UNİVERSİTET- BAKI SLAVYAN UNİVERSİTETİ
FƏNN- FİZİKİ TƏRBİYƏ
MÜƏLLİM –SEVİNC AXUNDOVA
TƏLƏBƏ- AYTAC XƏLİLOVA
TƏLƏBƏNİN İMZASI: MÜƏLLİMİN İMZASI:
Fiziki tərbiyə fənni üzrə dərsin icmalı 2-ci sinif
Standart : 1.2.4. , 2.2.2. , 2.2.3., 3.1.5.,4.3
1.2.4 – Oyun prosesində tələb olunan zəruri təhlükəsizlik və özünümühafizə qaydalarını sadalayır.
2.2.2 – Müxtəlif idman növlərinin elementlərindən ibarət mütəhərrik oyunlarda iştirak edir.
2.2.3 – Müxtəlif təyinatlı oyunlarda qaydalara müvafiq iştirak edir.
3.1.5 – Hərəkətlərin və oyunların icrası zamanı qüvvə
4.3 – Komanda üzvləri ilə səmərəli əmakdaşlıq edir.
Mövzu : 1 000 000 Dairəsində ədədlər . Ədədlərin müqayisəsi.
Məqsəd 1 – 1000 000 dairəsində ədədləri mərtəbə vahidlərinin sayına görə müqayisə edir.
Məqsəd 2 – real vəziyyətlərə uyğun müqayisələr aparır və uyğun müqayisə ifədələrini yazır .
Təlim üsulu – Beyin həmləsi ,müzakirə
Təlim forması – Kollektivlə iş, kiçik qruplarla iş
İnteqrasiya – H-b. 1.1.1; 1.1.2; 1.3.2;
Resurslar – Dərslik, iş vərəqləri, şəkillər
Dərsin mərhələləri
Motivasiya – (anlayışın çıxarılması)
Müəllim şagidlərdən evlərində bacı qardaşlarının olub olmamasını soruşur. Yaşca kimin daha böyük ya da kicik olduğu araşdırılır. Böyük ya da kiçik olmaqla bağlı ilkin anlayışı şagird qavrayır . Daha sonra lövhəyə 11000, 913 , 4256 kimi ədədlər yazılır. Bu ədədlərdən hansının ən böyük olduğu araşdırılır.
345678 və 347123 ədədləri yazılır . Bu ədədlər ən böyük mərtəbədən başlamaqla mərtəbə vahidinin sayına görə sayına görə müqayisə olunur. Vahidlərinin sayı eyni cür olan mərtəbələr eyni cür rənglənir.
Tədqiqat sualı – Böyük və kiçik ədədləri hansı xüsusiyyətlərinə görə fərqləndiririk?
Tədqiqatın aparılması –Şagirdlərdən biri müəyyən mərtəbələrində rəqəmləri ötürülmüş ədədlərdən müqayisə ədədləri yazır . Digər şagird isə müqayisə şərtinə görə mərtəbələrə uyğun rəqəmləri yazır. Məsələn - , 1__ 345 > __678.
Daha sonra şagirdlər qruplara bölünür və qruplara aşağıdakı tapşırıqlar verilir :
qrup. Vərəqdə verilən ədədləri böyükdən kiçiyə doğru yazmaq .
qrup. 10000 dairəsindəki ən böyük ədədlə ən kiçiyinin fərqi ilə 10000 darisəsindəki ən böyük cüt ədədlə ən kiçik tək ədədin fərqinin müqayisəsi.
qrup. Ədədləri artan sıra ilə yazmaq: 917 , 1120,1007, 2048,1997
Qrup. Ədədləri azalan sıra ilə yazmaq : 9999 ,1280 ,1114,1550,887
Şagirdlər iş vərəqlərində cavabları qeyd edirlər . Gündəlik həyatdan misal göstərə bilərlər.
İnformasiya mübadiləsi - Qruplar işləri təqdim edirlər. Şagirdlər qrupların işlərinin nəticəsinə münasibət bildirirlər.
Ev tapşırığı – Ədədləri artan sıra ilə düzün
1) 2 380, 23 809 3 210 2) 21, 387, 291 22, 392, 275 20, 407, 976
3) 745 764, 125 87, 990 999, 764, 125 4) 9 042, 9 204, 9 024
Qiymətləndirmə – Qiymətləndirmə. Müşahidə yolu ilə formativ qiymətləndirmə aparılır. Qrupların təqdimatları, üzrə sual və tapşırıqlar əsasında təlim məqsədinin nə dərəcədə reallaşdığı qiymətləndirilir.
Qruplar
|
1000 000 dairəsində ədədləri mərtəbə vahidlərinin sayına görə müqayisə edir.
|
real vəziyyətlərə uyğun müqayisələr aparır və uyğun müqayisə ifədələrini yazır .
|
Qruplar bir birlərini dinləyir
|
Ədəd
|
|
|
|
Rəqəm
|
|
|
|
Böyük
|
|
|
|
Kiçik
|
|
|
|
Dostları ilə paylaş: |