İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kayit dişi ekonomi Doç. Dr. Gamze Öz Yalaman kayit dişi ekonomi ve etkileri Hazırlayan: nubar khanizadaYüklə 86,99 Kb.
səhifə1/16
tarix02.01.2022
ölçüsü86,99 Kb.
#42970
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
KDE Makale
T.C.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

KAYIT DIŞI EKONOMİ

Doç. Dr. Gamze Öz Yalaman

KAYIT DIŞI EKONOMİ VE ETKİLERİ

Hazırlayan:

NUBAR KHANIZADA

514220200047

Eskişehir 2020

ÖZET

Modern kayıt dışı ekonomi teorisi, kayıt dışı ekonomi sorununun çeşitli yönlerine yönelik çok sayıda önemli ölçüde farklı yaklaşımı birleştirir. Araştırmalar, mevcut görüş farklılıklarının temelinde, bu olgunun doğası ve ekonomideki yeri hakkındaki farklı görüşler olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, araştırmacıların kayıt dışı ekonomi kavramına ilişkin tanımlarına dayanarak, onun değerlendirilmesi, hakkındaki görüşleri, nedenleri, etkileri ve bununla mücadele yolları da farklılık göstermektedir.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde resmi olmayan bir ekonomik yapı olan kayıt dışı ekonomi, zamanla önemli ölçüde genişlemiş ve tek bir sektör ve belki de ayrı bir ekonomi haline gelmiştir. Bu nedenle, bu ekonomilerin büyüklüğünü ve etki alanlarını belirlemek veya ölçmek önemli hale gelmiştir. Bu ekonomilerin neden olduğu vergi kayıpları, ekonomik ve sosyal büyüme üzerindeki etkileri ile birlikte önemli bir sorundur.

Ekonomistler bu konuyla ilgili farklı ekonometrik tahminler sunmuşlardır. Bu çalışma, bu etkilerin bir analizini içermektedir.

Yüklə 86,99 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin