G’aznachilik (treasury, kaznacheystvo) – byudjet tizimi byudjetlari mablag’larini to’plab turuvchi va saqlovchi, ularni maqsadga muvofiq sarflovchi, nazorat qiluvchi organ.
Byudjet tizimi byudjetlari g’azna ijrosini tashkil etish, amalga oshirish, o’tkazishda amalga oshirishda yuzaga keluvchi moliyaviy-huquqiy munosabatlarni o’rganishdir.
Byudjet tizimi byudjetlari g’azna ijrosini amalga oshirish jarayonida yuzaga keluvchi iqtisodiy, moliyaviy va huquqiy munosabatlar va ularni tartibga solish mexanizmidir
Davlatning asosiy funksiyalari я
G`aznachilikda davlat budjeti mablag`larini boshqarishshundan iboratki, g`aznachilikyagona g’azna hisobraqamidan va g`aznachilikning boshqa bank hisobraqamlaridagi davlat budjeti mabiagiarini, davlat budjetining xarajatlarini belgilangan muddat-larda amalga oshirish uchun yo`naitirish, shuningdek, davlat budjetining vaqtincha bo`sh turgan mablag`larini bank depozitlari va boshqa aktivlarga vaqtincha joylashtirish hamda ular hisobidan respublika budjetiga, Qoraqalpog`iston Respublikasi budjetiga, mahalliy budjetlarga, shuningdek, davlat maqsadli jamg`armalariga budjet ssudalari berish yoii bilan boshqarib boradi. g`aznachilik tomonidan dotatsiyalar va ssudalarni o`tkazish yagona g’azna hisobraqamidan yoki g`aznachilikning boshqa bank hisobraqam-laridan davlat budjetida mablag`lar ajratish nazarda tutilgan yuridik va jismoniy shaxslarning bank hisobraqamlariga o`tkaziladi.
Bugungi kunda davlat budjetida mablag‘lardan samarali va maqsadli foydalanishda g‘aznachilik tizim i joriy qilindi. G ‘aznachilik tizim i yordam ida dastlabki. joriy va yakuniy nazorat jarayonini takomillashtirish bo‘yicha katta o ‘zgarishlar amalga oshirildi. G ‘aznachilik organlarining maqsadi - budjet tashkilotlarini uzluksiz moliyalashtirib borish, budjetdan m ablag‘ oluvchilar tom onidan ajratilgan resurslarni m e’yoriy hujjatlar talablaridan kehb chiqib, budjet tashkilotlariga yetkazish va ulam ing topshirig‘iga asosan g‘aznachilik ope- ratsiyalarini yurgizishdan iborat. Mamlakatimizda dem okratik islohotlarni yanada ch u qurlashtirish va fuqarolik jam iyatini rivojlantirish davrida 0 ‘zbekiston Respublikasi budjet tizimidagi o'tkazilayotgan tub islohotlar mohiyati moliya tizim ida davlat budjeti ijrosini takomillashtirish va g‘aznachilik tizim ini joriy etish hisoblanadi. Bundan asosiy maqsad — budjet m ablaglarini samarali boshqarish, budjet m ablaglarining moliyaviy nazoratni kuchaytirish va barcha budjet tashkilotlarining xarajatlarini boshqarishda g‘aznachilik faoliyatini amalga kiritishdir.