Bezpečná analgesie v přednemocniční péči Bakalářská práce Vedoucí práce: Autor práce



Yüklə 1,19 Mb.
səhifə1/5
tarix30.01.2017
ölçüsü1,19 Mb.
#6707
  1   2   3   4   5


Masarykova univerzita

Lékařská fakulta

Katedra porodní asistence

Studijní obor Zdravotnický záchranář



Bezpečná analgesie v přednemocniční péči

Bakalářská práce



Vedoucí práce: Autor práce:

MUDr. Jitka Zemanová Jakub Nakládal



Brno 2015

Prohlášení

Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci vypracoval samostatně pod vedením MUDr. Jitky Zemanové, s využitím zdrojů uvedených v seznamu literatury.

V Brně dne 23. dubna 2014 …………………………

podpis autora



Poděkování

Děkuji MUDr. Jitce Zemanové za odborné vedení mé bakalářské práce, za podnětné připomínky a pomoc při zpracování této práce. Současně děkuji celé své rodině za trpělivost a podporu nejen při zpracování bakalářské práce, ale také v průběhu celého studia.



ABSTRAKT

Tato bakalářská práce se zabývá problematikou bolesti a analgezie v přednemocniční péči. V teoretické části práce je rozebrána bolest jako příznak, který vede zdravotnické pracovníky k použití analgetických léků. Dále jsou uvedena nejpoužívanější neopioidní i opioidní analgetika.

V praktické části bakalářské práce jsou zpracována data, která byla získána z dotazníkového průzkumu. Cílovými respondenty byli zdravotničtí záchranáři. Otázky v dotazníku byly zaměřeny na metody hodnocení bolesti a znalost farmakoterapie akutní bolesti.

Klíčová slova: analgezie, bolest, opioidy, neopioidní analgetika, přednemocniční péče

ABSTRACT

This thesis deals with pain and analgesic in prehospital care. In the theoretical part we analyse pain as symptom, which leads paramedics to use the analgesics. There are given examples of the most common opioid and nonopioid analgesics.

In the practical part comprises of data obtained through a queastionnaire survey. The respondents were paramedics and the questions were focused on methods to assess pain and the knowledge of farmacotherapy treatment measure for acute pain.

Keywords: analgesic, nonopioids, opioids, pain, prehospital care

OBSAH


ÚVOD 17

TEORETICKÁ ČÁST 20

1 BOLEST 20

2 FARMAKOTERAPIE BOLESTI 26

PRAKTICKÁ ČÁST 36

3 CÍLE PRÁCE A OČEKÁVANÉ VÝSLEDKY 37

4 METODIKA PRŮZKUMNÉHO ŠETŘENÍ 39

5VÝSLEDKY ŠETŘENÍ 42

7 Diskuze 62

8 Závěr 67

9 SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ 68

10 SEZNAM POUŽITÝCH SYMBOLŮ A ZKRATEK 70

11 SEZNAM obrázků 73

12 SEZNAM TABULEK 75

13 SEZNAM PŘÍLOH 78



ÚVOD

Pain is a more terrible lord of mankind than even deatch itself”

Albert Schweitzer

Ukončení prvního stupně pregraduálního vzdělání na vysoké škole s sebou nese, spolu s přípravou na státní závěrečné zkoušky, povinnost vypracovat závěrečnou bakalářskou práci. Všeobecně známým účelem této práce je, aby se student ponořil do tématu, které ho zajímá a rád by se dozvěděl nové poznatky a prohloubil vědomosti v dané oblasti.

Mým zvoleným tématem je „Bezpečná analgesie v přednemocniční péči“. Důvodem této volby byl zájem o problematiku bolesti v urgentní medicíně. Při stážích na zdravotnické záchranné službě i na jednotlivých odděleních nemocnic jsem se setkal s řadou pacientů, kteří byli bolestí sužováni. Při výjezdech zdravotnické záchranné služby byla bolest přidruženým symptomem řady akutních stavů. Také pacienti v nemocnici byli hospitalizováni z určitého důvodu, ať už léčebného rázu nebo na základě diagnosticko – terapeutické indikace, a většina z nich trpěla různě intenzivní bolestí z výše uvedených důvodů.

Bolest je tedy všude kolem nás. Někdo ji zažil doslova „na vlastní kůži“, někdo se setkal s bolestí ve svém nejbližším okolí, jiný o ní pouze četl nebo slyšel. Zdravotnický personál se s ní setkává dnes a denně. Dovolím si tvrdit, že všichni se bolesti bojí. Bolest je spojena s utrpením, strádáním a sníženou kvalitou života. Lidé se také bojí samotného stárnutí – evokuje to v nich jistou bezbrannost a vědomí, že bolest dříve či později přijde.

Posádky zdravotnické záchranné služby se denně setkávají s bolestí, jako doprovázejícím příznakem řady onemocnění. Příkladem může být akutní infarkt myokardu, traumata nebo popáleniny.

Pacienty je od příjezdu odborné zdravotnické pomoci očekávána úleva od bolesti a transport do nemocnice. Na řadu poté přichází analgetika. Z velké části jsou pro nelékařský zdravotnický personál zapovězena a jejich aplikace je vázána na lékařský souhlas. Navzdory tomu je alespoň základní znalost analgetik nutná pro práci s nimi.

V teoretické části práce se budu zabývat bolestí, shrnu principy vzniku a fungování bolesti na úrovni patofyziologické, bude probrána diagnostika bolesti a metody hodnocení bolesti v přednemocniční péči. Další odstavce budou věnovány opioidním a neopioidním analgetikům i nefarmakologickým metodám útlumu bolesti. V poslední části teoretického úseku bude rozebrána základní legislativa, která se pojí s prací na zdravotnické záchranné službě.

V praktické části bakalářské práce bude věnován prostor výsledkům a zhodnocení průzkumu, který byl realizován na podkladě dotazníků, distribuovaných nelékařskému zdravotnickému personálu výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby. Účelem dotazníku bylo zmapovat základní znalosti zdravotnických záchranářů stran farmakoterapie a hodnocení bolesti. Také byla dotazovaným respondentům poskytnuta možnost vyjádřit svůj osobní názor na kompetence, které jim víceméně nařizují, aby dali ruce od farmakoterapie pryč a nechali tuto činnost na lékařích.

Hlavním cílem práce by mělo být stručné shrnutí dosavadních poznatků o bolesti a o její farmakoterapii a prokázání, že zdravotničtí záchranáři se svými znalostmi a vědomostmi v dané problematice nejen orientují, ale umí se k ní i vyjádřit.

TEORETICKÁ ČÁST



Yüklə 1,19 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin