Ishning nomi bajariladigan ish mazmuni



Yüklə 19,04 Kb.
tarix20.11.2023
ölçüsü19,04 Kb.
#166549
8 maruza tex xaritaaa


DARS JARAYONI VA UNING BOSQICHLARI
Mavzu: Iqtidorli o’quvchilarni o’qitish (Education of gifted children).O’qituvchi bilim ko’nikma va malakalarini tashxis etish

ISHNING NOMI


BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI


VAQT

1-bosqich: Tashkiliy qism

Salomlashish. Davomatni aniqlash. Ma’naviyat daqiqasi-hikoya taqdim etish


3 min

2-bosqich: Refleksiya. Extiyojlarni aniqlash. Iqtidor,bilim,ko’nikma,malaka,tashxis etish

Mavzuga taa’luqli lug’atlar.


6 min

3-bosqich: Yangi mavzu bayoni

Amaliy va nazariy tushuntirish-rejalar bo’yicha, Test savollari. Slayd.


20 min

4-bosqich: Mustahkamlash

“GOGOMO ” metodi orqali mavzuni mustahkamlash


11 min

5-bosqich: Baholash.
Dars yakuni.


Darsga faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish


3 min

6-bosqich: Uyga vazifa

Nazariy ma’lumotlarni yodlab, amaliy topshiriqlarni mustaqil bajarish


2 min


Mavzu: Ishlаb chiqаrishni tаyyorlаshgа оid tехnоlоgik hujjаtlаr ro‘yхаti

vа ulаrning mаzmuni.

Darsning maqsadi:

Ta‘limiy maqsad: iqtidorli o’quvchilar bilan ishlash, baholash, nazorat haqida tushinchalar hosil qilish.O‘quvchilarga ishlаb chiqаrishni tаyyorlаshgаоid tехnоlоgik hujjаtlаr ro‘yхаti vа ulаrning mаzmuni haqida ma’lumotlar berish.

Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. Turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. Texnika xavfsizligi qoidalari, ish o‘rnini tashkil qilish qonun qoidalarini tushuntirish, sanitariya gigiyena talablariga to‘liq rioya etishni o‘rgatish.

Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilar tasavvurida ishlаb chiqаrishni tаyyorlаshgаоid tехnоlоgik hujjаtlаr ro‘yхаti vа ulаrning mаzmuni haqida bilim, ko‘nikma va malakalarni hosil qilish.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi. Bilimlarni mustahkamlovchi.
Dars uslubi: Tushuntirish, suhbat, tezkor savol – javob, munozara, ko‘rgazmali va boshqalar.
Dars metodi: guruhlarda ishlash, “Aqliy hujum”, “GOGOMO”, “Klaster”, Scartter gories “Singveyn”metodlaridan foydalaniladi.
Darsda jihozi: pazandachilik o‘quv xonasi, tikuvchilik ish qurollari va jixozlari, rasm va tarqatma materiallar, o‘quv qurollari, elekron materiallar, test materiallari.
Darsning borishi:




  1. Tashkiliy qism:
  1. Salomlashish


  2. Davomatni aniqlash


  3. Darsga tayyorgarlik ko‘rish


  4. O‘quvchilar diqqatini darsga qaratish.




Uyga vazifani so‘rash:
  1. Savol – javob o‘tkazish


  2. Topshiriqlarni tekshirish


    Yangi mavzu bayoni:

  1. yangi mavzuni mustahkamlash.


Mustahkamlash uchun savollar:
1. Iqtidor nima?
2. iqtidorli o’quvchilar bilan ishlash yondashuvlari qaysilar?
3. Nazorat shakl, metod, turlari haqida bilganlaringiz ayting?




  1. Darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash. Kasbga yo‘llash xonasini tartibga keltirish.


  2. Uyga vazifani e’lon qilish: mavzu bo‘yicha berilgan barcha ma’lumotlarni o‘qib-o‘rganib kelish.

Yüklə 19,04 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin