Owczarek Sławomir Warszawa 16 Gimnastyka korekcyjna leczyć nie szkodzić Gimnastyka korekcyjna w bocznych skrzywieniach kręgosłupa leczy czy szkodzi? Wstęp



Yüklə 92,56 Kb.
tarix25.03.2017
ölçüsü92,56 Kb.
#12377



Owczarek Sławomir

Warszawa

16

Gimnastyka korekcyjna leczyć nie szkodzić

Gimnastyka korekcyjna w bocznych skrzywieniach kręgosłupa leczy czy szkodzi?

Wstęp

Od kilku lat nasilają się głosy mówiące o szkodliwości gimnastyki korekcyjnej w stosunku do skolioz. Sa one najmocniej artykułowane przez lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów pracujących ze skoliozami. Postulują oni, aby terapią skolioz zajęła się wyłącznie rehabilitacja.

W sposobach rehabilitacji skolioz obserwowany jest, zwłaszcza w ostatnich latach, duży postęp.

Niestety gimnastyka korekcyjna jakby nie nadążała za tymi zmianami. Niektórzy twierdzą, że zatrzymała się w latach 70-tych. Dotyczy to zwłaszcza podejścia do bocznych skrzywień kręgosłupa, gdzie dominuje schemat, któremu najbliżej do metody dra Stanisława Majocha opracowanej w STOCERze w Konstancinie. .

Czy jednak rzeczywiście gimnastyka korekcyjna jest szkodliwa? Czy należałoby ją w obecnej formie wyeliminować z grupy środków korygujących postawę ciała dzieci i młodzieży czy próbować ją zachować, ale najpierw zmienić, odświeżyć, dostosować do współczesnych założeń?

Mój artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania.



Miejsce gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji w kulturze fizycznej

Na wstępie należy spróbować uściślić definicje, a w zasadzie wyraźnie zaznaczyć różnice między:



  • rehabilitacją a gimnastyka korekcyjną,

oraz

  • skoliozą (zwłaszcza idiopatyczną) a bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

Gimnastyka korekcyjna i rehabilitacja działają we wspólnym obszarze zainteresowań – osób z nieprawidłowościami w budowie, rozwoju i funkcjonowaniu organizmu.

Obie dążą do poprawy funkcjonowania organizmu i obie wykorzystują w swojej działalności środki specyficzne dla kultury fizycznej.

Mimo tego są między nimi wyraźne różnice nie pozwalające na utożsamianie tych dwóch dziedzin. Gimnastyka korekcyjna nie jest rehabilitacją. Nie jest też „małą rehabilitacją” jak próbuje się ją określać.

Rehabilitacja i gimnastyka korekcyjna są częścią kultury fizycznej. O ile jednak rehabilitacja jest jej samodzielną częścią (jak sport czy rekreacja) to gimnastyka korekcyjna jest częścią wychowania fizycznego, w ramach którego realizuje swoje cele naprawcze gdy inne funkcje wf (a więc stymulacja, adaptacja i kompensacja) nie zapewniają osiągnięcia założonego celu – ukształtowania zdrowego, sprawnego, z prawidłowa postawą ciała dziecka (ryc. 1).

Ryc. 1 Działy kultury fizycznej



Gimnastyka korekcyjna a rehabilitacja

Główne różnice między gimnastyką korekcyjną a rehabilitacją zostały ujęte w tabeli 1.

Tab 1 Zasadnicze różnice między gimnastyką korekcyjną a rehabilitacją




Gimnastyka korekcyjna


Rehabilitacja

Rodzaj zajęć

Zespołowe

Indywidualne




Mała możliwość indywidualizacji

Indywidualne




Mała możliwość indywidualnie dobranej pozycji wyjściowej i stabilizacji

Terapeuta zapewnia indywidualnie dobraną p.w. i stabilizację




Ćwiczenia domowe jako uzupełniająca forma terapii

Ćwiczenia domowe (po instruktażu) są podstawową formą terapii




To zajęcia wf z elementami korekcji

To terapia przez ruch




Mała jednorodność grup

Ćw. Indywidualne

Dominująca forma

Głównie forma zabawowa

Dominuje forma ścisła




Ćwiczenia to lekarstwo ale podane „na słodko”

Ćwiczenia to lekarstwo – nie musi dziecku smakować.




Dziecko powinno odbierać zajęcia jako formę dodatkowego, przyjemnego zajęcia ruchowego

Cel – terapia nie zawsze uwzględnia pełną akceptację i dojrzałość psychiczną dziecka

Adresaci

Głównie do dzieci klas I – III

Rzadko starsze



Dzieci, młodzież i dorośli




Głównie małe wady (dystoniczne plecy okrągłe, wklęsłe, małe skoliozy, płaskostopie)

Zaawansowane wady (choroba Scheuermanna, skoliozy)

Długotrwałość zajęć

Możliwość długotrwałej (kilkuletniej) opieki

W przypadkach mniej zaawansowanych wad instruktaż ćwiczeń, ćwiczenia domowe i kontrola za 3 – 6 miesięcy

Kwalifikacja i kontrola efektów

Kwalifikuje lekarz, instruktor, pielęgniarka

Kwalifikuje lekarz lub specjalista fizjoterapii



Bieżący kontakt dziecka z instruktorem

Kontrola co 3 – 6 - 12 miesięcy

Podległość organizacyjna

Jest częścią wychowania fizycznego

Jest częścią kultury fizycznej, ale ściśle związana z medycyną




Podlega szkole – Ministerstwu Oświaty

Podlega służbie zdrowia – Ministerstwu Zdrowia

Kadra

Instruktor bez przygotowania medycznego

Instruktor z przygotowaniem medycznym lepiej znający możliwe następstwa wady




Instruktor z przygotowaniem z zakresu wf i pedagogiki

Instruktor skierowany na schorzenie bez przygotowania pedagogicznego i ogólnego z zakresu wf

Podstawowa różnica między gimnastyką korekcyjną a rehabilitacją dotyczy rodzaju prowadzonych zajęć. Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest w zespołach. Mogą to być kilku lub kilkunastoosobowe grupy, ale jednak grupy. Z tego powodu jest tu mała możliwość indywidualizacji zajęć, dostosowania ćwiczeń do poszczególnych dzieci. Grupy dzieci ćwiczących w zajęciach gimnastyki korekcyjnej są najczęściej dobierane w oparciu o kryterium wieku, czasem płci, rzadko pod względem występującej wady. Stąd zdarza się, że w jednej grupie ćwiczą dzieci np. z plecami okrągłymi, wklęsłymi, bocznymi skrzywieniami kręgosłupa i płaskostopiem. Rehabilitacja zapewnia ćwiczenia indywidualne, w których jeden instruktor ćwiczy z jednym dzieckiem, co stwarza możliwości indywidualnego doboru pozycji wyjściowych, stabilizacji i ruchu a w konsekwencji lepiej oddziałuje na wadę.

Gimnastykę korekcyjną i rehabilitację różnią także formy prowadzenia zajęć. Gimnastyka korekcyjna to lekcje wychowania fizycznego z elementami korekcji. Jej zadaniem jest korygować, ale w sposób jak najbardziej przyjemny dla dziecka. Dlatego w zajęciach gimnastyki korekcyjnej dominuje forma zabawowa. Dzieci przychodzą na zajęcia, bo są one dla nich przyjemne, ciekawe. Nie muszą sobie zdawać sprawy z leczniczego charakteru ćwiczeń. Rehabilitacja preferuje formę ścisłą. Dziecko/pacjent nie musi w pełni akceptować ćwiczeń, ale dla dobra terapii musi je wykonać.

Kolejna różnica wiąże się z długotrwałością terapii. Gimnastyka korekcyjna liczy czas pracy z dzieckiem w latach przy częstotliwości spotkań 2 razy w tygodniu Rehabilitacja teoretycznie zakłada ciągłość terapii do wyleczenia pacjenta, ale w praktyce przy niewielkich wadach jest to najczęściej 1 – 3 – 10 - krotne spotkanie instruktażowe a później zlecenia ćwiczeń w domu. Z własnego doświadczenia wiem, że rzadko, bardzo rzadko dzieci systematycznie ćwiczą w domu a ponadto nie ma pewności czy rodzice są w stanie wyegzekwować poprawność wykonywania ćwiczeń. Dotyczy to niestety zarówno dzieci objętych rehabilitacją jak i gimnastyką korekcyjną.

Gimnastyka korekcyjna adresowana jest do dzieci z małymi wadami w płaszczyźnie strzałkowej, niskostopniowymi bocznymi skrzywieniami kręgosłupa, niewielkiego stopnia wadami klatki piersiowej i wadami kończyn dolnych – płaskostopiem czy niewielką koślawością kolan. Rehabilitacja z racji swoich możliwości organizacyjnych wybiera przypadki wad bardziej zaawansowanych.

Różnice są też w kwalifikacjach kadry prowadzącej zajęcia. Fizjoterapeuta – zwłaszcza aktualnie - ma bardzo dobre przygotowanie medyczne, czym znacznie przewyższa instruktora gimnastyki korekcyjnej, ale ustępuje mu pod względem przygotowania „wuefiarskiego” i pedagogicznego.

I ostatnia z istotnych różnic. Rehabilitacja prowadzona jest w ramach służby zdrowia i podlega Ministerstwu Zdrowia, a gimnastyka korekcyjna podlega oświacie i Ministerstwu Edukacji.

Gimnastyka korekcyjna nie jest częścią rehabilitacji. Nie należy więc utożsamiać tych 2 działów kultury fizycznej i wyznaczać im jednakowych celów i wymagać takich samych rezultatów w stosunku do wszystkich poddanych ich oddziaływaniom osób.

Skolioza a boczne skrzywienie kręgosłupa

Popularnie przyjmuje się, że skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. O ile jednak w potocznym języku takie uproszczenie jest przyjęte i dopuszczalne to specjaliści muszą je odróżniać. Skolioza jest nie tylko bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Skolioza jest chorobą charakteryzującą się wielopłaszczyznowym odchyleniem linii kręgosłupa od warunków prawidłowych. Jest to choroba przebiegająca ze skrzywieniem bocznym, lordotyzacją i rotacja kręgosłupa.

Dopóki w skoliozie nie wystąpi rotacja, nie pojawi się garb żebrowy (lub wał lędźwiowy) możemy mówić o bocznym skrzywieniu kręgosłupa.

Według aktualnego kryterium Scoliosis Reaserch Socjety za początek skoliozy przyjmuje się skrzywienia powyżej 10o mierzonych sposobem Cobba na zdjęciu rtg w projekcji a-p wykonanym w pozycji stojącej.

Wygięciu bocznemu w skoliozie towarzyszy rotacja. Za początek skoliozy przyjmuje się rotację od 70 mierzonych skoliometrem.

Skrzywienia poniżej 10o Cobba i skrzywienia bez rotacji nie są jeszcze skoliozami. Są to tylko boczne skrzywienia kręgosłupa inaczej zwane również funkcjonalnymi wygięciami kręgosłupa w bok. Czy z nich rozwiną się skoliozy i z którego bocznego skrzywienia rozwinie się pełnoobrazowa skolioza niestety nie wiemy.

Można w rozwoju skoliozy wyróżnić następujące jej stadia:


  • postawa skoliotyczna

  • boczne skrzywienie kręgosłupa

  • skolioza

    • czynnościowa, funkcjonalna

    • strukturalna

Kolejne ważne ustalenie dotyczy częstości występowania poszczególnych rodzajów odchyleń. Pomoże ono, moim zdaniem, ustalić miejsce rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej.

CZĘSTOŚĆ WYSTĘPOWANIA SKOLIOZ

W dostępnej literaturze nie natknąłem się na dane mówiące o częstości występowania postaw skoliotycznych, ale z praktyki można stwierdzić, że jest ich dużo – znacznie prawie połowa naszych dzieci ma asymetrię barków, łopatek, miednicy, które nie skorygowane, z czasem pociągną za sobą skrzywienie kręgosłupa.

Większość autorów przyjmuje, że częstość występowania skolioz o kącie Cobba większym od 10o wynosi 2 – 3 % populacji, natomiast o kącie przekraczającym 20o 0,3 – 0,5 %. Natomiast skrzywienie o kącie nie przekraczającym 5o stwierdza się u ponad 40% a o kącie nie przekraczającym 10o u 17%.

Tab. 2 Częstość występowania skrzywień kręgosłupa w zależności od kąta Cobba


Kąt skrzywienia

Częstość

do 5o

42%

do 10o

17%

ponad 10o

2 – 3 %

ponad 20o

0,3 - 0,5 %

Ryc. 2 Częstość występowania skrzywień kręgosłupa w zależności od kąta Cobba



Przyjmując, że rehabilitacja powinna zająć się leczeniem każdej skoliozy to staje przed nią problem zajęcia się potężną liczbą 100 – 150 tysięcy dzieci. Czy jest do tego przygotowana? Na pewno ani organizacyjnie ani finansowo nie jest w stanie zapewnić opieki terapeutycznej wszystkim tym dzieciom.

Zalecane podejście do rehabilitacji skolioz przedstawia tab. 3

Tab. 3 Podział skolioz ze względu na kąt skrzywienia i zalecane postępowanie terapeutyczne (za Kotwiczki T. i inni: Zasady leczenia nieoperacyjnego skolioz idiomatycznych – wskazówki oparte na zaleceniach SOSORT 2006. Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja Vol. 11, nr 5, 2009, s.383



Stopień

Kąt Cobba

Historia naturalna

Postępowanie

-

Poniżej 10o

Nie spełnia kryteriów rozpoznawania skoliozy

Obserwacja

I

10o – 24o

Przebieg chaotyczny, nie można przewidzieć przebiegu

Obserwacja

lub fizjoterapia



II

25o – 45o

Progresywne w okresie rozwojowym

Gorset i fizykoterapia

III

powyżej 50o

Brak stabilności w wieku dorosłym

Operacja i fizykoterapia

Widać z tych zaleceń, że rehabilitacja zaczyna leczenie ze skoliozami już zaawansowanymi. Dla skolioz niskostopniowych dopuszcza tylko obserwację. Co więc mają robić dzieci z bocznymi skrzywieniami do 10o i skoliozami w granicach 10o – 20o, którymi rehabilitacja nie chce lub nie może się zająć? Czy mają czekać na progresję? Czy mamy czekać aż będziemy wiedzieć czy jest to rzeczywista skolioza? A co ze skrzywieniami, które nie będą postępować? Czy można założyć, że utrzymanie skrzywienia w granicach 10o - 15o - 20o nie będzie miało konsekwencji w życiu dorosłym? Czy można przyjąć, że takie niewielkie skrzywienia można zostawić bez żadnej ingerencji a obawiać się tylko rzeczywistych, progresywnych skolioz? Na wszystkie te pytania trzeba odpowiedzieć przecząco.

Większość autorów przyjmuje jako „krytyczny próg” wartość 30o kąta Cobba po przekroczeniu którego wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych w życiu dorosłym. Już od 25o obserwuje się zmiany strukturalne w kręgosłupie.

Ale każde boczne skrzywienie kręgosłupa, nawet bez wyraźnej rotacji powoduje zaburzenie biomechaniki kręgosłupa, co musi powodować nieprawidłowy rozwój struktury kręgów, stabilizujących je mięśni i więzadeł oraz wpływać na znajdujące się w pobliżu nerwy i naczynia. Każde więc boczne skrzywienie kręgosłupa to potencjalne źródło problemów zdrowotnych jeżeli nie dzisiaj to na pewno za lat kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt. Z tego względu pozostawienie bocznych skrzywień kręgosłupa i niskostopniowych skolioz bez próby korekcji jest działaniem szkodliwym.

Pozostaje jednak pytanie, komu przekazać opiekę nad tą bardzo liczna grupą dzieci? Rehabilitacja jest nią nie zainteresowana. Raz – woli zająć się przypadkami cięższymi, dwa – jest niewydolna organizacyjnie (i finansowo), aby to udźwignąć.

Alternatywą wydaje być gimnastyka korekcyjna. Jednakże w stosunku do niej wysuwane są zastrzeżenia:


  • Najważniejszym z nich jest ten, że w dotychczasowej formie może powodować przyspieszenie progresji skoliozy przez:

    • Niewystarczającą indywidualizację zajęć wynikającą z grupowej formy prowadzenia zajęć,

    • Działanie w oparciu o stare przesłanki,

    • Skupianie się na mięśniach długich przy zaniedbywaniu mięśni pierwszego układu odniesienia (wg Wejsfloga),

    • Skupienie się na wzmacnianiu mięśni a w mniejszym stopniu na rozciąganiu i utrzymaniu pełnej ruchomości kręgosłupa,

    • Brak oddziaływania trójpłaszczyznowego na kręgosłup,

    • Stosowanie pozycji hiperkorekcyjnych dla kifozy piersiowej.

Powstają więc pytania:

  1. Czy rzeczywiście gimnastyka korekcyjna szkodzi?

  2. Czy gimnastyka korekcyjna jest potrzebana?

  3. Jeżeli szkodzi to czy zawsze czy jest granica, od której zaczyna być szkodliwa?

  4. Czy gimnastyka korekcyjna powinna być zlikwidowana czy raczej zmieniona?

  5. Jeżeli zmieniona to jak?

Nie ma dowodów na skuteczność kinezyterapii w leczeniu skolioz. Wielu autorów twierdzi, że kinezyterapią nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu skoliotycznego. Nie ma jednakże także dowodów na nieskuteczność ćwiczeń w leczeniu skolioz. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, że ćwiczeniami nie spowalniamy progresji.

Podobnie jest z gimnastyką korekcyjną



  • Nie ma dowodów na jej szkodliwość w odniesieniu do skolioz (chociaż coraz powszechniejsze staje się dopuszczanie możliwości takiego związku).

  • Mało kto zgłasza zastrzeżenia do jej skuteczności w przypadku wad w płaszczyźnie strzałkowej czy wadach kończyn dolnych.

  • Nierozwiązaną pozostaje jej przydatność w korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa.

Gimnastyka korekcyjna może nadal być sojusznikiem rehabilitacji w walce z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa.

Moim zdaniem nie należy stawiać pytania CZY gimnastyka korekcyjna jest potrzebna. Wydaje mi się, że powinno się szukać odpowiedzi na pytanie JAKA powinna być gimnastyka korekcyjna.

Jeżeli założymy, że gimnastyka korekcyjna nie jest odpowiednią metodą terapii dla dzieci ze skoliozą a jedynie dla dzieci z bocznym skrzywieniem kręgosłupa to powinniśmy jasno określić granice, po przekroczeniu których dziecko powinno być odsyłane z zajęć gimnastyki korekcyjnej na rehabilitację.

Myślę, że granice te określają:



  • kąt skrzywienia bocznego – w zasadzie powinno to być (zgodnie z SRS) 10o, ale chyba można tę granicę przesunąć w górę do co najmniej 15o a nawet 20o o ile skrzywieniu bocznemu nie towarzyszy (lub jest znikoma) rotacja,

  • możliwość pełnej korekcji czynnej skrzywienia,

  • brak lub łagodna bardzo łagodna progresja skrzywienia,

  • brak zmian strukturalnych.

Jeżeli skolioza, a w zasadzie boczne skrzywienie, jest skrzywieniem czynnościowym, nie utrwalonym, korygującym się czynnie i nie progresującym to takie dziecko, według mnie, powinno być kierowana na zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Ograniczenie korekcji czynnej, zauważalna rotacja kręgosłupa i progresja skoliozy to przesłanki do odesłania dziecka do rehabilitacji.

Tab. 4 Kwalifikacja dzieci z bocznym skrzywieniem kręgosłupa do gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji




Gimnastyka korekcyjna

Rehabilitacja

Kąt skrzywienia (wg Cobba) do 15o

+

---

(choć od 100 zgodnie z SRS podlega rehabilitacji)



Kąt skrzywienia (wg Cobba) do 20o

+

(o ile nie współistnieje rotacja)



+

Korekcja czynna pełna

+

+

Korekcja czynna niepełna

---

+

Rotacja do 3o

+

---

Rotacja 4o do 6o

+ / -

+ / -

Rotacja od 7o

---

---

Usztywnienie kręgosłupa

---

+

W literaturze poświęconej gimnastyce korekcyjnej można spotkać się z kilkoma podejściami do problemu przedstawienia ćwiczeń stosowanych w korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa:


  • część autorów koncentruje się na omówieniu (często dość dokładnym) problemu bocznych skrzywień kręgosłupa i skolioz, omówieniu ich przyczyn, patogenezy, rodzajów, rozpoznawania, ale bez podawania przykładów ćwiczeń stosowanych w korekcji tej wady,

  • inni przedstawiają przykłady ćwiczeń proponowanych do stosowania w korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa i skolioz – najczęściej są to jednak ćwiczenia akcentujące wzmacnianie prostownika grzbietu przeważnie w pozycji leżenia na brzuchu, które sprzyjają lordotyzacji kręgosłupa,

  • jeszcze inni opisują proponowane ćwiczenia, ale są one bardziej kierowane do rehabilitacji skolioz niż do zajęć gimnastyki korekcyjnej.

Można więc powiedzieć, że aktualnie brak jest opracowań, które dawałyby instruktorom gimnastyki korekcyjnej zgodny z aktualnie obowiązującym podejściem zasób ćwiczeń. Wymaga on dopiero opracowania, ale najpierw należy ustalić, jakie ćwiczenia powinien on zawierać. Konieczne jest wypracowanie i przyjęcie kierunków zmian, którymi podążać powinna gimnastyka korekcyjna.

Przy założeniu, że gimnastyka korekcyjna określonym bocznym skrzywieniom i skoliozom może pomagać rodzi się pytanie, co w niej zmienić. Moje propozycje idą w kierunku:



  1. Wyraźnego oddzielenia gimnastyki kompensacyjnej (a więc profilaktyki 1-rzędowej) od gimnastyki korekcyjnej. Gimnastyka kompensacyjna powinna być realizowana w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej jako forma dodatkowych zajęć ruchowych (z elementami korekcji) kompensująca niedostatki ruchu.

  2. Realizacji zajęć korekcyjnych dla dzieci, u których stwierdzono już wady postawy, ale w stopniu niewymagającym jeszcze rehabilitacji.

  3. Wprowadzenia jednorodności grup przede wszystkim pod względem rodzaju schorzenia. Koniecznym wydaje się być zwłaszcza oddzielenie wad postawy w płaszczyźnie strzałkowej od skrzywień w płaszczyźnie czołowej.

  4. Wprowadzenie większej indywidualizacji zajęć np. przez prowadzenie części głównej zajęć w formie ćwiczeń stacyjnych, gdzie ćwiczenia byłyby dobierane indywidualnie dla każdego dziecka.

  5. Odejścia od preferowania wzmacniania mięśni długich na rzecz oddziaływania na mięśnie pierwszego układu odniesienia (wg Wejsfloga).

  6. Wzmocnienie oddziaływania na tzw. tor fizjologiczny a więc kształtowanie nawyku poprawnej postawy w pozycji wyprostnej.

W zespołach gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa powinny być uwzględnione następujące elementy:

  1. Trójtorowość postępowania korekcyjnego a więc realizacja toru środowiskowego, fizjologicznego i morfologicznego.

  2. Nie rezygnując z przewagi ćwiczeń symetrycznych wprowadzać w miarę możliwości indywidualnie dobrane ćwiczenia asymetryczne.

  3. Zrezygnować ze wzmacniania długich mięśni przykręgosłupowych, gdyż może to być źródłem stymulowania progresji skoliozy.

  4. Utrzymywać pełną ruchomość kręgosłupa – zwłaszcza w stronę przeciwną do wygięcia stosując ćwiczenia hiperkorekcyjne (starając się jednak aby ruch hiperkorekcyjny nie przenosił się na odcinki kręgosłupa nie objęte skrzywieniem).

  5. Wykorzystywać elongację czynną jako sposób korekcji skrzywienia.

  6. Unikać ćwiczeń lordozujących odcinek piersiowy kręgosłupa i powiększających lordozę w odcinku lędźwiowym.

  7. Dążyć do kifotyzacji odcinka piersiowego kręgosłupa i utrzymania fizjologicznej lordozy lędźwiowej.

  8. Zachować pełną ruchomość stawową zarówno w obrębie kręgosłupa jak i w stawach obręczy biodrowej i barkowej.

  9. Zapewnić odpowiednią dawkę ćwiczeń oddechowych.

  10. Dążyć do zapobiegania rotacji kręgosłupa.

  11. Stosować dużą ilość ćwiczeń antygrawitacyjnych i to z samokontrolą korekcji skrzywienia (np. na autokorektorze skolioz).

  12. Wykorzystywać elementy biofeedbacku zarówno z wykorzystaniem luster jak i zestawów kamera-monitor.

  13. Dążyć do maksymalnego uatrakcyjnienia zajęć przez wprowadzanie wszędzie tam, gdzie to możliwe zabaw i gier ruchowych.

Podsumowanie

Skolioza jest schorzeniem nie do końca poznanym. Dopóki nie znajdziemy jej przyczyny leczenie będzie polegało na oddziaływaniu na objawy i nie będziemy mieli pełnego przekonania o skuteczności podejmowanych działań.

Skoliozy powinny być leczone w ramach rehabilitacji, ale gimnastyka korekcyjna może być pomocna w jej leczeniu w początkowym etapie jak również w stosunku do skolioz czynnościowych.

Środki stosowane w ramach gimnastyki korekcyjnej nie sprawdzają się w stosunku do skolioz. Należy więc dążyć do zmian, które byłyby zgodne z aktualnie obowiązującym stanem wiedzy.

Należy zmienić kwalifikację dzieci z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa do zajęć gimnastyki korekcyjnej, sposób tworzenia grup i stosowane w zajęciach rodzaje ćwiczeń.

Do zmian tych należy przekonać kadrę prowadzącą zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Należy także wprowadzić je do programów szkół wychowania fizycznego i kursów szkolących instruktorów gimnastyki korekcyjnej.

Mam nadzieję, że zgodzimy się, że nie ma sensu przekreślanie potrzeby stosowania gimnastyki korekcyjnej w przeciwdziałaniu wadom postawy, w tym bocznym skrzywieniom kręgosłupa. Myślę, że warto ZMIENIAĆ gimnastykę korekcyjną wykorzystując jej potencjał i dostosowując ją do aktualnie obowiązujących kanonów.

Mam nadzieję, że zapoczątkowana zostanie dyskusja i działania pozwalające gimnastyce korekcyjnej wrócić na należne jej miejsce niekwestionowanej części terapii wad postawy.



Bibliografia

  1. Fernandez S.: Metoda leczenia skolioz, kifoz i lordoz. Markmed – Rehabilitacja S.A. Ostrowiec Świętokrzyski, 2008

  2. Kasperczyk T.: Wady postawy ciała. Diagnostyka i leczenie. Kasper, Kraków, 1994

  3. Kołodziej J., Kołodziej K., Momola I.: Gimnastyka korekcyjno-kopensacyjna w szkole. FOSZE Rzeszów, 1998

  4. Kotwiczki T i inni: Zasady leczenia nieoperacyjnego skolioz idiomatycznych – wskazówki oparte o zalecenia SOSORT 2006 (Socjety on Scoliosis Ortopaedic and Rehabilitation Treatment). Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2009,5(6),Vol. 11, 379-395

  5. Kutner-Kozińska M.: Proces korygowania wad postawy. AWF Warszawa, 2001

  6. Ociepka R,. Wagner G.: Leczenie skolioz systemem SAKIS. Łódź, 2008

  7. Owczarek S.: Atlas ćwiczeń korekcyjnych. WSiP, Warszawa, 1998

  8. Wilczyński J.: Korekcja wad postawy człowieka. Anthropos, Starachowice, 2001

  9.  Zajt-Kwiatkowska J. Zeyland-Malawka E.: Ruch jako środek leczniczy w bocznych skrzywieniach kręgosłupa - historia i współczesność. Fizjoterapia 2001 ,9, 4

  10. Zarzycka M., Rożek K., Zarzycki M.: Alternatywne metody leczenia zachowawczego skolioz idiomatycznych. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2009,5(6),Vol. 11, 396-412

Yüklə 92,56 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2025
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin