Ankara üNİversitesi tip faküLtesi ÖĞrencilerinde baş AĞrisi sikliğinin ve tiPleriNİn belirlenmesiYüklə 9,17 Kb.
tarix09.03.2017
ölçüsü9,17 Kb.
#10856
ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDE BAŞ AĞRISI SIKLIĞININ VE TİPLERİNİN BELİRLENMESİ

Selin DURAK 10090068

Proje Danışmanı : Prof.Dr. Canan YÜCESAN , NÖROLOJİ ANABİLİM DALI

İstatistik Danışmanı : Prof.Dr. Yasemin YAVUZ , BİYOİSTATİSTİK ANABİLİM DALIGiriş:

Baş ağrısı toplumda sık rastlanan bir durumdur. Tıp Fakültesi öğrencilerinde de baş ağrısına sıklıkla rastlanır. Baş ağrısı öğrencilerin; sosyal yaşamını ve psikolojisini etkilemesinin yanında akademik başarısını da etkiler. Ülkemizde bu konuda çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Projemizde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde (AÜTF) öğrenim gören öğrencilerde baş ağrısı sıklığının ve tiplerinin belirlenmesi ve cinsiyete ve dönemlere göre karşılaştırılması amaçlanmaktadır.

Gereç ve Yöntem:

Araştırmanın Tipi: AÜTF öğrenim gören öğrencilerin baş ağrısı sıklığının belirlenip, baş ağrısının tiplendirilmesine dayanan kesitsel tipte analitik bir çalışmadır.

Araştırmanın Yapılacağı Yer: Araştırma AÜTF’nde yapılmıştır.

Araştırmanın Zamanı: Veriler Eylül-Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılmıştır.

Araştırmanın Evreni ve Örneklemi: AÜTF’nde 2013-2014 öğretim döneminde öğrenim gören öğrenciler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Öğrenciler arasında da baş ağrısı sıklığının %51.4 olduğu varsayımıyla %95 güven aralığının %10 olması için çalışmaya 402 kişi alınması gerektiği hesaplanmıştır. Dönemlerdeki öğrenci sayılarına göre ağırlıklandırma yapılarak sayılar belirlenmiş ve öğrenciler aydınlatılmış onam alınarak çalışmaya alınmıştır. Denekler sınıf listelerinden Basit Rastgele Örneklem Yöntemi ile seçilmiştir. AÜTF Öğrenci araştırmaları etik kurulundan onay alınmıştır. Veriler AÜTF Nöroloji Anabilim Dalı’nın yardımıyla değerlendirilerek tanı konulmuş ve ağrı sınıflandırması yapılmıştır.

Bulgular:

AÜTF öğrencilerindeki baş ağrısı sıklığı %63.7 (%95 GA ) olup bu oran Dönem I ‘de -%63.7, Dönem 2’de %65.2, Dönem 3’de %63, Dönem 4’de %63.6, Dönem 5’de%66.7 ve Dönem 6’da %59.6’dır. Dönemlere göre baş ağrısı sıklıkları farklı değildir (2=0.6 p>0.05). Kız öğrencilerde baş ağrısı sıklığı (%73.1) erkek öğrencilere (%51.9) göre yüksektir (2=19.7 p<0.001). Kız öğrencilerde Migren tipi baş ağrısı (%55.7), erkek öğrencilerde gerilim tipi baş ağrısı (%45.7) daha fazladır.Sonuç:

Normal populasyonda aynı yaş grubunda baş ağrısı sıklığı %51.4 iken çalışmamıza göre bu oran öğrencilerimizde %63.7 olarak bulunmuştur. Uluslar arası Baş Ağrısı Derneği’nin 2004 sınıflamasına göre normal populasyona göre baş ağrısı sıklığı daha fazladır. Kızların başlarının erkeklerden daha çok ağrıdığı bilgisine ulaşılmıştır. Tıp fakültesi öğrencileri normal populasyona göre farklı bir ağrı tablosu izlemektedir.Anahtar kelimeler: Baş ağrısı, cinsiyet, dönem


Yüklə 9,17 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə