Prospektüs Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır setrim oral Çözelti TozuYüklə 15,8 Kb.
tarix05.05.2017
ölçüsü15,8 Kb.
#16860
Prospektüs
Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

SETRİM

Oral Çözelti Tozu

Veteriner Sistemik AntibakteriyelBİLEŞİMİ

SETRİM Oral Çözelti Tozu, beyaz renkli, ince akıcı bir tozdur ve beher g’da 520 mg eritromisin baza eşdeğer eritromisin tiyosiyanat içerir.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Eritromisin, Streptomyces erythreus adlı küf mantarının fermantasyon ortamından elde edilen makrolid grubu bir antibiyotiktir. Bakteri ribozomlarının 50 S alt ünitesine bağlanarak protein sentezini engelleyerek etkisini gösterir. Özellikle stafilokoklar ve streptokoklar olmak üzere çok sayıdaki gram pozitif mikroorganizmalara karşı güçlü bir etkiye sahiptir.

Eritromisinin etki spektrumuna giren bakteriler şunlardır;

Duyarlı bakteriler:

Gram pozitif aeroblar: Staphylococcus sp., Streptococcus sp. (penisiline dirençli beta-laktamaz salgılayanlar da dahil), Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix Rhusiopathiae

Gram negatif aeroblar; Camplyobacter sp., Leptospira sp., Actinobacillus sp.

Anaerobik bakteriler: Clostridium sp., Bacteroides sp. (B. fragilis hariç), Actinomyces sp., bazı Fusobacterium türleri, anaerobik koklar.Orta derecede duyarlılık gösteren bakteriler; Pasteurella sp., bazı Bordetella türleri, Haemophilus sp., Enterococcus sp., Legionella sp., Ehrlichia sp.

Dirençli bakteriler: Nocardia sp., Pseudomonas sp., Chlamydia psittaci, Mycobacterium sp., Enterobacteriaceae, B. fragilis, E. coli, Klebsiella sp.

Eritromisin oral yolla uygulamadan sonra sindirim kanalından yüksek oranda emilerek, tüm vücuda dağılır. Büyük ölçüde gaita ile atılır. Gaitada bulunan antibiyotik varlığı sindirim sistemindeki gram pozitif bakterileri ciddi şekilde inhibe etmesine rağmen gram negatif bakterilere aynı ölçüde etkimez. Eritromisin önemli miktarlarda idrarla da atılır.


KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR

SETRİM tavuklarda kronik solunum hastalığı (CRD), synovitis, enfeksiyöz sinusitis, enfeksiyöz koriza ve nonspesifik enteritislerin tedavisi için kullanılır.


KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

Eritromisin 15-20 mg/kg canlı ağırlık/gün hesabıyla uygulanır. Pratik doz; her 1000 kg canlı ağırlık için günlük olarak yaklaşık 35 gram SETRİM Oral Çözelti Tozu yaklaşık 160 lt olan içme suyuna katılır. Uygulamadan 2-3 saat önce tavuklar susuz bırakılmamalıdır. Tedaviye CRD’de 5, koriza’da 7 gün devam edilir. İlaçlı su her gün taze hazırlanmalıdır.
İSTENMEYEN / YAN ETKİLER

Tedavi dozlarında tavuklarda herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.


İLAÇ GEÇİMSİZLİKLERİ

Fenikoller, linkozamidler, diğer makrolid grubu antibakteriyeller ile etki şekillerinin aynı olması nedeniyle birlikte uygulanmamalıdır. Fenobarbital ve karaciğer mikrozomal enzimleri tarafından metabolize edilen diğer ilaçlarla birlikte uygulanmamalıdır.


GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 21 gün geçmeden tavuklar kesime gönderilmemelidir. Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 6 gün süreyle elde edilen yumurtalar insan tüketimine sunulmamalıdır.
KONTRENDİKASYONLAR

Eritromisine duyarlı ve karaciğer yetersizliği olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.


GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğü takdirde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.


MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Orijinal ambalajında, 15-25C’ de, rutubetsiz ve ışıktan uzak ortamda raf ömrü imal tarihinden itibaren 24 aydır.


TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

0,5 kg, 1 kg ve 2,5 kg beyaz plastik ambalajlarda kutusuz olarak piyasaya arz edilir.SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır (VHR)


PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 15.05.2012
T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZNİ TARİH VE NO: 07.05.2012-25/094
PAZARLAMA İZNİ SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ: VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul Tel: 0212 692 92 92 Faks: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr

İMALATÇI FİRMANIN ADI VE ADRESİ: DAMLA İlaç Ve Kimya San. Tic. Ltd.Şti. Keyap Çarşı Sitesi E2 Blok No:81 Y.Dudullu Ümraniye/İstanbul Tel: 0216 420 95 73 Faks: 0216 420 38 82SETRİM Oral Çözelti TozuYüklə 15,8 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə