Paraneoplastik artrit- maliGNİte iLİŞKİLİ bel ağrisi çalişma kilavuzuYüklə 3,7 Kb.
tarix10.03.2017
ölçüsü3,7 Kb.
#10886
PARANEOPLASTİK ARTRİT- MALİGNİTE İLİŞKİLİ BEL AĞRISI

ÇALIŞMA KILAVUZU


Paraneoplastik Artrit vakaları günlük hayatımızda karşımıza nadiren çıkan ancak herkesin bir kaç vakasının olduğu bir grup. Ancak vakalar biraraya geldiğinde sonuçları daha değerli oluyor. 2014 yılında bir ilk 63 vakalık serimizi yayınlamıştık. Ancak halen bu grup için çok sayıda vaka birikmekte. Bu yüzden toplamaya devam etmeyi düşünüyoruz.

Çalışmamız 2 grubdan oluşuyor. 1. grup Paraneoplastik Artriti olan vakalar. 2. grup ise Malignite ilişkili İnflamatuar Bel Ağrısı olan vakalar. İki grup içinde aynı çalışma formunu kullanıyoruz.

Buradaki ana amacımız bu hastaların demografik özelliklerini, histolojik tanılarını ve laboratuar değerlerini tanımlamak. Ayrıca sakroileit var yok ve BASDAI değerlerini değerlendirmek. Çalışmaya alınacak hastalarda dikkat edilecek hususlar
1. Hastanın semptom başlangıcı ile malignitenin tesbiti arasındaki sürenin 24 ayı aşmaması gerekmektedir. Bu en önemli kural.

2. Artritin karakteri ve hangi eklemlerin tutulduğunun excel formuna kaydedilmesi gerekmektedir.3. Çalışma formu içerisinde İnflamatuar Bel Ağrısı sorusu var. Bunuda aslında MALİGNİTE ilişkili bel ağrıları için toplamaktayız. Bu hastaların BASDAI formu da elimizde olursa buradan ayrıca bir yazı daha çıkarmayı planlıyoruz.

Yüklə 3,7 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə