Buxoro davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti 1-1 mat 20 guruh talabasi Amrulloyeva Zarinaning Matematika o`qitish texnologiyasi va loyihalash fanidan
MAVZU:KOORDINATALARI BILAN BERILGAN VEKTORLAR USTIDA AMALLAR.
Darsning maqsadi
Ta’limiy
Dars jarayonida koordinatalari bilan berilgan
vektorlar ustida amallar mavzusi yuzasidan tushuncha berish.O`quvchilarning bilim,malaka va ko`nikmalarini oshirish.
Tarbiyaviy
O`quvchilarni vatanparvarlik va komil inson ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi
O`quvchilarni qiziqish va qobiliyatlarini aniqlagan holda kasbga yo`naltirish
Dars uslubi:Ko`rgazmali amaliy.
Darsturi:Yangibilimberish.
Darsusuli:Suhbat,bahskichikguruhlardaishlash, ,,Aqliyhujum’’ ,,Matematikpuzl”,,Muzyorar’’
Darsjihozi:darslik,
tarqatmamateriallar,
kompyuter,
proyektor,
Slayd.
2.O`tilgan mavzuni takrorlash
(5 daqiqa)
3.Yangi mavzu bayoni
(17 daqiqa)
1.Tashkiliy qism
(3 daqiqa)
Darsning rejasi
4.Mustah-kamlash
(15 daqiqa)
5.Baho-
lash
(2 daqiqa)
6.Uyga vazifa berish
(3 daqiqa)
1.Buyuk ilmiy izlanishlar, inqilobiy ixtirolar yoki madaniyat va jamiyatning rivojiga katta hissalar qo`shganligi uchun har yili taqdim etiladigan eng nufuzli xalqaro mukofotlardan biri.Mukofot sohasi fizika, kimyo, adabiyot,tinchlik, fiziologiya yoki tibbiyot hamda iqtisodiyot.Birinchi marta 1901-yilda berilgan.
2.Ushbu mukofot(medal) har 4 yilda bir marta 40 yoshdan kichik matematiklarga ilm-fanga qo`shgan hissasi uchun beriladigan eng nufuzli mukofotdir.Medal matematiklar uchun Nobel mukofotiga tenglashtiriladi.Yana bir qo`shimcha bu medalni olgan birinchi ayol eronlik matematik bo`lgan.
1.NOBEL guruhi 2.FIELDS guruhi
Koordinatalari bilan berilgan vektorlar ustida amallar. Reja: 1.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni qo`shish. 2.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni ayirish. 3.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni songa ko`paytirish.
Matematik pazl (Bo`laklardan butunni tuz).
Agar burchak tomonlarini kesuvchi
parallel to`g`ri chiziqlar
uning bir tomonidan
teng kesmalar ajratsa,
ular ikkinchi tomonidan ham
teng kesmalar ajratadi
kvadratlarining yig`indisiga teng bo`lsa,
to`g`ri burchakli bo`ladi.
Agar uchburchak tomonlaridan birining
kvadrati uning qolgan ikki tomoni
u holda bu uchburchak
Javoblar 1.Agar burchak tomonlarini kesuvchi parallel to`g`ri chiziqlar uning bir tomonidan teng kesmalar ajratsa, ular ikkinchi tomonidan ham teng kesmalar ajratadi. Fales teoremasi. 2.Agar uchburchak tomonlaridan birining kvadrati uning qolgan ikki tomoni kvadratlarining yig`indisiga teng bo`lsa, u holda bu uchburchak to`g`ri burchakli bo`ladi. Pifagor teoremasiga teskari teorema.
Muzyorar Leonardo Da Vinchining oldiga juda ko`pchilik shogirdlikka olishini so`rab kelishardi va u shu rasmni ko`rsatib bu yerda qanday xato qilganman deb so`rardi.Hamma siz xato qilmaysiz deb javob berar edi va shogirdlik ularga nasib qilmas edi.Savol:Sizningcha xato nima bo`lishi mumkin?
Rasmdagi xatoni toping.
Rasmdagi xatoni toping.
Berilgan shaklga yuqoridan qaralganda quyidagi tasvirlardan qaysi biri hosil bo`ladi?
Berilgan rasmdagi 3 ta xatoni toping.
Bill Geyts tomonidan o`ylab topilgan rasmli savol.Odatda bu savolga 15 sekund vaqt berilgan! Savol:Rasmda nima yetishmayapti?
Kim ko`p shakl yasaydi? Bunda har bir guruhga kerakli ko`rgazmalar tarqatiladi.Guruhlar berilgan vaqt ichida tezlik bilan shakllar (uchburchak, kvadrat ..)ni yasashlari talab etiladi.Guruhlarni baholashda yasalgan shakllarni soniga emas turiga qaraladi, ya’ni turi o`lchamdagi 3-4 ta to`g`ri to`rtburchak bo`lsa ham bitta deb sanaladi. yashashlari
Guruhlarining to`plagan ballari hisoblanib g`olib jamoa aniqlanadi. O`quvchilar baholanadi. Uyga vazifa: 4-5-6-7-8-misollar (juft raqamdagilari) ni ishlash.