MAVZU. KUMUSH QISH.
O'quv materiali. Rangin qorlar (Olloyor).
Darsning maqsadi:
1. O'quvchilaming qish fasli haqidagi tushunchalarini boyitish.
2. Tabiatdan zavq olishga, unga zarar keltirmaslikka o'rgatish.
3. O'quvchilam ing mustaqil fikrlash qobiliyatlarini o'stirish, xotirasini mustahkamlash.
4. O 'qish ko'nikmalarini takomillashtirish, o'quvchilar lug'atini
yangi so'zlar bilan boyitish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi, ertak o'qish darsi.
D ars metodi: izohli o'qish, m ustaqil ish m etodi, guruhlarda
ishlash.
Darsning jihozi: qog'oz, flomaster, elim, qisqich, qaychi, mikrotestlar, akvarium, baliqlar, rag'batlantirish uchun jetonlar.
Sinf sharoiti. O'qituvchi turli usullar bilan o'quvchilarni guruhlarga
ajratadi. Sinfdagi partalar doira shaklida qo'yib chiqiladi.
Tashkiliy qism. Sinf o'quvchilari guruhlarga bo'linib o'tiradilar.
O'qituvchi guruhlar bilimi teng bo'lishi uchun qizil, ko'k, oq, yashil,
sariq rangli doirachalardan foydalanishi mumkin. Bir xil rangdagi
doira egalari bir guruhni tashkil etishi aytiladi. Har bir guruh o'ziga
nom tanlaydi. Buning uchun o'quvchilarni darsga hozirlash, qiziqtirish, harakatga keltirish, mavzuni mustaqil anglab yetishlari uchun
topishm oqlardan foydalanish lozim.
— Topishmoqning javobini toping:
Elakdan un elandi
Supra unga belandi. (qor)
— Q or qaysi faslda yog'adi?
— O'ylang, bugun o'iganadigan yangi mavzu nima haqida ekan?
www.ziyouz.com kutubxonasi
Xattaxtaga bo‘lim nomi — „Kum ush qish“ yoziladi. So‘ng guruhga qish fasli bilan bog'liq holda nom tanlashlari mustaqil ish qilib
beriladi.
1-guruh ,,Qorparcha“, 2-guruh ,,Ayozbobo“ , 3-guruh ,,Qorbobo“ ,
4-guruh ,,Sumalak“ , 5-guruh ,,Qish“ deb nomlanishi mumkin. H ar
bir guruh a’zolari o‘zlariga sardor saylaydi.
Darsning borishi
I. Chaqiruv bosqichi. Guruhlar taqdimoti.
Bunda har bir guruh o‘z nomining m a’nosini izohlaydi, nomini
ifodalovchi rasm chizib ko'rsatishi ham mumkin.
1-guruh — „Qorparcha“: M en qish faslida dunyoga kelganman.
Qir-adir, tog‘u tosh, dala-dashtda uchib, o ‘ynoqlab yerga tomon
intilaman. Hammayoqni oq choyshab bilan o‘rayman. Men yoqqanda
bolalar, hatto kattalar ham qorbo'ron o‘ynaydi, qorbobo yasashadi.
Qorxat yozishadi.
2-guruh - ,,Ayozbobo“: Men issiq havoni sovutaman. Yerlarni,
suvlami muzlataman. Men tufayli yaxmalaklar paydo bo'ladi. Bolalar yaxmalakda chang'ida, chanada va konki uchadi. Tarnovlarda
sumalaklar paydo bo'ladi.
3-guruh - „ Qorbobo M en qish faslida bolalaming eng sevimli bobosiman. Uzoq-uzoq o'lkalardan ularga yangi yil bayrami sovg'alarini,
qorqizimni olib kelaman. Ularning kuy-qo'shiqlari, o'yin-kulgilari
jaranglagan bayramni birga nishonlayman. M en tufayli Ayozboboning
izg'irinsovuqlarinisezmaydilar. M en ulargakuch-quw at bag'ishlayman.
Hammangizni yangi - qutlug' yilingiz bilan tabriklayman.
4-guruh - ,,Sumalak“: Men Ayozbobo bilan Qorparchalarning
farzandiman. Tom lam ing bo'g'otida qishning quyosh nurlarida yaltirab turam an. U yerdan bolalaming o'yin-kulgilarini tom osha qilaman. Borib bolalarga qo'shilib o'ynay olmaganimdan ko'zlarim dan
chak-chak yoshim oqadi. Shu ko'z yoshlarim bilan yerning dardlariga
malham bo'lam an.
5-guruh - „Qish": Yuqoridagi so'zga chiqqanlarning barchasi
mening dilbandlarim. Ular tufayli men borman. Ular tufayli men
yilning boshida turam an. Dekabr, yanvar, fevral oylari mening
qo'ynim da yashaydi. Ularning har biriga yaxshi kunlarni - bayramlarni taqsimlab berganman.
8-dekabrda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni, 31-dekabrda Yangi yil bayrami nishonlanadi. 14-yanvar Harbiylar kunini
www.ziyouz.com kutubxonasi
bayram qilinadi. 9-fevralda ulug1 bobom iz Mir Alisher Navoiyning,
14-fevralda M irzo Boburning tavallud kuni nishonlanadi.
O'qituvchi o ‘quvchilaming javobini um umlashtirib, har bir guruhni
rabatlantiradi. Shu tarzda asarni o ‘qishga tayyorgarlik yakunlanadi.
II. Anglash bosqichi. Bu bosqichda „Rangin qorlar“ (Olloyor)
ertagi (o‘qituvchi qismlarga bo'lib kelgan bo‘ladi)ning har bir qismi
guruhdagi yaxshi o ‘qiydigan o'quvchilarga o'qitiladi. „Ifodali o'qish"
musobaqasi uyushtiriladi. Eng yaxshi o'qigan o'quvchi aniqlanadi va
rag'batlantiriladi.
Shundan so'ng guruhlarga asar matni ichda o'qishga topshiriladi.
G uruh o'quvchilariga quyidagi topshiriq beriladi:
— H ar bir guruh o 'z qism ini ichida o'qiydi. U ning m azm uniga
va qahram onlariga doir savol-topshiriqlar tuzadi va konvertga solib
uzatadi. Tuzilgan savollar izohlanib, rag'batlantirilib boriladi.
III. Fikrlash bosqichi. Bunda quyidagi ish turlaridan foydalaniladi:
1. O 'quvchilar o'zlari tuzgan savollarga javob beradilar:
— Qadimda qorbo'ron qanday qorlar bilan o'ynalgan? Nima
uchun?
— Bo ‘yoq bozori qancha yilda bir bo ‘lar ekan ?
— Nega qorlar oq rangda yog ‘ar ekan ?
—Bahoroy qaysi bo 'yoqlarni xarid qilibdi ?
— Kuz kelganda qozon larda qaysi bo ‘yoqlar bor edi?
— Qish kelganda qozonda qaysi b o ‘yoq qolgan edi?
— Yoz uyqudan uyg‘onib nimani o ‘ylab ketibdi?
— Yoz qaysi bo ‘yoqlarni olganini о ‘ylab toping.
— Kuz qaysi bo ‘yoqlarni о ‘chirib, uning о ‘rniga qaysi bo ‘yoqlarni
surtib chiqdi?
Dostları ilə paylaş: |