Alchymie mozku
Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Mnozí naši závislí přátelé měli na počátku své střízlivosti asi takovou náladu jako želva v akváriu. K důvodům jejich nenálady patřily změněné poměry v mozku.
Dopamin
Nadbytek dopaminu v mozku je spojen s pocity vzrušení a dychtění. Tento stav si navozují lidé někdy nevhodnými prostředky. K nejhorším způsobům, jak zvýšit hladinu dopaminu v mozku patří psychoaktivní látky. Alkohol, kokain, pervitin i nikotin ovlivňují právě dopaminové receptory. Stav nezdravého vzrušení vzniká i při náruživém nakupování, hazardu všeho druhu, hraní počítačových her atd. Dopamin je pro činnost našeho mozku nutný. Je ovšem třeba, aby byl na správném místě a ve správném množství. Návykové chování nutí mozek vyplavit zásoby dopaminu. Důsledkem je vyplýtvání dopaminu a jeho nedostatek, apatie, vyčerpání a podrážděnost.
Je mnohem výhodnější s dopaminem dobře hospodařit. Je také třeba udržovat rovnováhu mezi ním a dalšími působky, jako je serotonin. V tom pomáhají přiměřené cvičení, pravidelná a vyvážená strava a pozitivní emoce.
Serotonin
V mozku lidí, kteří se chovají závislostně, bývá také nedostatek serotoninu. Při abstinenci se jeho vyčerpané zásoby obnovují i bez léků. Mohou k tomu přispět následující jednoduché kroky:
* Dobrá nálada. Zjistilo se, že k zvýšení hladiny serotoninu stačí 5 až10 minut vzpomínat na něco hezkého a příjemného.
* Hladinu serotoninu zvyšuje dostatek světla.
* Příznivě působí fyzická aktivita, např. cvičení, chůze, práce na zahradě atd.
* V mozku vzniká serotonin z aminokyseliny tryptofanu. Toho máme v běžné potravě dostatek, najde se v semenech, oříšcích, sýrech, mase atd. Současně s tryptofanem je třeba mít ve stravě dostatek vlákniny, nenasycených kyselin (např. lněné semeno, ryby), minerálů a vitaminů. Jednoduché jídlo, které napomůže syntéze serotoninu, je např. jáhlová kaše s rozemletým sezamem.
* Doporučuje se omezit cukr, kofein a stres.
* Pomáhají meditace a relaxace
* Příznivě působí lidský dotek, masáž nebo automasáž.
* Důležitý je dostatek spánku. Chodit spát je třeba včas a případně o to dříve vstávat.
Endorfiny
Jestliže někdo zneužívá alkohol nebo opiáty, jeho mozek zleniví a přestává endorfiny vyrábět. Při abstinenci nějakou dobu trvá, než se mozek vzpamatuje a začne vytvářet látky působící potěšení. Dá se tomu napomoci přirozenými prostředky, ke kterým patří fyzická aktivita, hudba, relaxace a meditace, chutné a zdravé jídlo, smích, hudba nebo příjemné vůně (levandule, vanilka atd.).
Vzájemné působení
Působků, které uvolňují činnost mozku, je podstatně více. Nepůsobí izolovaně, ale dochází k jejich interakcím. Navzájem spolu souvisejí např. dopamin a endorfiny. Aktivace, kterou vyvolává dopamin, a mírnění bolesti vlivem endorfinů bylo za dávných časů nutné např. při lovu. Tím si lze částečně vysvětlovat skutečnost, že někteří lidé nacházejí potěšení v riziku, stresu a bolesti. Neuvědomují si, že existují mnohem bezpečnější a z dlouhodobého hlediska účinnější možnosti, o nichž jsme se už zmiňovali.
Jak to souvisí výše uvedené s vlivem prostředí?
S jistou mírou zjednodušení lze říci, že se lidé učí jeden od druhého, jak ovlivňovat působky svého mozku. V dobré společnosti se člověk naučí s nimi správně hospodařit a v té méně dobré naopak.
Dostları ilə paylaş: |