AKUPUNKTURA 1, 2
Základní anotace, koncepce, syllabus, literatura
Petr Fiala
-
Základní anotace:
Kurs akupunktury 1,2 je určen pro posluchače 5.-6. ročníku 1. Lékařské fakulty UK v Praze (včetně stomatologů). Je rozdělen na 2 semestry (začíná v zimním a končí v letním), za každý semestr jsou určeny 2 kredity. Týdně jsou 2 výukové hodiny přednášek a 2 hodiny praktik. Přednášky probíhají zpravidla o středách odpoledne (začátek mezi 13-14 hod. dle domluvy) na Rehabilitační klinice na Albertově, praktika obvykle v Kabinetu akupunktury IPVZ ve Vršovicích nebo v Rehabilitačním ústavu LRS Chvaly v Praze 20 - Horních Počernicích.
-
Koncepce výuky:
Akupunktura, která je stará 10 tis. let, prožívá od 2. poloviny 20. století bouřlivý rozvoj díky výzkumu jejích základních neurofyziologických mechanismů a molekulárních podkladů. Ten probíhá jak v Číně, tak v oblasti západní medicíny („Evidence Based Medicine“) v USA a v Evropě.
Koncem 20. století se v zemích EU průběžně integrovala do jejích zdravotnických systémů. Tomu se přizpůsobuje i výuka - z postgraduálního vzdělávání se základy akupunktury (propedeutika) více a více přesouvají na universitní půdu (pregraduální výuka) a stávají se součástí "curricula" postupně na všech významných universitách v EU. WHO v r. 2006 doporučuje její širší využití ve zdravotnických systémech „západní“ medicíny.
V Praze na 1. LF UK je ve šk. r. 2006/07 otevírán již 15. ročník její výuky.
Kurs akupunktury je zde koncipován tak, aby posluchači zvládli základy oboru přibližně v takovém rozsahu, jako v úvodním kursu postgraduální výuky na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (základní modul A). Pokud kurs na 1. LF UK úspěšně absolvují, lze jej pak započíst jako úvodní běh v rámci postgraduální vzdělávání, takže poté mohou v rámci IVPZ postoupit přímo do navazujícího kursu (modul B).
Z toho je zřejmé, že výuka akupunktury na 1. LF UK je určena zejména pro vážné zájemce, kteří se jí chtějí věnovat i v budoucnosti.
-
Požadavky k zápočtu:
-
zimní semestr, zápočet I., dle syllabu (viz. dále): Úvod do studia akupunktury, systematika drah a bodů, jejich hlavní indikační oblasti, základní teorie a mechanismy v rozsahu přednášek. Zápočtový test na 80%. Docházka na praktika povinná, na přednášky doporučená. Hlavní téma praktik: Systematika drah a bodů – aktivní vyhledávání a indikace nejdůležitějších bodů.
-
letní semestr, zápočet II., dle syllabu (viz. dále): Molekulární a neurofyziologické podklady akupunktury, základní mechanismy z hlediska moderní medicíny, aurikuloterapie, formy a techniky akupunktury, pravidla tradiční čínské akupunktury. Zápočtový test na 80%. Docházka na praktika povinná, na přednášky doporučená. Hlavní téma praktik: Praktická aplikace akupunktury, jejích různých forem a technik.
Požadavky pro oba testy: Základní znalosti v rozsahu přednášek a praktik, příp. další doporučené literatury.
4. Syllabus témat a přednášek:
a) Témata pro zimní semestr:
-
Výuka akupunktury – organizační poznámky. Základní literatura, učebnice, učební texty. Osobnosti světové i české akupunktury. Obecná a speciální literatura. Přehled nejdůležitějších autorů (Co ke studiu? Co k zápočtům, ke zkoušce? Co pro život?) Ukázky. Základní pohled na tradiční čínské myšlení – Tao-te-ting, Lao-c´, Kung-c´ v kontextu se světovými myšlenkovými proudy (Řecko, Střední Východ, Asie).
-
Úvod, historie a vznik akupunktury.
Acus + pungo, -ere, čen-tiou. 10 tis. let, předhůří Himalájí, cesty šíření, rozvoj, dynastie, původní představy o bodech a energii, systém 5-ti prvků, koloběh energie.
-
Cesta z Číny do světa.
Mořeplavci, meridiány. Francie, Anglie, Frankfurt. Konec 19. století. Století dvacáté. Nástup do světa západní medicíny – rozvoj ve 2. pol. 20. stol., 70 - 80. léta. Akupunktura na přelomu tisíciletí. Současná situace v kontextu EU. Doporučení WHO.
-
Akupunktura v Československu a v Čechách.
Nesmělé začátky meziválečné. Sedmdesátá léta. Průnik na „ILF“ a lékařské fakulty. Organizace vzdělávání. Průkopníci české a slovenské akupunktury. Dnešní situace. Na půdě University Karlovy. Současný systém vzdělávání. Funkční specializace. Mezinárodní spolupráce. Česká akupunktura ve světě. Základy vědecké akupunktury.
-
Legislativa, postavení a výuka akupunktury v rámci západní medicíny (EU).
Vývoj naší legislativy. Výuka pre- a postgraduální. Současná právní úprava. Zahraničí - EU aj.
-
Základní pojmy tradiční čínské medicíny.
Yin a yang. Pohled na zdraví a nemoc ve staré Číně, srovnání se světem západní medicíny. Energie „čchi“ (de Qi). Princip polarity. Systém 5-ti prvků. Základní cykly proměn.
-
Orgány tradiční čínské medicíny, základní pravidla I. (Dále v letním semestru)
Orgány, které znali staří Číňané. Orgány „plné“. Orgány „duté“. Orgánové hodiny. Orgány a jejich příslušnost k 5-ti prvkům. Koloběh „čchi“. Pulsní diagnostika. Základní pravidla čínského napichování.
-
Reakce organismu na akupunkturu.
Působení akupunktury v organismu. Fáze zdraví a nemoci. Reakce na napichování.
-
Akupunkturní bod a jeho místo v organismu.
Co je to akupunkturní bod. Vývoj bodů. A-ši body, „13 démonů“, systém pěti přehrad. Tzv. „systém drah a bodů“ (meridiánový systém). Schéma informačních toků. Morfologické zvláštnosti. Fyziologické charakteristiky. Klinika. Biokybernetický pohled a koncepce akupunktury. Základní pojmy kybernetiky. Akupunktura jako informační tok. Nejobecnější teorie výměny informací. Další současné koncepce.
-
Úvod do systematiky drah a bodů, vlastní „systematika“.
Přehled jednotlivých „drah“. Dráhy mimořádné. Míry používané a akupunktuře. Průběh a hlavní symptomatika. Standardní body. Speciální body. Čínské a evropské značení bodů. Mezinárodní nomenklatura WHO. Metody vyhledávání bodů. Anatomická poloha bodů, topografie. Základní použití ve speciálních indikacích, kontraindikace.
-
Základní mechanismy působení akupunktury I. (Dále v letním semestru)
Moderní výklad akupunktury. Objektivní mechanismy akupunkturního působení v organismu a jejich základní principy. Analgetické působení. Tlumivé účinky. Vegetativní a regulační účinky. Tonizace. Sedace aj.
b) Témata pro letní semestr:
-
Dokončení systematiky drah a bodů.
Dokončení systematiky včetně bodů mimo dráhy, mimořádných bodů atp. Zápočtový test č. I.
-
Mikrosystémy, aurikuloterapie.
Akupunktura ušního boltce. Historie a původ. Úloha Paula Nogiera. Vyhledávání bodů. Indikace a kontraindikace. Projekce systémů a mimořádné body. Praktická aplikace aurikuloterapie. Francouzská a čínská škola, doplňky (geometrie, programy aj.).
-
Formy a techniky akupunktury.
Praktické provádění akupunktury a její techniky. Jehlová stimulace. Stimulace elektrickým proudem. Principy elektrického měření a diagnostiky. Stimulace teplem – moxa (čen-tiou). Akupresura. Laser. Magnety. Ultrazvuk. Ostatní formy a techniky.
-
Základní neurofyziologické mechanismy akupunktury II.
