#17031

FİZYOLOJİ ANABİLİM DALI


Anabilim Dalı Başkanı

Doç. Dr. Hüdai İPEK

Öğretim Üyeleri

Prof. Dr. Mehmet İRİADAM

Doç. Dr. Nurettin AYDİLEKFizyoloji

Yüksek Lisans Programı

(05)

S.No:

Dersin Kodu

Dersin Adı

T

U

K

ZORUNLU DERSLER

1.            
Beden Sıvıları ve Genel Fizyoloji
2
0
3

2.            
Kan Fizyolojisi
2
2
3

3.            
Dolaşım Fizyolojisi
3
2
4

4.            
Solunum Fizyolojisi
2
0
2

5.            
Endokrin Fizyoloji
2
0
2

6.            
Boşaltım Fizyolojisi
2
0
2

7.
Sinir sistemi Fizyolojisi
3
0
2SEÇMELİ DERSLER

7.Egzersiz Fizyolojisi


8.Çevre Fizyolojisi


9.Absorbsiyon Fizyolojisi


10.Görme ve İşitme


11.Metabolizma


12.Kümes hayvanları fizyolojisi


13.Lokal hormonlar

5305597
Seminer

0

2

0
5305598
Uzmanlık Alan Dersi

3

0

0
5305600
Yüksek Lisans Tezi


Fizyoloji

Yüksek Lisans Programı

S.No:

Dersin Kodu

Dersin Adı ve İçeriği

T

U

K

ZORUNLU DERSLER


1.        
Beden sıvıları ve Genel Fizyoloji

2

0

2

Fizyolojinin tanımı, homeostazis, homeostazisin korunmasında feed-back mekanizmalar, vücut fonksiyonlarının regulasyonu ve fizyolojik kontrol sistemleri.

2.        
Kan Fizyolojisi

2

2

3

Kan hücreleri ve fonksiyonları, kanama ve pıhtılaşma mekanizması, kan grupları ve Rh faktörü, anemiler, bağışıklık sistemi hakkında bilgi verilmektedir. Kan hücreleri sayımı, hematokrit, hemoglobin miktarı, akyuvar formülü, sedimentasyon, kanın pıhtılaşması, frajilite, alyuvar çapının ölçümü.

3.        
Dolaşım Fizyolojisi

3

2

4

Kalp ve damarların yapısı, kalbin elektriksel aktivitesi, kalbin kanı pompalama görevi bir kalp siklusunda oluşan olaylar, kalp atımlarının sinirsel düzenlenmesi, kalp atımlarının hormonal ve kimyasal kontrolü, arterler sistemi ve blastisite, kan basıncı ve düzenlenmesi, venalar sistemi ve özellikleri, perifer dolaşım ve kontrolü, EKG’nin kullanım alanları, hayvanlardan ve insanlardan EKG alım teknikleri konularında genel bilgiler verilmektedir

4.        
Solunum Fizyolojisi

2

0

2

Solunum organlarının  fizyo-anatomik yapısı, solunumun mekaniği, solunum tipleri,  akciğer volüm ve kapasiteleri, akciğerlerde yüzey gerimi, solunum gazlarının vücutta taşınma yolları, solunumun sinirsel kontrolü, hipoksi ve çeşitleri, oksijenin toksik etkisi, siyanosis, dekomprasyon hastalığı, solunumun ve asit-baz dengesinin düzenlenmesindeki rolü hakkında genel bilgiler verilmektedir.

5.        
Endokrin Fizyoloji

2

0

2

Adeno ve nörohipofiz hormonları, tiroid ve pankreas bezi hormonlarının fizyolojisi ile diğer endokrin bezler ve aktiviteleri, Üreme organlarının fizyo-anatomik özellikleri, dişide üreme, dişi üreme organları, östrojenin salınımı ve etkileri, progesteronun salınımı ve etkileri, hayvanlarda östrus siklusu ve düzenlenmesi, üreme üzerine hipotalamus ve hipofizin etkileri, gebelikte meydana gelen değişiklikler, üreme hormonları ve döl verimi ilişkisi hakkında bilgi verilmektedir.

6.        
Boşaltım Fizyolojisi

2

0

2

Renal, glomerüler ve tübüler fonksiyonlar, filtrasyon, geriemilim ve salgı işlevleri, asit-baz ve sıvı-elektrolit dengesinde böbreğin rolü

7
Sinir sistemi Fizyolojisi

3

0

3

Sinir hücresi fizyolojisi, sinaps ve sinaptik ileti, duyu reseptörleri, Merkezi sinir sistemi fizyolojisi: medulla sipinalis, beyin bölümleri, beyincik, talamus, hipotalamusbeyin kökü, retiküler formasyon, basal ganglion, limbik sistem, reseptörlerin özellikleri; periferik sinir sistemi; kranial sinirler, omurilik sinirleri, otonom ve sempatik sinir sistemi fonksiyonları ve refleksler hakkında bilgi verilmektedir.

SEÇMELİ DERSLER

8.        
Egzersiz Fizyolojisi

2

0

2

Egzersizin solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki etkileri, kas kasılmasın ve enerji kaynakları, solunum sisteminin egzersize uyumu, egzersizde, asit-baz dengesi, kan gazları, spor ve beslenme, yorgunluk mekanizmaları

9.        

5312516

Çevre Fizyolojisi

1

0

1

Çevresel kirlenme ve diğer değişimler, hipo- ve hiperbarik ortamın organizma üzerindeki etkileri, yükseklik ve su altı fizyolojisi, dekomprasyon sendromu. Hava kirliliğinin özellikle solunum sistemi ve tüm organizma üzerindeki etkileri ile sera gazları hakkında genel bilgiler sunulması.

10.      

5312514

Absorbsiyon Fizyolojisi

1

0

1

Midedenin ve rumenin fonksiyonu, bağırsakların fonksiyonu, emilim, dışkılama, karaciğer ve pankreas vb organların fonksiyonu

11.     

5312519

Görme ve İşitme

1

0

1

Retinanın yapısal özellikleri, retinanın nöronal düzenlemesi, fotoreseptörlerin uyarılması, görme yolları, aydınlık karanlık adaptasyonu, görme alanı, renkli görme, renk körlüğü, sesin timpanik membrandan kohleaya iletimi, işitme yolları, beyin korteksinin işitmede rolü, işitme anormalikleri.

12.

5312515

Kümes Hayvanları Fizyolojisi

1

0

1

Kanatlılar ile ilgili fizyolojik açıdan yeterli bilgiler edinildiği gibi memeliler ile aralarındaki farklarda ortaya konulabilecektir.

13.

5312518

Metabolizma

1

0

1

Kan, karaciger, konjugasyon, karbanhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral metabolizmalarının etkileri

14.

5312517

Lokal hormonlar

1

0

1

Lokal hormanların bölgesel etkilerini belirler ve genel hormanların etkileri ile kıyaslanarak etkilerinin kavranamasına katkı sağlar.

15.

5312512

Homeostasis

1

0

1

Organizma için homeostasisin sağlanmasının ve değişim sınırlarının önemini kavranması, dengenin bozulması esnasında oluşan durumların düzeltilmesi ve üzerine etkili faktörlerin tanınması sağlanır16.
Seminer

0

2

0

17.
Uzmanlık Alanı Dersi

3

0

0

18.
Yüksek Lisans TeziYüklə 22,99 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə