İLİ : afyonkarahisar tariHİ : 19. 12. 2014 بسم الله الرحمن الرحيمYüklə 22,44 Kb.
tarix25.01.2017
ölçüsü22,44 Kb.
#6460


İLİ : AFYONKARAHİSAR

TARİHİ : 19.12.2014

بسم الله الرحمن الرحيم

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
قَالَ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم

يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَلَا إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ وَإِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ اَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِيٍّ عَلَى أَعْجَمِيٍّ وَلَا لِعَجَمِيٍّ عَلَى عَرَبِيٍّ وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَى أَسْوَدَ وَلَا أَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ إِلَّا بِالتَّقْوَى


İNSAN HAKLARI VE VEDA HUTBESİ

Kardeşlerim!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”1


Aziz Kardeşlerim!

Rabbimiz, insanın şerefli ve üstün bir varlık olduğunu, en güzel şekilde yaratıldığını bildirmiş ve insanı yeryüzünde kendisinin halifesi kılmıştır. İnsana bir takım haklar bahşetmiş ve bu hakları dokunulmaz kabul etmiştir. İnsan hakları dediğimizde de Efendimiz (As) ‘in veda haccında, Arafat dağının eteklerinde 120 binden fazla Müslüman’a irâd ettiği veda hutbesi aklımıza gelir.Muhterem Müslümanlar!

Veda hutbesi, bütün insanları kapsayan evrensel beyanname niteliğindedir. Nitekim Rasulüllah (sav) ” Ey İnsanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur”2 buyurarak tüm insanların canlarının, mallarının, ırzlarının, namuslarının değerli olduğunu ve dokunulmaz olduğunu ifade etmişlerdir. “Ey insanlar şunu iyi biliniz ki, Rabbiniz birdir, Atanızda birdir, Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanında Arap’a, beyazın siyaha, siyahın da beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur.”3 Buyurarak evrensel insan kardeşliğini ortaya koymuş ve insanların renk, dil, cins, ırk, soy gibi üstünlüklerini reddetmiştir

Aile hayatına zarar veren zinanın, ekonomik hayatı olumsuz etkileyen faizin yasaklandığını haber vermiştir. Güdülen kan davalarının kaldırıldığını, ailede erkek ve kadının birbirine karşı hak ve hukukunun olduğunu beyan edip kadınlara iyilikle ve şefkatle muamele edilmesini, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilanından yüzyıllar önce Peygamberimiz (sav) Arafat’ta ilan etmiştir.

Değerli Kardeşlerim!

İnsan hakları bir söylem, bir kurgu değil, bir hak, bir hukuk, bir görev ve ahlaktır. Bunun en güzel örneğini Hz. Peygamber (sav) ve kutlu ashabı yaşayarak ortaya koymuşlardır. Renkleri, dilleri, gelenek ve görenekleri farklı olmasına rağmen, iyilik ve takvada yarışan, kabilelerinin ve ırklarının boyasına değil de en güzel boya olan Allah’ın boyasına boyanarak, birbirilerinin haklarını gözeten, farklılıklarını kardeşlik potasında eriten ideal bir toplum ortaya koymuşlardır.

Ancak üzülerek şahit olmaktayız ki insanoğlu bilim ve teknolojide gösterdiği başarıyı, ilerlemeyi hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma, birbirilerinin hakkına saygı göstermede, hak ve hukukunu gözetmede gösterememiştir. Dünyalık menfaatler, saltanat mücadelesi, ırkçılık, ayrımcılık gibi âmiller sebebiyle her geçen gün insanlar, masum kadın ve çocuklar katlediliyor, insanların ellerinden temel hak ve hürriyetleri alınıyor, hak ve hukuku çiğneniyor.

Kıymetli Kardeşlerim!

Mekke’ye İslam nasıl bir güneş gibi doğduysa, bizlerde günümüze İslam güneşinin nurunu taşımalıyız ki içinde bulunduğumuz buhranlardan kurtulabilelim.

Allah’ım bizleri İslam’ı doğru anlayıp doğru yaşayanlardan eyle; bizleri hakkı çiğneyenlerden değil, hakkı gözetenlerden eyle; bizleri insanlığını unutanlardan değil, insanca yaşayanlardan eyle.

Hazırlayan: Abdullah GÜNEY Vaiz

Bayat/AfyonkarahisarRedaksiyon: İl İrşat Kurulu


1 Hucurât, 49/13

2 İbn Hişâm, II, 350

3 Ahmed b. Hanbel, V, 411

Yüklə 22,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin