Aspergerio sindromas
Asperger sindromas apibūdinamas iš dalies tais pačiais nenormalumais kaip ir autizmas. Nuo autizmo skiriasi tuo, kad kalbos ir pažintinių funkcijų raida nėra atsilikusi ar susilpnėjusi.
POŽYMIAI:
Šiam sutrikimui būdingas ryškus nerangumas.
Ryškiai sutrikusi paciento socializacija (integracija bendraamžių tarpe), esant išlikusiai kalbos funkcijai ir palyginti aukštam intelektui.
Paplitimas: ~ 0,01 %, berniukai 9 x dažniau
Pradžia: 0-3m. amžiuje (diagnozuojama dažniausiai tik pradėjus lankyti mokyklą)
Socialinio pobūdžio sutrikimai
Asocialumas: nesilaikymas ir pažeidinėjimas visuomenėje priimtų taisyklių (įstatymų) ir vyraujančių moralės normų;
Nesitvardytas: nepriimtinas elgesys visuomenėje dėl sutrikusios asmenybės struktūros (labilumo, impulsyvumo, agresyvumo); asocialus elgesys plačiąja prasme.
Teisės pažeidimai: susiję su ankstesniais vaikų nusižengimais, pažeidinėjant esamus įstatymus ar potvarkius; dažnai dėl nesitvardymo. Gali būti baudžiami.
POŽYMIAI:
Simptomai: destrukcinis elgesys, agresija, įtūžio priepuoliai, bėgimai iš mokyklos, vagiliavimas, melavimas, auklėjimo problemos, santykių nutraukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotikais, priklausomybė nuo jų, kartu ir hiperkinezijos sindromas.
REKOMENDACIJOS:
Visuomenės poveikis, šeimos terapija, pedagoginės priemonės; sunkūs ligoniai gydomi ligoninėje, dažnai taikomas priverstinis gydymas.
GYDYMAS
Kaip pats Autizmo sutrikimas yra daugiaplanis ir išplitęs po visą spektrą taip ir jo gydymo būdai yra įvairūs ir skirtingi. Sąlyginai juos galima skirstyti į kelias kategorijas:
-
Biocheminiai (vitaminai, maisto papildai, vaistai) telkia dėmesį į autistiškumą lydinčius sutrikimus ir juos gydo. Naudojami vitaminai ir maisto papildai papildo trūkstamas organizmo medžiagas. Taip pat taikomos dietos maisto produktams, kurie yra blogai virškinami, kad nesusidarytų nuodingų nepilnai suvirškinto maisto medžiagų. Duodami ir įprasti vaistai nuo nemigos, nerimo, agresyvumo, dėmesio sutrikimo, epilepsijos. Dažnai bandoma taikyti homeopatines priemones. Gerai pritaikius, šio tipo terapija gali gana žymiai sumažinti kai kuriuos simptomus, o kai kada ir gerokai sumažinti vaiko autistiškumą. Norint eiti šiuo keliu, reikia turėti dažnų ir glaudžių kontaktų su gerai išsimokslinusiu, kūrybingu ir sugebančiu eksperimentuoti gydytoju ar keliais. Ir reikia… sėkmės.
-
Neurosensoriniai metodai (audio ir sensorinės integracijos terapijos) siekia suvokimo sutrikimų korekcijos. Pavyzdžiui Tomatis metodas koreguoja smegenų darbą apdorojant audio informaciją. Analogiškai, kiti metodai naudojami koreguoti kitokios sensorinės informacijos suvokimą. Šie metodai padeda vaikui geriau orientuotis erdvėje, sumažina stresą, padeda mokytis, bendrauti. Šių metodų taikymas susijęs su specialios įrangos naudojimu. Lietuvoje kol kas tokios įrangos nelabai yra, tad gali tekti pavažiuoti į užsienį.
-
Psichodinaminiai metodai (holding terapija, psichoanalizė ir pan.) siekia koreguoti vaiko ir suaugusio elgesį tradicinėmis psichoterapinėmis priemonėmis. Laikoma nelabai pasiteisinusiu (psichoanalizė) ir net kiek kontraversišku (holding terapija) būdu padėti autistiškiems asmenims. Tačiau šis kelias yra gana naudingas tėvams siekiantiems išmokti geriau tvarkytis su savo stresu auginant tokį vaiką. Be abejo tai vaiko nepakeis. Tačiau, jei tėvai pradės geriau jaustis, nuo to bus geriau visiems – ir vaikui taip pat.
-
Elgesio korekcijos (bihevioristiniai) metodai. Nuo pat pirmųjų dešimtmečių dirbant su autistiškais vaikais buvo pastebėta, kad jie daug geriau dirba, jei darbas yra sustruktūruotas ir suskaidytas mažais žingsneliais. Septyniasdešimtaisiais metais buvo sukurta TEACH metodika. Iki šiol ji yra toliau tobulinama. I.Lovaas tyrinėjimai su intensyvia bihevioristine terapija padėjo susikurti ABA (applied behavioral analysis) – taikomajai elgesio analizei, kurios šiuo metu jau yra keleta rūšių. Šiuo metu ši terapija laikoma pati perspektyviausia ir labiausia padedanti vaikams. Žinomi atvejai kai pradėjus ją taikyti gana anksti (nuo 2 metų) vaikas į mokyklą atėjo jau visiškai nesiskirdamas nuo kitų vaikų. Šių metodikų taikymas Lietuvoje dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Tai kainuoja daug laiko ir pinigų, tačiau jau ir rezultatų duoda gerų…
Dar yra taikoma visa eilė kitų metodų. Autizmo terapijomis nėra ribų. Praktiškai naudojama beveik viskas, kas gali turėti kokį nors reabilitacinį poveikį žmogui. Ir neretai gana sėkmingai. Kai kuriems… O kitiems – ne…
-
Gana dažnai naudojami gyvūnai (delfinai, arkliai, šunys) kartais daugiau ar mažiau įtakoja kuriuos nors simptomus (geriau miega, nurimsta, susikaupia). Specialiai apmokyti šunys naudojami palydėti autistiškus vaikus ir apsaugoti juos nuo pavojų.
-
Žaidimo, muzikos terapijos, jei jos teikiamos gana intensyviai ir su išmanymu irgi labai prisideda prie spartesnės vaiko raidos.
-
Gana gerai autistai jaučiasi įtraukti į sportinę veiklą (nekomandinis sportas), gamtoje.
-
Puikiai jiems padeda atsipalaiduoti visokios vandens terapijos: pirtis, kontrastinis dušas, perlinės vonios ir pan.
-
Gana sėkmingai autistams yra taikoma hiperbarinė terapija.
-
Nuostabiai autistiški asmenys atsiskeidžia kūryboje. Jau yra vos ne stereotipas – autistas muzikantas. Ne vienas geriausias planetos Add muzikas yra autistas.
-
Gana paplitęs yra jogos pratimų bei kitokių rytietiškų technikų taikymas streso mažinimui.
-
Suaugę autistai gali naudoti meditacijos priemonėmis, kurios irgi gali žymia dalimi padėti.
Šiais kompiuterių laikais yra sukurta gana daug priemonių padedančių autistiškiems asmenims. Tiems, kurie negali kalbėti, yra priemonės, kurios generuoja žodžius, juos parašius klaviatūra arba paspaudus mygtuką atitinkantį tą žodį. Dabar paplitęs bendravimas internetu, kadangi jis neturi autistams sunkiai suvokiamos neverbalinės informacijos, labai padeda jiems palaikyti normalius kontaktus su kitais asmenimis.
Kaip unikalus yra kiekvienas autistiškas vaikas, kaip individuali yra kiekvienos autisto šeimos situacija (finansiniai ir kitokie resursai), taip nepakartojamas yra kiekvieno autistiško vaiko kelias į gyvenimą. Svarbu, kad juo būtų einama. Svarbu nestovėti vietoje, ieškoti ir bandyti. Kuo daugiau duosite, tuo daugiau gausite…
Rekomendacijos:
-
Bendraukite su tėvais!
-
Būkite lankstūs.
-
Parenkite vaikus būsimiems pasikeitimams - nenumatytiems atvejams
-
sudarykite specialų planą. Mokykloje juos gali išmušti iš vėžių netikėti pokyčiai, pavyzdžiui, pamokų tvarkaraščio pasikeitimas.
-
Kelkite didelius lūkesčius.
-
Didinkite vaikų savivertę - panaudokite jų gebėjimą mokytis atmintinai.
-
Visuomet kreipkitės į vaiką vardu - vaikas ne visada supranta, kad kreipimasis į "visus" ar "kiekvieną" skirtas ir jam.
-
Būkite ramūs - niekada nekelkite balso, kalbėkite ramiai.
-
Stenkitės, kad jūsų mimika ir kūno kalba būtų iškalbingos, padėtų vaikui suprasti ir atsakyti.
-
Pateikite tikslius nurodymus, pvz.: "Dabar mes eisime į lauką", užuot sakę: "Gal dabar eikime į lauką?"
-
Kalbėkite konkrečiai.
-
Vaizdžiai pateikite informaciją, pvz., kasdieninį tvarkaraštį.
-
Pateikite neilgas, įveikiamas užduotis, iliustruotas paveikslėliais.
-
Pripažinkite vaiko poreikį turėti asmeninės erdvės, pvz., per susirinkimus leiskite sėdėti iš krašto.
-
Suteikite galimybę prireikus padaryti pertraukėlę.
-
Struktūrinkite klasės erdvę - vartokite žymeklius, kai kurioms veiklos rūšims skirkite atskiras vietas.
-
Nuosekliai laikykitės taisyklių.
-
Jei galima, sukurkite darbo poromis sistemą.
-
Ugdydami bendravimo ar socializacijos įgūdžius, remkitės pasakojimais, konkrečiais pavyzdžiais.
-
Užtikrinkite, kad kiekvienas su vaiku bendraujantis mokyklos darbuotojas, pavyzdžiui, budėtojas, žinotų, kaip reaguoti į vaiko elgesį.
-
Maksimaliai panaudokite kompiuterių teikiamas galimybes – priešingai nei žmonės, jie neturi emocijų.
Dostları ilə paylaş: |