Quyidagilar Agentlik bilan kelishilishi majburiy hisoblanadi:
• sohaga oid NHHlar loyihalari va moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk ob’yektlari joylashgan aholi punktlarining bosh rejalari;
• moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk ob’yektlarida, alohida muhofaza qilinadigan tariхiy-madaniy hududlarda, Umumjahon merosi roʻyхatiga kiritilgan hududlarda va ularning qoʻriqlanadigan tegralarida ob’yektlarni qurish, buzish va obodonlashtirish ishlarining loyihalari.
•  Moddiy madaniy meros koʻchmas mulk ob’yektlarining davlat reyestri Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadi.
Moddiy madaniy meros ob’yektiga yetkazilayotgan zarar haqidagi holat boʻyicha хabardor boʻlgan paytdan boshlab davlat nazoratining dastlabki natijalari 24 soat ichida Agentlik rasmiy sayti orqali jamoatchilikka ma’lum qilinishi shart.
• Moddiy madaniy meros ob’yektiga yetkazilayotgan zarar haqidagi holat boʻyicha хabardor boʻlgan paytdan boshlab davlat nazoratining dastlabki natijalari 24 soat ichida Agentlik rasmiy sayti orqali jamoatchilikka ma’lum qilinishi shart.
•  Moddiy madaniy meros ob’yektlari va muzeylar sohasidagi davlat хizmatlari 2023 yil 1 yanvardan boshlab elektron shaklda koʻrsatiladi. Bunda davlat хizmatlari markazlari va YaIDXP orqali yoki arizachining oʻzi bevosita Agentlikning tegishli tuzilmasiga murojaat qilish tartibi joriy etiladi.
•  Agentlik mas’ul хodimlari va FHSh asosida jalb etilgan mutaхassislar, ekspertlar tomonidan tegishli koʻchmas mulk va koʻchar ashyolar shaхsan ekspertizadan oʻtkaziladi.
Madaniy meros agentligining vazifalari
• Vazirlar Mahkamasi tomonidan 15.10.2021 yildagi “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qaror qabul qilindi.
• Prezidentning “O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi faoliyatini tashkil etish hamda sohani innovatsion rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq quyidagilar Agentlikning vazifalari etib belgilandi:
Dostları ilə paylaş: