MÜƏLLİMİN TƏDRİS İŞİNİN PLANLAŞDIRILMASI
Mürəkkəb bir proses olan dərsin lazımi qaydada, günün tələbləri səviyyəsində təşkili və keçirilməsi üçün böyük səy və əmək tələb olunur. Onu da qeyd etməliyik ki, nümunəvi dərsin əsası tədris işinin düzgün planlaşdırılmasının dərsin yüksək elmi-metodik səviyyədə keçirilməsində mühüm rolu vardır. Buna görə də kimya müəlliminin dərsə hazırlaşmasında tədris materialının planlaşdırılması ən mühüm mərhələ hesab olunur. Dərsin dəqiqələrindən səmərəli istifadə olunmasının da əsasında planlaşdırma dayanır. Hər bir müəllim, o cümlədən, kimya müəllimi də, öz təlim-tərbiyə işlərini düzgün və günün tələbləri səviyyəsində planlaşdırmağı bacarmalıdır.
Kimya müəllimi təlim-tərbiyə prosesi ilə əlaqədar apardığı bütün işləri planlı surətdə başa çatdırmaq üçün əsasən üç cür plandan istifadə edə bilər:
1) illik (perspektiv) plan;
2) rüblük plan və ya mövzu planı (adətən məktəblərimizdə rüblük plan əvəzinə yarımillik təqvim planı tərtib olunur);
3) dərs planı (bu adətən məktəblərdə gündəlik adı ilə tətbiq olunur).
Bəzi hallarda dərs planından başqa dərsin konspektindən (icmalından) da istifadə edilir. İcmaldan adətən pedaqoji fəaliyyətdən yeni başlayan müəllimlərin istifadə etməsi tövsiyə olunur. Kimyadan açıq dərslərin təşkili zamanı və fənn metodbirləşmələrində də icmaldan istifadə etmək məsləhət görülür.
Müəllimin fəaliyyətinin nəticəsi onun dərsə hazırlaşmasından asılı olur. Müəllim dərsə hazırlaşarkən aşağıdakıları əsas götürməlidir:
1)proqramın tələbləri;
2)şagirdlərin real bilik səviyyəsi;
3)məqsəd;
4)materialın məzmunu;
5)vasitə və metodlar və s.
Müəllimin ayrı-ayrı dərslərə hazırlaşmasında məqsədin müəyyənləşdirilməsinin mühüm rolu vardır. Dərsin məqsədini müəyyən etmək aşağıdakıları müəyyən etmək deməkdir: a)dərs zamanı şagirdlərdə formalaşdırılacaq ideyalar, qanunauyğunluqlar, anlayışlar; b) əvvəllərdə qazanılmış təkmilləşdirilməli bilik və bacarıqlar; c) ilk dəfə veriləcək bilik və bacarıqlar; ç) dərs zamanı aparılacaq tərbiyəvi iş.
Hər bir sinif üzrə kursun məzmun və keçirilmə ardıcıllığı tədris proqramı ilə müəyyən edilir. Proqramda mövzular dərslərə bölünmüş, hər mövzu üzrə dərslərin təxmini miqdarı göstərilmişdir ki, bu da kursun planlaşdırılması zamanı müəllimə kömək edir. Lakin müəllim mövzular üzrə saatların bölgüsünü mexaniki sürətdə proqramda verildiyi kimi öz planına köçürə bilməz O, həmçinin yerli şəraiti, dərsliyi, müəllimlərin ənənəvi sentyabr konfransında verilmiş tövsiyələri nəzərə almalıdır.
Proqramın hər bir mövzusu bir-biri ilə əlaqəli olan dərslər sistemidir. Ona görə də dərslər üzrə planla yanaşı, tematik plan tərtib etmək, yəni mövzunu bütöv şəkildə işləyib hazırlamaq lazımdır.
Müəllim planlaşdırmada həm məzmun, həm də məntiqi cəhətdən şagirdlər tərəfindən bilik və bacarıqların ardıcıl və möhkəm mənimsənilməsini təmin etmək cəhətdən mövzuda materialın şərhinin məqsədəmüvafiq ardıcıllığını əsas götürməlidir. Bu əsasda mövzunun materialı müəyyən ardıcıllıqla dərslərə bölünür. Hər bir dərs materialın öyrənilməsində öz məzmun və tədris məqsədləri olan müəyyən bir məntiqi mərhələyə çevrilir.
Dərs üzrə planın hər hansı şablon forması yoxdur. Bu plan geniş də ola bilər, qısa da, əsas odur ki, dərsin gedişi (məzmun, metodlar, vəsaitlər və s. ) orada öz əksini tapsın.
Dərs planının ( çox vaxtı buna gündəlik deyirlər ) aşağıdakı kimi tərtib olunması tövsiyə olunur: sinif, tarix, dərsin mövzusu, dərsin məqsədi, avadanlıq ( təchizat ). Sonra dərsin gedişi, keçirildiyi ardıcıllıq verilir, bu zaman planın dərsin gedişini xarakterizə edən hər bir maddəsi üzrə məzmun, seçilmiş metodlar, təxmini vaxt qeyd olunur. Dərs soruşulacaq şagirdlərin adı, frontal və fərdi sorğu üçün suallar, ev tapşırığını planda göstərmək məqsədyönlüdür.
Dərsin konspekti və planı
Təlimin əsas təşkilat forması olan dərsin müvəffəqiyyətlə keçirilməsi, yüksək səviyyədə başa çatdırılması üçün əsas şərtlərdən biri müəllimin dərsə irəlicədən (vaxtında) hərtərəfli və ciddi hazırlaşmasıdır. Kimya müəlliminin dərsə hazırlaşması başlıca olaraq üç yolla həyata keçirilməlidir.
1. Müəllim özünün ümumi elmi, siyasi, pedaqoji, psixoloji və metodik hazırlığını daim artırmağa çalışmalıdır. Bu məqsədlə o müntəzəm surətdə öz üzərində məqsədyönlü şəkildə ciddi işləməlidir: Dövlətimizin məktəb və müəllim haqqında qərar və göstərişlərini, görkəmli rus və Azərbaycan pedaqoqları, psixoloqları və kimyaçı metodistlərinin əsərlərini, kimya elmi və sənayesi sahəsindəki yenilikləri diqqətlə oxumalı, özü üçün lazımi qeydlər götürməli və onlardan dərslərdə istifadə etməlidir.
2. Müəllim kimya fənninin əhatə etdiyi didaktik materiallar üzərində sistematik və ardıcıl surətdə işləməlidir. Bunun üçün o kimya dərslərinin təşkili və keçirilməsinə aid dövlət proqramı, dərsliklər, elmi-kütləvi və metodik ədəbiyyatlar (metodika kitabları, metodik işləmələr, tövsiyələr, göstərişlər) ilə yaxından tanış olmalı, metodik yenilikləri, həmkarlarının qabaqcıl təcrübəsini dərindən öyrənməli və dərslərdə onlardan geniş surətdə istifadə etməlidir. Yaradıcı şəkildə işləyən müəllim metodik ədəbiyyata və qabaqcıl pedaqoji təcrübəyə tənqidi yanaşmalı, onlara öz münasibətini bildirməlidir. Müəllim məktəb islahatının tələbləri baxımından tərtib olunmuş yeni orijinal kimya proqramı əsasında tədris materialını düzgün planlaşdırmalı, hər mövzunun tədrisinə neçə saat vaxt verildiyini və hansı tarixlərdə keçiriləcəyini əvvəlcədən dürüst müəyyənləşdirməli, kimya sənayesi və kimya ilə əlaqədar digər istehsalat sahələrindən ibarət ekskursiya obyektlərini, kurs daxili (fənn daxili), kurslararası və fənlərarası əlaqəni dəqiqləşdirməli, kimya eksperimentinə-nümayiş və laboratoriya təcrübəsinə, praktiki məşğələlərə və sair vaxtında hazırlaşmalıdır.
3. Müəllim gündəlik dərsə qabaqcadan yaxşı hazırlaşmalıdır. Kimya müəllimi bunun üçün əvvəlcə dərsin mövzusunu (mövzusunun adı dərslikdən deyil, dövlət sənədi olan proqramdan götürülməlidir. Bəzi kimya müəllimləri təqvim planı tərtib edərkən, dərslikdəki adları yazırlar ki, bunu da hesab etmək olmaz), məqsədini, ən yaxşı müvəffəqiyyətə nail olmaqdan ötrü dərsi neçə təşkil edib keçirəcəyini (təlim üsullarını, müasir didaktik priyomları və yanaşmaları) müəyyənləşdirməlidir. İkinci keçən dərsin nəticələrini təhlil etməli, keçən dərsdə hansı məsələlər şagirdlər tərəfindən mükəmməl mənimsənilməmişsə, sorğu zamanı onun bir daha aydınlaşdırılmasına (qabaqcıl şagirdlər bu və ya digər məsələni aydınlaşdıra bilmədikdə müəllim özü izah etməlidir) və möhkəmləndirilməsinə xüsusi fikir verilməlidir. Üçüncüsü dərsə müvafiq demonstrasiya və ya illüstrasiya materialını, laboratoriya təcrübələri və ya praktiki məşğələ (bilik və bacarığı möhkəmləndirən dərs tipinə aiddir) üçün lazım olan materialı (reaktivləri, cihaz və qabları, sxem, model, stend, maket və s.) hazırlamalı. Dördüncü, həm dərslikdə olan, həm də əlavə materialları (kimya elmi və sənayesi sahəsindəki yenilikləri, yerli istehsalat sahələrini və sairə) dərindən öyrənməli. Beşinci, təcrübələri əvvəlcədən diqqətlə yoxlamalı (bəzən məhlulun köhnə olması, maddənin təmiz olmamağı və sairə üzündən təcrübə zamanı gözlənilən nəticə alınmadıqda müəllim çıxılmaz az vəziyyətə düşə bilər) və onları nümayiş etdirmək üçün hazırlamalı, yaxud laboratoriya təcrübələrinin və ya praktiki məşğələnin icrası zamanı şagirdlərin necə işləyəcəyini ətraflı surətdə düşünməlidir. Bundan sonra dərs layihələşdirilməli, yəni onun konspekti və ya planı tutulmalıdır. Kimya müəllimi yalnız bütün təşkilatı işləri gördükdən sonra sinfə cəsarətlə girib dərsi müvəffəqiyyətlə qurar və yüksək səviyyədə başa çatdıra bilər.
Müəllim konspekt tərtib edərkən və ya plan tutarkən hər şeydən əvvəl dərsin kimyəvi məzmununu dərindən təhlil etməlidir. Yalnız bu halda o dərsin didaktik məqsədini aydınlaşdıra bilər. Dərsin məzmunu təhlil edilmədən qarşıya qoyulan məqsəd ya formal olar (dərsin mövzusu ilə üst- üstə düşər), ya da real olmaz, başqa sözlə desək məzmununun imkanını keçər (ondan artıq olar). Məhz buna görə də müəllim dərsin həlledici şərti olan məqsədini xüsusi ilə diqqətli surətdə düşünməli, dərsdə hansı əsas vəzifələr qarşıya qoyulduğunu, başqa sözlə desək, dərsin öyrədici (təhsil), tərbiyəedici, inkişafetdirici, və nəzarətedici funksiyalarını, həyatla, istehsalatla, ölkəmizdə gedən quruculuq işləri ilə əlaqələndirilməsini unutmamalı, fəndaxili (əvvəlki və sonrakı dərslərlə əlaqə) və fənlər arası əlaqə imkanlarını, dərsdə hansı yeni anlayışlar verəcəyini, hansı anlayışları möhkəmlədəcəyini, dərinləşdirəcəyini, konkretləşdirəcəyini, bunlara nail olmaq üçün hansı üsul, priyom və yanaşmalar tərtib edəcəyini, hansı təcrübələri və dərsin hansı hissəsində nümayiş etdirəcəyini, təcrübədən nəticəni necə çıxaracağını ətraflı surətdə nəzərdən keçirməlidir. Çünki qarşıya qoyulmuş məqsədin aydın olması müəllimə onun (məqsəd) üçün zəruri taktik materialı düzgün seçmək imkanı verir.