Neurofyziologie a biochemie akupunktury – základní mechanismy z hlediska „západní“ medicíny (EBM). Vrátkový mechanismus. Cesty aference. Míšní úroveň – substantia gelatinosa Rolandi. Presynaptická inhibice. Opioidní polypeptidy. Endorfiny, enkefaliny, dynorfiny. Ascendentní a descendentní inhibiční systém. Úloha RF a ostatních struktur CNS (PEG, SN, Amygdala atd.). Specifika elektrostimulace. Dráhy, cesty a nové hypotézy působení v jednotlivých etážích CNS.
-
Základní pravidla čínské akupunktury II.
Dokončení z letního semestru, praktické využití. Pulsní diagnostika. Schémata základních pravidel. Typy nemocí a jejich léčení podle čínských pravidel.
-
Speciální indikace, kontraindikace.
Akupunktura v jednotlivých klinických oborech. Přehled a doplňky k systematice. Praktické využití akupunktury. Doplňky.
-
Závěr kursu, zápočty.
Doplňky a varia. Akupunktura v zemích EU. Doporučení WHO. Syntéza moderního a tradičního (Korea). Curricula na universitách a v postgraduálním vzdělávání – současná situace, aktuality. Zápočtový test č. II.
5. Základní tématické okruhy k zápočtům či examinaci:
-
Akupunktura ve světle moderní medicíny.
Základní neurofyziologické a molekulární mechanismy akupunktury a jejich principy. Anatomická a morfologická struktura akupunkturního bodu. Fyziologické a klinické zvláštnosti. Biokybernetická koncepce. Reflexní teorie. Možnosti detekce a stimulace. Vrátková teorie. Presynaptická inhibice – opioidní peptidy. Děje v CNS (mícha, most, vyšší struktury). Ascendentní a descendentní inhibiční systém. Lokální a celkové účinky. Preventivní aspekty akupunktury. Nové teorie a koncepce.
-
Tradiční čínská akupunktura.
Vznik, vývoj a rozšíření akupunktury. Dobové pozadí. Základy tradiční čínské akupunktury. Pohled na svět a na nemoc z hlediska čínské filosofie.. Základní teorie, pravidla a výklady. Teorie wu-sing, principy yinu a yangu, energie čchi a její koloběh v organismu. Orgánové hodiny, pulsní diagnostika. Systematika drah a bodů a její vývoj. Od a-ši bodů až po koloběh energie. Základní pravidla napichování (matka-syn atd.) – principy. Body systémové, regionální atd. Základní schémata v tradiční čínské akupunktuře. Možnosti syntetického pojetí tradičních a moderních pohledů (Korea).
-
Formy, metody a techniky akupunktury.
Klasická jehlová stimulace. Elektropunktura, elektroakupunktura, TENS. Laser, moxa, magnetopunktura, akupresura, vakuopunktura a příbuzné techniky. Akabaneho test a principy Vollova měření. Základní charakteristiky, možnosti a podmínky použití jednotlivých forem a technik. Hranice a možnosti akupunktury z hledisky pacienta a lékaře.
4. Aurikuloterapie – akupunktura ušního boltce.
Anatomie a topografie ušního boltce. Inervace senzitivní a motorická, cévní zásobení. Projekce jednotlivých systémů a orgánů. Body všeobecného účinku. Problematika laterality. Základní rozdíly somatické a ušní akupunktury a jednotlivých bodů. Indikace, možnosti a kontraindikace. Formy a techniky, možné způsoby stimulace. Aurikuloterapie v klinickém použití. Francouzská a čínská škola.
5. Klinická akupunktura, speciální indikace.
Legislativa - EU a ČR. Klinické použití akupunktury. Reakce, možnosti a hranice akupunktury. Indikace, kontraindikace. Komplikace a prognóza. Anamnéza a diagnostické možnosti z pohledu TCM a moderní akupunktury. Formy, způsoby stimulace, frekvence, bloky.
Akupunktura v jednotlivých klinických oborech. Akupunktura u jednotlivých onemocnění. Volba nejvhodnějších bodů z pohledu tradičních pravidel i moderní akupunktury. Strategie a taktika léčby. Jednotlivé školy akupunktury.
-
Výběr základní literatury ke studiu:
Obsah přednášek a praktických cvičení jako základní studijní materiál je zpravidla dostatečný pro úspěšné absolvování zápočtových testů. Z ostatní literatury lze doporučit např. následující tituly a autory. Aktuálně se průběžně objevuje řada dalších:
-
Obecná literatura:
-
Ganong W. F. - Medical Physiology, od 17. anglického vydání v r. 1995 dále
-
Melzack, Wall - Pain Mechanism - A New Theory, Science - 1965
-
Rokyta R. et al. - Bolest, Praha 2006
-
Speciální literatura:
-
Šmirala J., Ondrejkovičová A. – Kompendium akupunktúry I.-II., Osveta, Bratislava, 2005-06
-
Šmirala J. a kol. - Praktická akupunktúra, Osveta, 1991
-
Šmirala J. a kol. - Skripta pro kurs akupunktury, ILF Bratislava, 1991
-
Yu-lin Lian, Chun-Yan Chen, Hammes M, Kolster B.C., Seirin-Bildatlas der Akupunktur, Seirin, Mnichov, 2000 – 2006 (jednotlivá vydání v anglické a německé jazykové mutaci), také ve formě CD a videokazety VHS.
-
Ando V. - Klasická čínská medicína, I. - V.díl, Svítání - Hradec Králové, 1994 - 2001
-
Kajdoš V. - Kovem a ohněm, 1977, 1983, 1997, Panorama, Pyramida
-
Růžička R. a kol. - Akupunktura v teorii a praxi, 1. vydání Nadas, 1985, 2. přepracované a doplněné vydání, Poznání 2003
-
Růžička R. – Akupunkturní mikrosystémy, Nadatur, 1999
-
Kajdoš V. - Základy tradiční akupunktury, Skripta ILF Praha, 1985
-
Vrána J. - Stručné základy akupunktury, OÚNZ Č. Lípa, 1983
-
Ando V. - Dětská akupresura, Svítání - Hradec Králové, 1992
-
Vogralik V. G. - Akupunktura, Avicenum 1998 (překlad Kajdoš, Heidler)
-
Tykočinská E. D. - Základy akupunktury, Avicenum - Mir, 1984 (překlad a poznámky Kajdoš)
-
Jonáš J. - Křížovka života, Tajenky života, Eminent Praha, 1996 (a jiné reedice 90-tá léta)
-
Fiala P. – Akupunkturní propedeutika, systematika drah a bodů, Internet, 2001
-
Sionneau P. – Terapie tradiční čínskou medicínou I. a II., Svítání 2002
-
Esler M. – Mimodráhové akupunkturní body, Poznání 2003
-
Dobové pozadí, čínská medicína:
-
Kniha mlčení – texty staré Číny, Mladá fronta 1994
-
Tao-te-ting - O cestě a její síle, Čs. Spisovatel, 1971 (reedice 90-tá léta, Fischer)
-
Hovory Konfuciovy, Laichter, Praha 1940 (reedice 90-tá léta, Fischer)
-
Konfucius – Rozpravy, Mladá fronta, Praha 1995
-
Barešová, Vondráčková - Čínská dechová gymnastika (Qi-kong), Praha 1991
-
Kajdoš - Kovem a ohněm (viz. již citováno ad II.)
-
Jonáš - Křížovka života, Tajenky života (viz. již citováno ad II.)
IV. Zahraniční literatura (výběr):
-
Richter J., Becke H. - Akupunktur, Ullstein (SRN), 1995 (dříve VEB Lipsko 1990)
-
König G., Wancura I. - Neue chinesische Akupunktur, Maudrich - Wien, 1975
-
Bachmann G. - Akupunktur - eine Ordnungstherapie,
Band I. - Lehrbuch, Band II. - Bildatlas, Haug - Heidelberg, 1976
-
Bischko J. - Akupunktur für Anfänger, Haug - Heidelberg, 1981
-
Bischko J. - Akupunktur für mässig Fortgeschrittene, Haug - Heidelberg, 1981
-
Bischko J. - Akupuntur für Fortgeschrittene, Haug - Heidelberg, 1981
-
Bischko J. – Wissenswertes über Akupunktur, Haug, Heidelberg, 1998
-
Jayasuriya - Clinical Acupuncture, anglická verze - Colombo, Sri Lanka, 1993, německá jazyková mutace, Springer (SRN), 1981
-
Pálos S. - Consilium acupuncturae, Cedip - München, 1981
-
Filshie J. - Medical Acupuncture, a Western Scientific Approach, Churchill Livingstone, Edinburgh-London, 1998
-
Focks C., Hillenbrand N. - Leitfaden - Chinesische Medizin, Urban-Fischer, Mnichov 2003
-
Serizawa K. - Tsubo - die östliche Therapiemethode, Schorndorf, 1979
-
Yan Zhenguo - Anatomical Atlas of Acupuncture Points, Donica Publishing, Šanghaj, 2003
-
Zeitler H. - Einführung in die Schädelakupunktur, Haug - Heidelberg, 1977
-
Yamamoto T. et al. - YNSA - Yamamoto Neue Schädelakupunktur, VGM Verlag, Kötzting, 2005 (existuje i v anglické jazykové mutaci)
-
Krack N. - Die chinesische Pulsdiagnostik, Haug - Heidelberg, 1981
-
Dosch M.P. - Atlas of Neural Therapy, Thieme Stuttgart, 2003
-
Bschaden J. - Shen-Akupunkturatlas, Springer 2001, (také na CD)
-
Mastalier O. - Akupunktur I. - II., Quintessenz (SRN), 1986
-
Outline of the Chinese Acupuncture - Peking, 1986 a jiná léta (reedice)
-
Essentials of the Chinese Acupuncture - Peking, 1982 - další reedice
-
Anatomical Atlas of the Chinese Acupuncture, Peking edice 80-tá a 90-tá léta
-
..a další autoři jako Schnorrenberge F., Gleditsch J., Mann F., Pomeranz B., Stux G. atd.
-
Vědecké studie
-
Research on Acupuncture, Moxibustion and Acupuncture Anesteaesia, Springer 1986
-
Pomeranz B, Stux G. - Scientific Basis of Acupunkcture, Springer 1989
-
Umlauf R. - Mechanismy působení akupunktury, Lékařská fakulta univ. JEP Brno, 1988
-
Stux G.– Clinical Acupuncture – Scientific Basis, Springer 2001
-
Časopisy - Medica revue 7/8 97, 7/8 97, Regulační medicína r. 98, Čs. akupunktura 90-tá léta
-
Zahraniční časopisy - Akupunkturarzt-Aurikulotherapeut, Akademie (SRN), dále Izrael, Francie, USA atd.
-
Další autoři jako Terenius, Filshie, Mann, Bahr, Samlert, Bayens, Milani atd.
-
Akupunktura ušního boltce
-
Nogier P. - Traité d´auriculothérapie, Maisonneuve - Francie, 1973 (francouzské vydání)
-
německy - Maisonneuve - Francie, 1978
-
Kropej H. - Systematik der Ohrakupunktur, Haug, Heidelberg, anglická a německá verze 1979
-
König G., Wancura I. - Einführung in die chinesische Ohrakupunktur, Haug - 1973,
-
Debef J. - Aurikuloterapie, Votobia, Olomouc, 2000,
-
Debef J. - Aurikuloterapie, Lázně a vřídla, 1986
-
Debef J., Heidler I. - Aurikuloterapie, časopis Pokroky v medicíně, 1988 - ve dvou číslech
-
Esler M. - Akupunktura ucha, 1. vydání Grada, Praha 1995, 2. přepracované a doplněné vydání, Poznání 2003
-
Lange G. - Akupunktur der Ohrmuschel, B-M Verlag, Schordorf, 1985
-
Bahr F. - Ohr-Akupunktur, Neue Waffe gegen viele Leiden, Fischer (SRN) - 1981
-
Fleck F. G., Brühl – Sekundenphänomen in der Akupuntur, Münks Verlag, Krefeld - 1977
11. Internet – různé vyhledávače jako Amazon, Alta Vista atd. a řada dalších publikací knižních i
časopiseckých
Dostları ilə paylaş: |