Farmakológia és Farmakoterápia
_________________________________________________________________________________
A/8.
Szívglikozidok és más pozitív inotróp hatású szerek
-
Különböző növényekben és egyes békafélék bőrében előforduló, egymáshoz hasonló szerkezetű glikozidok. Közülük hosszú ideig csak a digitálisz- és strophantinszármazékok voltak használatosak. Hatásukat relatíve hosszú idő alatt fejtik ki, így elsősorban a krónikus szívelégtelenség kezelésében használjuk.
-
A csoport legjelentősebb tagjai:
-
digoxin;
-
digitoxin;
-
dezlanozid;
-
acetil-digitoxin;
-
ouabain.
-
Pozitív inotropia. A hatásért a Na+-K+-ATP-áz gátlása a felelős. A pumpa gátlása mellett megemelkedik az intracelluláris Na+-koncentráció, ami miatt gátlódik a sarcolemma Na+:Ca2+-kicserélő mechanizmusa, így emelkedik az intracelluláris Ca2+-koncentráció. A két ion hatására nő a kontraktilitás és a membránpotenciál, így az összehúzódó képesség és az elektromos ingerlékenység.
-
Paraszimpatikus tónus fokozódása. Ennek hátterében egyrészt a vagus központ izgatása, másrészt a baroreflex érzékenyítése, harmadrészt a szívizomzat acetilkolin iránti érzékenységének fokozása áll. Mindennek eredménye a negatív kronotrópia (sinus régió), az AV-vezetés lassulása (negatív dromotropia), a pitvari refrakter periódus rövidülése. Ez utóbbi hatására a pitvari flattern pitvarfibrillációvá alakul. Mind e hatást atropin előkezelés felfüggeszti.
-
Szimpatikus tónus csökkenése. Terápiás dózisban ennek oka, hogy a szívelégtelenségben eleve csökkent baroreflex érzékenység fokozódik. Toxikus dózisban azonban a szívglikozidoknak direkt központi idegrendszeri támadásponttal szimpatomimetikus hatásúvá válnak.
-
Direkt negatív dromotrop hatás. Mivel növelik a szerek az A-V vezetés idejét, így közvetlenül is csökkentik az ingervezető rostok aktivitását. Toxikus dózisban ez teljes AV-blokkhoz vezethet. Az EKG-n bradycardia, sajkaszerű ST-depresszió, PQ-megnyúlás, QT-rövidülés figyelhető meg. Tekintettel arra, hogy a kolinerg receptorok elhelyezkedése a pitvari és junctionális területeken jellemző, a szer supraventricularis tachycardiák kezelésére is alkalmas.
-
Fokozott heterotop ingerképzés. Ectopiás fókuszok ingerlékenységét fokozzák, mely hatás ES-k, arrythmiák megjelenéséhez vezethet. Jellegzetes a kamrai bigeminia. Az ES-k hátterében a fokozott Ca2+-fluktuáció miatt kialakuló késő utódepolarizáció, illetve az emelkedett nyugalmi membránpotenciál állnak.
-
Csökkent reninfelszabadulás a vesében. Hátterében egyrészt a Na+-K+-pumpa gátlása, másrészt a csökkent szimpatikus tónus áll.
-
Egyéb hatások. A Na+-K+-pumpa gátlása révén más szövetekben is emelik az intracelluláris Ca2+-koncentrációt. Ez a vasculáris simaizomzatban vasokonstrikcióhoz vezet. A GI-traktusban émelygést, hányást, hasmenést válthatnak ki, a KIR-ben a vagus-központot, a kemoreceptor-zónát ingerlik, dezorientációt, hallucinációt, színlátási zavarokat, szikralátást okozhatnak.
-
Szisztolés (low output) szívelégtelenség NYHA III-IV. stádiumokban. Akut szívelégtelenségben csak más pozitív inotrop szerek után.
-
Magas kamrafrekvenciával járó supraventricularis tachycardiához szövődő decompenzáció (pitvarfibrilláció, pitvari flattern, SVPT).
-
AV-blokk, digitálisz-intoxikáció okozta ritmuszavarok;
-
WPW-szindróma (gyorsul a retrograd vezetés);
-
cor pulmonale;
-
diasztolés funkciózavar (súlyos hypertrophia);
-
súlyos máj-, és/vagy veseelégtelenség;
-
akut coronaria syndroma;
-
bradycardia, SSS;
-
más AV-vezetést rontó szerek alkalmazása.
|
Digoxin
|
Digitoxin
|
Felszívódás
|
40-70% orálisan
|
> 90% orálisan
|
Fehérjéhez kötődés
|
25%
|
98%
|
Hatás kezdete
|
3-4 óra
|
4-6 óra
|
Kiürülés módja
|
vesén keresztül
|
epén keresztül
|
Felezési idő
|
40 óra
|
168 óra
|
Töltő dózis
|
p.o.: 1-1,5 mg
i.v.: 0,5-1 mg
2-3 nap szükséges
|
0,8-1,2 mg
2-3 nap szükséges
|
Fenntartó dózis
|
0,125-0,5 mg
|
0,07-0,1 mg
|
-
Potencírozó szinergizmus van a szívglikozidok és a Ca2+-hatás között: a Ca2+-szint emelkedése jelentősen megnöveli a digitálisz terápiás és toxikus hatását. Emiatt a hyperkalcaemiát okozó gyógyszerekkel (Ca2+-sók, D-vitamin, diuretikumok) illetve állapotokkal (dializálás, tumor) oda kell figyelni.
-
Antagonizmus áll fenn a digitálisz és a K+ között: kompetícióban állnak a tranzsport-ATP-hez való kötődésért. Így hyperkalaemia gátolja a digitálisz hatásokat, míg hypokalaemia fokozza.