Nümunə üçün aşağıda kimya dərslərinin təxmini planının mətn hissəsi verilir.
Dərsin mövzusu: Əsasların xassələri.
Dərsin məqsədi: Əsasların quruluşu və onların mühüm xassələri ilə şagirdləri tanış etmək.
Təchizat: lakmus, fenolftalein, qələvi məhlulları, xlorid və sulfat turşuları və s.
Dərsin metodu: şifahi şərh.
Dərsin gedişi: Sinfin təşkili, davamiyyətin yoxlanılması və frontal sorğu ilə dərsə başlamaq ( 5 dəq. )
Şagird a. Hansı maddələrə əsaslar deyilir? Misallar göstər.
Şagird b. Hansı əsaslara qələvilər deyilir? Misallar göstər.
Şagird c. Qələvilər hansı üsullarla alınır? NaOH və Ca(OH )2 alınma reaksiya tənliyini yazın.
Şagird Ç. Suda həll olmayan əsasları necə almaq olaq? Cu(OH)2 alınma reaksiya tənliyini yazın.
Şagird d. Əsasları necə adlandırmaq olar?
Fərdi qaydada 1-2 şagirddən dərs soruşmaq (8-10 dəq.).
Həmin vaxt seçmə yolla bir neçə şagirdin ev tapşırığını yoxlamaq, 3-4 şagirdə fərdi qaydada testlər vermək.
Qiymətləndirmə aparıb elan etmək (verilmiş bütün cavabları və tapşırıqların yerinə yetirilməsini nəzərə almaqla) (2 dəq.)
Keçmiş mövzunu yekunlaşdırıb yeni mövzunun izahına keçmək (mövzular arası əlaqə yaratmaqla) (2 dəq.)
1. Əsasların fiziki xassələri haqqında məlumat vermək. Qələviləri təyin etmək üçün istifadə edilən indikatorlarla təcrübədə onları yoxlamaq və onlarda baş verən rəng dəyişikliklərini nümayiş etdirmək. Əsasların digər fiziki xassələrini izah etmək (10 dəq.)
2. Əsasların kimyəvi xassələri haqqında məlumat vermək:
a) əsasların turşularla reaksiyaları,
b) qələvinin turşu oksidləri və duzlarla reaksiyaları,
c) amfoter hidroksidlərin turşu və qələvilərlə reaksiyaları,
ç) suda həll olmayan əsasların parçalanması reaksiyaları və s. (10 dəq.)
Möhkəmləndirmə ( frontal sorğu ilə) : (5 dəq.)
Şagird A. İndikator nədir? Qələvi məhlullarda indikatorlar hansı rəng alır?
Şagird B. Hansı reaksiyalara neytrallaşdırma reaksiyaları deyilir?
Şagird C. Amfoter əsasları digər əsaslardan fərqləndirən nədir? Misallarla izah edin.
Şagird Ç. Bütün əsaslar üçün eyni olan kimyəvi xassələr hansılardır?
Evə tapşırırq:
1. Dərslik üzrə. Əsasların xassələrini öyrənmək.
2. NaOH, Ca(OH)2, AI(OH)2, Mn(OH)4 quruluş formullarını tərtib etmək.
3. Test tapşırığı kitabından mövzuya aid ......testləri yerinə yetirmək (3 dəq).
Dostları ilə paylaş: |