Darsning maqsadi: a) Ta’limiy: O’quvchilar ongini Davlat ramzlari haqidagi tushunchalar bilan boyitish, voqea – hodisalarga munosabatni shakllantirishda ushbu ramzlarning o’rni va ahamiyatini anglatish. b) Tarbiyaviy: Davlatimiz ramzlariga hurmat hissini, shu orqali Vatanga muhabbat tuyg’usini uyg’otish. v) Rivojlantiruvchi: Egallangan bilim va ko’nikmalarni rivojlantirish, o’quvchilar nutqini o’stirish. Dars turi: An’anaviy Dars usuli: Suhbat Dars jihozi: O’zbekiston Respublikasi Davlat bayrog’i, gerbi, madhiyasi, Konstitutsiyasi, Prezident portreti, uning asarlaridan namunalar, Vatanimiz qiyofasi, tarixi, buguni va istiqbolini aks ettiruvchi rasmlar, fotoal’bom. Dars shiori: “O’zbekiston bolalari o’z yurtini sevadilar!” Darsning borishi:
O’qituvchi: - Bolajonlar, xalqimiz o’tmishida, hayotida u nishonlaydigan bayramlar, sanalar anchagina. Mamlakatimizda 21 yildan buyon zo’r quvonch, tantana bilan nishonlanadigan, tarix zarvaraqlariga oltin harflar bilan bitilgan muborak bir kun bor. Bu – barchamiz uchun eng muqaddas bo’lgan, qiyosi va tengi yo’q Vatanimiz mustaqilligi kunidir. Hammangizni ana shu ulug’ kun munosabati bilan tabriklab, darsimizni Davlat madhiyasini kuylash bilan boshlaymiz! (Birgalikda madhiya ijro etiladi). O’qituvchi: – Hech o’ylab ko’rganmisiz, nega mustaqillik kunini bunchalar tantanavor nishonlaymiz? Mana bu so’zlarga bir e’tibor qiling. Ularning mazmunini tushuntirib bera olasizmi? (O’qituvchi doskaga Mustaqillik, istiqlol, Hurriyat, Ozodlik, Erk, istiqbol kabi so’zlar yozilgan qog’ozlarni alohida – alohida osib qo’yadi. Bu so’zlarga o’quvchilar birma – bir izoh beradilar.)
1 – o’quvchi: – Mustaqillik bu – birovga qaram bo’lmaslik, o’z hohish va istagi bilan kelajakka intilishdir.