mavzusidagi
dars ishlanmasi
Хасанова Севда 327
“Bahor valsi”
Sana: ___________
Sinf: 1
Mavzu:“Bahor valsi”
Biz xalqimizning dunyoda hech kimdan kam bo`lmasligi, farzandlarimizning bizdan ko`ra
kuchli, bilimli, dono va albatta baxtli bo`lib yashashi uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar
etayotgan ekanmiz, bu borada ma'naviy tarbiya masalasi, hech shubhasiz, beqiyos ahamiyat kasb etadi.
Islom Karimov
DARS MAQSADLARI:
Ta’limiy: O’quvchilarga musiqa savodi haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarda musiqaga qiziqish uyg’otish, milliy istiqlol g’oyalarini singdirish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni qo’shiq ritmiga tushirib kuylash bo’yicha bilim, malakalarini hosil qilish va malakalarini o’stirish.
Dars tipi: Yangi bilim, tushunchalar
hosil qilish.
Dars usuli: Savol-javob, aqliy hujum,
ko’rgazmali, amaliy ish.
Dars jihozi: pianino, rubob, doira va b.
Texnik jihoz: Kompyuter, videoproyektor,
doska.
Foydalanilgan adabiyotlar: 1-sinf musiqa darsligi(D.omonullayev,G. Tojiyeva)
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI:
t/r
Dars bosqichlari
Vaqti
1
Tashkiliy qism
3 daqiqa
2
O’tilgan mavzu bo’yicha takrorlash
5 daqiqa
3
Yangi mavzu bayoni
15 daqiqa
4
Amaliy ish
15 daqiqa
5
Baholash, uyga vazifa
2 daqiqa
I.Tashkiliy qism:
Salomlashish, davomatni aniqlash;
Sinf tozaligiga e’tibor berish, o’quvchilarni darsga tayyorligini tekshirish.
Sinf o’quvchilari 3 guruhga bo’linadi.
1-guruh.Dutorchilar.
2-guruh. Rubobchilar.
3-guruh. Changchilar.
II. Asosiy qism.
O’tilgan mavzu bo’yicha takrorlash.
Har bir guruhga savollar beriladi.
“Dutorchilar” guruhi savollari
1.Musiqa tovushlari qanday nomlar bilan yuritiladi?
(Do-re-mi-fa-sol-lya-si-do)
“Rubobchilar” guruhi savollari
1.Sol kaliti nechanchi nota chizig’idan boshlanadi?
(Ikkinchi)
“Changchilar” guruhi savollari
1.Mi tovushi qaysi chiziqda joylashgan?
(birinchi)
Yangi mavzu bayoni.
Tabiatning uyg’onish davri bolgan baxor chogi lola-yu gullarning ochilishi butun borliqning chamanzorlarning tusini olishi ,sayroqi qushlarning chamanzorlar ichra yoqimli xonishlari katta-yu kichik qalbiga o’zgacha ta’sir ko’rsatadi,olam –olam quvonch va zavq bag’ishlaydi. Bu kabi go’zal manzaralar xalqimizning shoirta’b iste’dodli vakillari tomonidan to’qilgan ko’plab she’r va qo’shiqlarida tarannum etilgan. Jumladan , ”Bahor keldi” nomli xalq qo’shig’ida bu faslning betakror tarovati shunday vasf qilinadi:
Bahor faslida qir-adirlarda lola-gullar ochilib, tabiat manzaralari yanada go’zal tus oladi. Shunday damlarda xalqimiz lola sayli bayramini o’tkazgan. Yoshlar,o’spirin bolalar qir-adirlarda sayr qilishib, quchoq-quchoq lola terishgan, so’ngra ularni qo’ni-qo’shnilarga .qarindosh-urug’lariga ulashishgan hamda lola haqida qo’shiqla kuylab,turli o’yinlar o’ynashgan. Dars yakuni.
O’quvchilarni baholash,rag’batlantirish.
Uyga vazifa .Qo’shiqni yod olish.