-
Lényegében a potenciális mellékhatások jelennek meg. Három nagy csoportba oszthatók a tünetek: cardiovasculáris tünetek, gastrointestinalis tünetek, központi idegrendszeri tünetek.
-
A mérgezés terápiájában szóba jön:
-
szívglikozid-kötő antitest adása (digibind);
-
hypokalaemia esetén K+-infúzió;
-
kamrai ritmuszavarra IB típusú antiarrythmiás szerek (lidocain, phenytoin).
-
Egyéb pozitív inotróp szerek
-
Azok a pozitív inotróp szerek, melyek nem a szívglikozidok közé tartoznak, a következő három csoportba sorolhatók:
-
szimpatomimetikumok → β1-izgatók;
-
foszfodiészteráz gátlók;
-
Ca2+-érzékenyítők.
-
A szívelégtelenségben használatos szimpatomimetikumok viszonylag szelektív β1-izgatók, így afterload emelése nélkül képesek kifejteni hatásukat. A szerek intracelluláris hatása a cAMP-szint emelése. Ennek következménye a PKA aktivitásfokozódása, majd ezen keresztül a Ca2+-influx fokozása. Ezeket a szereket csak sürgősségi állapotokban használjuk, mint pl. cardiogen shock. Hátrányuk hogy nemcsak pozitív inotróp, de pozitív kronotróp hatásuk is van és tachycardizálás révén fokozzák a szívizom O2-igényét.
-
1. Dopamin.
-
Alacsony dózisban (0,5 – 0,5 μg/ttkg/perc) szelektív D1-agonista, így vasodilatációt vált ki a vese erein, és fokozza annak véráramlását → vesedózis.
-
Közepes dózisban (2,5 – 5 μg/ttkg/perc) β1 receptorokat is aktivál, ami miatt pozitív inotropia és chronotropia jelentkezik a szívben.
-
Magas dózisban (>5 μg/ttkg/perc) elveszíti szelektivitását, és úgy hat, mint az adrenalin: minden adrenoceptort aktivál, β-receptorokhoz nagyobb az affinitása, mint az α-receptorokhoz.
-
Indikációi:
-
cardiogen shock (alacsony-közepes dózistartományban)
-
olykor előfordul, hogy 2-3 napos tartós adagolás esetén a szív „hozzászokik”, és kialakulhat a dopaminrezisztens cardiogen shock (receptor down reguláció)
-
terápia rezisztens NYHA IV decomp.
-
Mellékhatások:
-
tachycarida;
-
hányinger, hányás.
-
2. Dobutamin.
-
Szelektív β1-izgató. Cardiogen shockban kedvezőbb a hatása, mint a dopaminnak, mert kevéssé tachycardizál ugyanolyan pozitív inotrop hatás mellett.
-
Alacsony dózisú dopaminnal együtt adva társítható veseprofilaktikus hatás a pozitív inotrop hatással úgy, hogy kevésbé fenyeget tachycardia.
-
Huzamosabb adagolás alkalmával receptor down reguláció miatt ugyanúgy kialakulhat a dobutaminrezisztencia, mint a dopamin esetében.
-
(Közepes dózistartományban a dopamin is szelektív β1 agonistának tekinthető.)
-
II. Foszfodiészteráz gátlók
-
Ezek a vegyületek szintén cAMP-szint emelésen keresztül vezetnek a megemelkedett intracelluláris Ca2+-koncentrációhoz, így pozitív inotróp szerek. Ebben az esetben azonban nem a cAMP keletkezésének serkentéséről, hanem az elbomlás gátlásáról van szó. Hatásukra a szívizom összehúzódása fokozódik, míg a vascularis simaizomban a cAMP a MKLK inaktiválódását segíti, így vasodilatációhoz vezetnek. Ezek a szerek szintén akut szívelégtelenségben használatosak, krónikus állapotok kezelésekor a terápiás hatásuk kevésnek bizonyult.
-
1. Theophyllin, Aminophyllin.
-
Metilxantin vegyületek. A cAMP-specifikus foszfodiészteráz (III-as típus) inhibitorai.
-
Akut szívelégtelenségben (tüdőödémában is) régebben használták kedvező vasodilatator és pozitiv inotróp hatásuk miatt. Ma már azonban a szívizom O2-igényének fokozása és veszélyes tachyarrythmiák kialakulása miatt csak obstruktív légzőszervi betegségekben használatosak.
-
2. Amrinon, Milrinon.
-
Bipiriden-származékok, pozitív inotróp és vasodilatator (preload és afterload csökkentés) hatásúak. Kedvező akut hatású szerek, különösen dobutamin/dopamin-rezisztens cardiogen shockban, illetve transzplantáció előtti kezelés esetén.
-
Tartós kezelés esetén a mortalitást növelik. Jelentős a pro-arrhythmiás hatásuk. Az amrinon mellett thrombocytopenia, májtoxicitás jelentkezhet.
-
A milrinon pozitív inotróp hatása hússzor erősebb, mint az amrinoné. Más szerekre rezisztens szívelégtelenségben használjuk. Krónikus állapotokban növeli a mortalitást.
-
III. Calcium-érzékenyítők
-
Közös jellemzőjük, hogy a nélkül fokozzák a kontraktilitást, hogy ténylegesen emelnék a szívizomrostok intracelluláris Ca2+-koncentrációját. A szerek egyelőre nincsenek forgalomban.
-
Kutatási eredmények alapján előnyük, hogy nincs pro-arrhythmiás hatásuk, nem fokozzák a szívizom O2- és energiaigényét. Hátrányuk, hogy csökkentik a relaxáció sebességét.
-
Ilyen vegyületek: pimobendan, levosimendan.
Dostları ilə paylaş: |