CefameziN 1000 im. Enjektabl FlakonYüklə 8,19 Kb.
tarix28.04.2017
ölçüsü8,19 Kb.
#16294
CEFAMEZİN 1000 IM. Enjektabl Flakon
KISA ÜRÜN BİLGİSİ: Cefamezin 1000 IM Enjektabl Flakon.

BİLEŞİMİ: Her flakonda 1000 sefazolin aktivitesine eşdeğer miktarda sefazolin sodyum. 3 mL’lik her çözücü ampulde, enjeksiyonluk suda %0.5 lidokain hidroklorür ve sodyum hidroksit bulunur.

ENDİKASYONLARI: Septisemi ve subakut bakteriyel endokardit, solunum yolu enfeksiyonları, safra yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kulak burun boğaz enfeksiyonları, ameliyat sonrası enfeksiyonlardan korunulması.

KONTRENDİKASYONLARI: Sefalosporin C türevlerine ve amid grubu lokal anesteziklere aşırı duyarlı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR/ÖNLEMLER: Cefamezin, ilaçlara karşı alerjisi olan hastalarda hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Cefamezin uygulamadan önce hastanın penisilin ve sefalosporin türevi ilaçlara aşırı duyarlılığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Alerji durumlarında antibiyotik uygulaması durdurulmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Sefazolinin etkinliği ve güvenilirliği prematürler ve 1 aylıktan küçük bebeklerde saptanmamıştır.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER: Aşırı duyarlılık: ilaca bağlı ateş, deri döküntüsü, kaşıntı, eozinofili ve anafilaksi, Steven-Johnson sendromu. Hematolojik: Nötropeni, lökopeni, trombositopeni ve direkt ve indirekt Coombs testinde pozitif reaksiyon. Gastro-intestinal: Psödomembranöz kolt, bulantı, kusma, iştahsızlık, mide krampı, diyare, oral kandidoz. Lokal reaksiyonlar: Enjeksiyon bölgesinde flebit bazen endürasyon görülebilir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER: Probenesid, sefalosporin kan konsantrasyonunun daha yüksek olmasına ve daha uzun zaman devam etmesine yol açar. Glikoz testlerinde, Fehling ve Benedict reaktifleri ile yalancı pozitif reaksiyon verir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: Cefamezin 1000 IM. sadece intramüsküler yoldan kullanılmalıdır. Cefamezin, erişkinlere genellikle günde 1 g ikiye bölünmüş dozlar halinde intramüsküler yoldan uygulanır. Nadir durumlarda günde 12 grama kadar uygulanabilir. Çocuklara günde üç veya dört eşit dozda toplam 25-50 mg/kg dozunda uygulanan sefazolin hafif ve orta şiddetteki enfeksiyonların çoğunda etkili olur. Şiddetli enfeksiyonlarda toplam günlük doz 100 mg/kg’a arttırılabilir. Kreatinin klirensi 55 mL/dakika ya da daha yüksek olan erişkin hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Böbrek yetmezliği olan pediatrik hastalarda doz ve doz aralığının ayarlanması gerekir.

SAKLAMA KOŞULLARI: 30ºC’nin altındaki oda sıcaklığında ışıktan korunarak saklanmalıdır. Cefamezin, uygun şekilde sulandırıldıktan sonra oda sıcaklığında 24 saat, buzdolabında 10 gün süreyle stabildir.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK ŞEKİLLER: Cefamezin 1000 IM. Flakon, Cefamezin 1000 IM/IV Flakon, Cefamezin 500 IM. Flakon, Cefamezin 500 IM/IV


Fujisawa Pharmaceutical Co.Ltd. Osaka, Japan tarafından geliştirilmiştir.
Ruhsat sahibi ve Üretim yeri

Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz
Ruhsat tarihi: 14,10,1998 Ruhsat No: 188/96
Reçete ile satılır.
Daha geniş bilgi için firmamıza başvurunuz.

Yüklə 8,19 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə