Mavzu:Oybekning hayoti va ijodi. “Fanorchi ota” hikoyasi tahlili Sinf - 5 Sana : 26.11.2022.
Texnologik xarita: O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: suhbat, tushuntirish, noan`anaviy usullardan foydalanish.
Shakl: jamoa, guruhda ishlash
Jihoz: darslik, ko‘rgazma va tarqatma materiallar.
Nazorat: o‘quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: O‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e`lon qilinadi.
Maqsadlar:
Tarbiyaviy: O’quvchilarda mehnatga muhabbat tuyg’ularini uyg’otish, kasb egalariga nisbatan hurmat hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning o’g’zaki nutqini o‘stirish, so’z boyligini oshirish.
Tayanch kompetensiya elementlari: Axborot bilan ishlash kompententsiyasi, o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetentsiyasi.
Nutqiy kompetensiya elementlari (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish,yozish):
O‘qituvchi nutqini, video va audio (multimedia ilovalari) matnlarni va topshiroqlarini tinglab tushuna oladi: gapda so‘zlarni o‘zaro bog‘lanishi va ma’lum bir vazifani bajarishini bilib oladi.
Darsning maqsadi: A)O'quvchilarning adib Oybek haqidagi bilimlarini kengaytirish, hikoyalari bilan tanishtirish.
B)Lug'at boyligini oshirish; muomala madaniyatini tarbiyalash.;
D)Matn tuzish ko‘nikmalarini rivojlantirish;
Darsning turi: yangi bilim beruvchi.
Darsning metodi: Izlanish, “Karmoncha”, klaster
Darsning jihozi: Ko’rgazmali qurollar, Oybekning surati, tarqatma materiallar, konspekt.
Darsning borishi: Tashkiliy qism: O‘quvchilar davomati aniqlanadi. Sinf o‘quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi.( 2 daqiqa)
O’tilganlarni takrorlash: Uy vazifa so’raladi. O’tgan dars yuzasidan savol javoblar qilinadi. “Karmoncha” metodi qo’llaniladi. (10 daqiqa)
Yangi mavzu bayoni: Oybekning hayoti va ijodi tushuntiriladi. Hikoya bilan tanishib chiqiladi.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash: Hikoya haqida o’quvchilar fikri so’raladi. Savol-javob. Klaster metodidan foydalanib, Oybek haqoda ma’lumotlar mustahkamlanadi.
5.Uyga vazifa berish: Hikoyani o’qib kelish. Konspekt