DARSNING MAQSADI: Ta'limiy maqsad - Sof va vazifadosh yuklamalar haqida ma'lumot berish;
Tarbiyaviy maqsad - oilaga sadoqat ruhida tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi maqsad - mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars usuli:savol - javob
Darsning jihozi: Darslik, ona tilidan ko’rgazmalar to’plami, kompyuter, fano
Darsning rejasi: Savollarga javob berish orqali takrorlash.
Topshiriqlar bajarish orqali mustahkamlash.
Gap qoliplari ustida ishlash.
Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism: a)salomlashish b)davomatni aniqlash 2. Uy vazifasini so’rash va baholash. 3.Mustahkamlash. 4.Yangi mavzu: Dars mustahkamlash uchun berilgan savolga javob berish bilan boshlanadi. O'quvchilardan javoblarini albatta misollar bilan asoslashlari talab qilinadi. Oldingi darsda uyga topshiriq qilib berilgan 231-mashq talabi bo'yicha yozilgan gaplarni so'rash maqsadga muvofiq. Bunda bir yo'la uy vazifasi ham nazoratga olingan bo'ladi. Agar uy topshirig'ida savollarning javobiga mos keladigan gaplar tuzilmagan bo'lsa, shu joyning o'zida og'zaki misol keltirishlari so'raladi.
1-topshiriq.Berilgan gaplarda -u (-yu), -da yordamchilarining qaysi o‘rinda bog‘lovchi, qaysi o‘rinda yuklama vazifasida kelayot- ganini aniqlang. 1. Qiz erta-yu keeh soatga qaraydi, daqiqalar sanaydi. (Hamid G‘ulom). 2. Majlis ertaga qoldirilmaydi-yu. 3. Nosir oxun eski bo‘lsa- da, ozoda libosda edi. (S. Abdullo). 4. Choy qaynatib iehishni-da unutdi. (Oybek) 5. Birrov kirdi-da, chiqib ketdi. -u (-yu), -da yordamchOari o‘rniga va bog‘lovchisini
qo‘yish mumkin bo‘lsa, bog6lovchi vazifasida, boshqa holatlarda yuklama vazifasida keladi.