Fosgen cocl2Yüklə 7,3 Kb.
tarix28.04.2017
ölçüsü7,3 Kb.
#15890
fosgen   COCl2


     

zkapalněný
Základní fyzikální vlastnosti:
   Bod tání = -118 °C
   Bod varu = +8 °C
   Hustota = 1,37
   Tenze par = 157kPa/20 °C
   Molekulová hmotnost = 98,91

Vybrané chemické a toxické vlastnosti:

     Bezbarvý plyn s charakteristickým zápachem zeleného obilí. Mimořádně nebezpečná látka! Fosgen je vysoce toxický plyn! Je nutno zabránit jakémukoli styku s parami i kapalinou! Fosgen je nehořlavá látka. Látka sama je za normální teploty nereaktivní. Uvolněná kapalina přechází rychle do plynného stavu. Při uvolňování plynu tvorba studené mlhy těžší než vzduch a jedovatých leptavých směsí. Ve vodě se rozpouští nepatrně, rychle se odpařuje. Plyn je těžší než vzduch a tvoří nad vodní hladinou jedovatou leptavou směs. Při úniku látky do kanalizace nebo do odpadních vod vzniká nebezpečí otravy. Zdraví může být ohroženo již před zpozorováním zápachu! Smrtelná koncentrace 0,5 mg/m3.Příznaky zasažení lidského organismu a následky:

     Plyn leptá dýchací cesty a zejména plíce. Kontakt s kapalinou, nebo s plynem o vysoké koncentraci způsobuje poleptání očí a pokožky. Pozor, působí teprve po několikahodinovém asymptomatickém období. Otrávený je silně ohrožen vznikem plicního edému. Proto je třeba se vyvarovat jakékoliv tělesné námahy. Proto i ti, kteří jsou schopni chůze, musí být neseni či vezeni a zasažený musí dodržovat přísný klid na lůžku. Pálení očí, sliznice nosu a hrtanu i kůže. Kašel, dušnost. Pravidelně se symptomy vyskytují teprve po období několika hodin, kdy se nevyskytly téměř žádné potíže. Krátkodobé působení 0,0003% způsobuje dráždění nosních a hrtanových sliznic, 0,0004% vyvolává dráždění očí.První zdravotní pomoc zasažené osobě:

     Pozor na plicní edém po latenci (často bez symptomů) až 2 dny! Jako profylaxi okamžitě, i když se neprojevují žádné symptomy, nechat vdechnout každých 10 minut 5 vstřiků z aerosolového dávkovače s dexamethasonem (Auxison dos. aerosol), celkem asi třikrát. Při nepatrných symptomech každých 10 minut 5 vstřiků až symptomy zmizí, minimálně do vyprázdnění jednoho balení. Přísný klid na lůžku! Profylaxe infekce! Přívod kyslíku, je-li třeba. Lidský albumin 20%.
Yüklə 7,3 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə