1) ta’limiy maqsad : to’g’ri ravon va ifodali o’qish malakasini takomillashtirish, kiobning yaratilishi, uning inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumot berish;
2) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni kitob o’qishga qiziqtirish, uni asrash yo’llarini o’rgatish;
3) rivojlantiruvchi maqsad : ravon, to’g’ri va ifodali o’qish malakasini rivojlantirish.
Darsning turi : yangi bilim beruvchi .
Darsning turi : yangi bilim beruvchi .
Darsning metodi : suhbat metodi .
Darsning jihozi : darslik, kitoblar ko’rgazmasi, testlar .
Darsning borishi:
O’tgan darsni takrorlash va mustahkamlash maqsadida suhbat uyushtirildi :
Qadimda kitob qanday asralgan ?
Hozir Italiyada noyob tarixiy kitoblar qanday asralyapti ? ( Bu ma’lumot oldingi darsda gapirib berilgan bo’ladi : suvning bug’lanishi, suv bosishi natijasida kitoblar nam tortib, mog’orlab ketayotgani uchun uni salafan qog’ozlarga solib, uning ichidagi havo chiqarilib, o’z holida saqlashga erishilyapti . )
a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari)
a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari)
1 – variant . Kim ko’p ertak nomini aytadi ?
2 – variant . Kim ko’p ertak qahramonlari nomini aytadi ?
3 – variant . Kim ko’p hikoyalar nomini aytadi ?
Natijani hisoblash uchun o’qituvchi o’quvchilardan birini yordamga chaqirishi mumkin. Natija hisoblabib, g’oliblar taqdirlanadi.
b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi .
b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi .
3 ta bo’sh partalardan har birining ustiga 1 tadan eskiroq kitob va ularni ta’mirlash uchun yelim, skotch, qaychi qo’yilib, uch o’quvchi taklif etiladi . Ularga vaqt belgilanadi . O’quvchilar esa olqishlab turishadi . G’olib o’quvchilar rag’batlantiriladi. ( Bu o’yinni qatorlararo ham o’tkazish mumkin . )
3. Yangi mavzuning bayoni . Kitob haqida quyidagicha suhbat o’tkaziladi :
1. Kitoblar qayerda turadi ? ( Kitob javonida .)
2. Kitob orqali biz nimalarni egallaymiz ?
( Bilimlarni egallaymiz .)
3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .)
3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .)
Bugun sinfdan tashqari o’qish darsida kitob haqidagi maqollar o’rganamiz..
Kitob bilim bulog’i,
Kitob bilim bulog’i,
O’quvchining o’rtog’i.
4. Maqolni o’qib, mazmuni tushuntiriladi . O’quvchilardan bilgan maqollari so’raladi . Yaxshi bilgan o’quvchilar rag’batlantiriladi .
5. Boshqotirmani yechish :
Javob : Kitob bilim manbayi .
6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish .
6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish .